Waterleidingpanden aan de Amsterdamse Nieuwe Herengracht herbouwd De naam, Waterleidingpandenis afgeleid van de voormalige gebruiker van dit complex aan de Nieuwe Herengracht. Het hoofdkantoor van de toenmalige Amsterdam,sche Duinwater Maatschappij, de latere Gemeente Waterleidingen was tussen 1883 en 1972 gevestigd in het monumentale pand Nieuwe Herengracht 49. SARAH BAKKER Twintig jaar na het afbreken van de Waterleidingpanden, zijn deze monu menten eindelijk herbouwd. Hiermee is het gat in de historische gevelwand gedicht. De monumenten Nieuwe Herengracht 47-51 en de bebouwing op nummer 53 werden in 1973 afge broken voor de aanleg van de metro. In 197 3 was het nog niet mogelijk een metrobuis te boren onder de bestaande bebouwing. Hierdoor werden grote gaten geslagen in de bebouwing van dit deel van de binnenstad. Met de herbouw van deze panden is één van de laatste wonden, veroorzaakt door de aanleg van de metro, gehecht. Veel voorstellen Gedurende de jaren zeventig hebben vele instanties en particulieren voor stellen gedaan inzake de toekomstige bestemming van deze als woonhuis gebouwde panden. Voorstellen voor een zusterhuis, een conservatorium, een trouwaccommodatie en het Bureau Monumentenzorg werden ingediend bij de Gemeente Amsterdam. Twee serieuze gegadigden kwamen in 1982 naar voren: de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel NV en de Bond Heemschut. Stadsherstel kwam met het voorstel de panden een woon- en kantoorbestemming te Schets van de gerestaureerde Waterleidingpanden (tekening architectenbureau Prins, Amsterdam). Ba» OT :m geven. Heemschut wilde HAT-eenhe- den aanbrengen in deze panden, naar een ontwerp van GerardPrins. Uit eindelijk is gekozen voor een combi natie van deze twee plannen. De panden kregen een woon- en kantoor bestemming. Tevens werd Prins gekozen als architect. Onder het gehele kantorencomplex is op de metrobuis een ondergrondse parkeer garage voor 24 auto's gebouwd. De gerestaureerde panden hebben een woonbestemming gekregen. De herbouw van de Waterleiding panden en de restauratie van de nummers 45 en 55 zijn in opdracht van de eigenaar Stadsherstel NV binnen twee jaar gereedgekomen. Gedurende 1992 zijn de nummers 47- 53 opnieuw opgebouwd onder leiding van architect Gerard Prins, met gebruikmaking van een deel van de bewaarde gevelonderdelen van de oorspronkelijke bebouwing. Achter de herbouwde gevels heeft Prins nieuwe panden ontworpen. Hierbij gebruikte hij moderne technieken en construc ties. Door de samenwerking tussen het Architektenburo Prins BV, Bureau Koppens (Advies Projectontwikkelaar), Aannemingsbedrijf H.J. Jurriëns BV en de eigenaar Stadsherstel NV is het gevelbeeld van dit deel van de Nieuwe Herengracht na twintig jaar hersteld. Sarah Bakker is architectuurhistorica te Amsterdam 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 19