Plan voor dr Larijweg te Ruinerwold De gedachte dat onze monumenten in de kleinere gemeenten niet in goede handen zouden zijnwordt in de gemeente Ruinerwold met overtuiging ontzenuwd. De gemeente ijvert al jaren, binnen de mogelijkheden die een gemeente van zo'n 3500 inwoners heeft, voor het behoud van een markant stukje platteland, de dr Larijweg. MATH BERKERS Larijweg 100 na de restauratie. Deze weg vormt niet alleen een markant stukje platteland maar zeker ook een markant stukje Nederland. Voor de mens hier zijn eerste voet stappen neerzette, was dit deel van ons land, Zuidwest-Drenthe, een drassig en ontoegankelijk veengebied. Een groot deel van Nederland was voor die tijd moeras. De bewoningsgeschiede- nis van Nederland is het verhaal van 'de strijd tegen het water'. Een cliché, maar waar! De venen van Ruinerwold werden op initiatief van de Benedictijner abdij te Ruinen vanaf de 12 de of 13 de eeuw ontgonnen. Ontginnen betekent in zo'n geval ontwateren, sloten graven en dijken opwerpen, en - met de voor uitgang van de techniek - bemalen. De ontginning begon bij de dr Larijweg, zoals meestal, op een wat hoger gelegen en dus bewoonbare zandrug. Dit verklaart de langgerekte vorm van de (laag)veenontginningsdorpen. En letterlijk langgerekt, de dr Larijweg loopt van de kern van Ruinerwold tot de grens van de gemeente Ruinen, in totaal zo'n zeven kilometer. Van hogerhand, in Ruinerwold door de Benedictijner monniken, werd de kavelbreedte vastgesteld. De breedte stond vast, de kavellengte hing af van de uitgestrektheid van het veengebied en kan af en toe zelfs in kilometers uitgedrukt worden. Een oer-hollands landschap De geschiedenis van de bebouwing is vanzelfsprekend jonger. De meeste van de ruim 100 boerderijen zijn 18de eeuws. In hoofdopzet zijn het allemaal boerderijen van het hallehuis-type. Ze zijn in de loop der jaren flink verbouwd en vertimmerd. Het materiaalgebruik bleef gelijk: hout, baksteen, riet en dakpannen; maat en schaal verander den niet wezenlijk. De meeste boerderijen hebben een goed verzorgde erfbeplanting en mooi aangelegde tuinen. De weg wordt begeleid door majestueuze perebo men, in de bloesemtijd een prachtig gezicht. Ligboxenstallen van beton, staal en golfplaten Het eeuwenoude evenwicht van deze cultuurlandschappen wordt steeds wankeler. De nieuwbouw met zijn ligboxenstallen van beton, staal en golfplaten, voegt zich niet meer zo vanzelfsprekend in de bestaande bebouwing. Door de steeds toene mende schaalvergroting binnen de landbouw dreigt leegstand en is het gevaar groot dat de fijnmazige stro kenverkaveling van dit slagenland schap verdwijnt. Het gebied valt onder de ruilverkave ling Ruinerwold/Koekange die op dit moment in uitvoering is. Het is afwachten in hoeverre de kleinschalige strokenverkaveling bij de herverkave ling gespaard gaat worden. Dat de bij een ruilverkaveling gebruikelijke boerderijenverplaatsing uiteindelijk tot leegstand zal leiden is te verwach ten. De gemeente Ruinerwold onderkent dit probleem al langer. In de meer jarenramingen voor het Dorps vernieuwingsfonds zijn voortdurend posten voorzien voor het ontwikkelen van beleid voor de dr Larijweg. Er bestaat al een subsidieregeling voor het herstel van de rieten daken, het onderhoud van de erfbeplanting en de tuinen hebben de aandacht. De gemeente voert met de bescheiden middelen die de Monumentenwet biedt een restauratiebeleid. Maar al worden kosten noch moeite gespaard, met behulp van dit traditio- nele instrumentarium kan het behoud van ruim 100 soms zeer monumentale boerderijen en 7 kilometer cultuur landschap niet gewaarborgd blijven. Utopische plannen uit den boze Begin dit jaar organiseerde de gemeente Ruinerwold een studiedag over de dr Larijweg. Het doel van deze dag was te komen tot een duidelijke visie hoe de weg beschermd zou moeten worden. Het vanzelfsprekende uitgangspunt van de gemeente dat zonder de mede werking van de bewoners weinig te beginnen valt, werd op deze studiedag nog eens bevestigd. Gecompliceerde en utopische plannen zijn uit den boze: geleidelijkheid en bescheiden heid zijn beter op zijn plaats. Beeldkwaliteitsplan 100 individuele panden zijn, mocht men dit al willen, niet afzonderlijk te beschermen. Dit is de reden dat tijdens de studiedag het beeldkwali teitsplan als de meest geschikte plan- vorm kwam boven drijven. Met een beeldkwaliteitsplan hoopt de gemeente sturend en stimulerend te kunnen optreden. Het plan zal de basis moeten worden voor de op uitvoering gerichte plannen, zoals erf- en tuinplannen, de voorrangsregeling bij subsidiëring van rieten daken en een stimuleringsregeling voor de aanpassing van gevels. De gemeente Ruinerwold heeft een verzoek ingediend bij de provincie Drenthë voor een substantiële bijdrage uit het stimuleringsfonds stads- en dorpsvernieuwing. Als dit verzoek gehonoreerd wordt, kan de planvorming van start gaan. Math Berkers is geograaf te Raalte 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 21