Urineren tegen monumenten m. Monumenten en excrementen (I) 't' is niet te geleuve tegen onze kathedraal' Paniek in de regionale dagbladen en de plaatselijke politiek. De Waag en de Oude Kerk in Amsterdam, de Haagse Sintjacobskerk, de Sintjanskathedraal in Den Bosch en de Groningse Martinitoren worden bijkans omver geplast. Het urinerende uitgaanspubliek in de Nederlandse binnensteden zou een bedreiging vormen voor het culturele erfgoed. W BR 'è&XZ.* Vooral in Den Bosch gaat het om een kwestie van de eerste orde. Rond carnaval werd er in het Brabants Dagblad bijna dagelijks over bericht. Er zouden in de kerkmuren gaten tot twintig centimeter diep zijn geplast. Verontwaardigde burgers bestookten de regionale bladen met ingezonden brieven ('gebrek aan respectvoor cultuurgoed, burgerzin en religieuze waarden'). Anderen namen het luchti ger op en wijdden een carnavalskraker aan het probleem ('t is niet te geleuve tegen onze kathedraal'). In de gemeenteraad brak een hevig debat uit over de vraag of er we of geen hekken rond de kerk moesten komen om de plassers af te schrikken. Volgens de heer L.J.A.R. van der Klugt, steenexpert bij TNO-bouw, kan urine op steen twee effecten hebben. In de eerste plaats een witte uitslag, die in de bouw salpeter wordt genoemd. Bovendien kan het keuken zout (natriumchloride) in de urine worden omgezet in natriumsulfaat. Dit zout vormt kristallen met een sterk eroderende werking. Afhankelijk van de diepte van de aantasting kan de steen verpulveren of schilfers loslaten. Een speurtochtje door het Amsterdam Historisch Archief leidt tot de conclu sie dat urineren op straat moeilijk kan worden gezien als een typisch produkt van hedendaagse normvervaging. Op 12 december 1557 al wordt in Amsterdam wateren op openbare weg strafbaar gesteld 'dit all op pene van XXX stuijvers'. Het besef dat urine metselwerk aantast lijkt zelfs nog ouder. Op 17 september 1481 stelde het stadsbestuur een verordening in werking die betrekking had op het in goede staat houden van de stadswal len. Volgens een van de bepalingen was het verboden 'op die veste off an die muren van der stede zijn gevoegh dair of air op te doen'. Het heeft FANTVOOGD sagcste,,,, De Amsterdamse Oude Kerk, eeuwenoud onbe doeld urinoir (tekening R. Vinkeles, 1741 -1816, Atlas Gem, Archiefdienst). Al in 1557 strafbaar 24

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 24