Van 'onbewoonbaar verklaard' tot een van de fraaiste straten van Deventer Restauratie Walstraat dankzij particulier initiatief Wie hedentendage door het Deventer Bergkwartier loopt, kan zich nauwelijks voorstellen dat een groot deel van deze pittoreske buurt nog niet eens zo heel langgeleden het bord onbewoonbaar verklaardkreeg opgespijkerd. RICHARDKERS Dat de leefbaarheid in het Berg kwartier de laatste decennia flink is toegenomen, komt voor een groot deel voor rekening van de jubilerende Stichting NV Bergkwartier, verant woordelijk voor een groot aantal restauraties in de Deventer binnen stad. De opwaardering van de Wal straat kan echter grotendeels op het conto worden geschreven van de bewoners zelf. Een belangrijke inspi rator daarbij was en is de heer J. W. Strik, zelf woonachtig en (als anti quair/taxateur) werkzaam in een straat waar het traditionele nabuurschap nog volop aanwezig is. Geboren en getogen in de Assenstraat, op een steenworp afstand van zijn huidige woonomgeving, is de heer Strik zelf een rasechte Deventenaar. In 1963 vestigde hij zich reeds in de Walstraat, 'in een tijd dat de meeste panden nog waren dichtgespijkerd', zoals hij zelf zegt. De beslissing was in eerste instantie een puur economi sche: 'Alleen hier kon je een winkel pand kopen voor zo'n veertienduizend gulden. Bovendien vond ik de Walstraat een geschikte omgeving voor een antiekzaak.' Met de leefbaar heid van de straat was het echter droevig gesteld. 'De verpaupering had in de loop der tijd steeds verder door gezet. Herstel van de woningen in de binnenstad bleek te duur te zijn, met name door de slechte staat waarin de meeste huizen verkeerden. Aan veel panden was sinds de datum van ople vering zelfs nog nooit iets gedaan. Met name in de periode na de oorlog besloten veel Deventenaren dan ook om de binnenstad te verlaten voor een mooie doorzonwoning in een buiten wijk, wat veel leegstand tot gevolg had.' Leefbare woonomgeving De heer Strik wenste zich echter niet zomaar bij de verpaupering neer te leggen. Integendeel zelfs: hij vatte het plan op om van de Walstraat de leef bare woonomgeving te maken die ze nu (gelukkig) is. Daarbij liet Strik zich vooral leiden door z'n liefde voor het Bergkwartier en de Walstraat en veel minder door commerciële motieven. 'Er zou op een gegeven moment een topless-bar komen in het pand waar nu Balkanrestaurant Bosna is gevestigd. Ik heb toen meteen besloten om dat pand te kopen. Hetzelfde geldt voor het pand waar drogisterij De Esculaap zit. Daar zou een sexboetiek komen. Samen met een paar andere partici panten hebben we ook dat pand opge kocht. De voormalige vrouwengevan genis idem dito dat heb ik meteen gekocht toen bekend werd dat het CAD-gebóuw (consultatiebureau voor alcohol en drugs, red.) eventueel daar heen zou verhuizen. Nu omvat het pand twee kantoren, een kunstgalerie en een Italiaans restaurant.' De laatste ontwikkelingen waartegen de bewoners van de Walstraat en masse in het geweer komen, zijn de plannen voor de vestiging van de discotheek aan de aangrenzende Houtmarkt. 'Dat betekent namelijk dat de Walstraat een looproute zal vormen tussen die discotheek en het verdere uitgaansgebied van Deventer, met alle gevolgen van dien. Daarom zijn we nu met de bewoners tegen de komst van die discotheek aan het procederen. Dat is ook een deel van de kracht van de Walstraat: met elkaar proberen we hier iets te bereiken. Hier tref je noghet echte nabuurschap. Naast de bewoners is uiteraard de Stichting NV Bergkwartier altijd heel belangrijk geweest voor de buurt.' Geen speculant Hoewel in het bezit van meerdere panden, heeft de heer Strik zich nog nooit opgeworpen als een speculant. 'Handel drijven met panden heb ik nooit gedaan. Ik heb zelfs nog nooit een pand verkocht. Het is me altijd uitsluitend te doen geweest om het Gerestaureerd pand in de Walstraat (foto Hans Koerhuis) opknappen van de buurt. Gaandeweg kwam ik in de gelegenheid om meer panden te kopen en ben ik gaan probe ren om de straat nieuw elan te geven. Het is vaak echt liefdewerk. Zo verhuur ik een atelier met een complete woonruimte nog steeds voor vijfhonderd gulden per maand. En de vrouwengevangenis bijvoorbeeld, die wilde ik in eerste instantie niet eens kopen. Dat gebouw heeft maar liefst vijfjaar te koop gestaan. Ik vind het gewoon aardig om iets voor de straat te kunnen betekenen en op die manier ook andere particulieren enthousiast te maken.' Richard Kers is PR-m.edew erker van de PC Heemschut Overijssel 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 11