zsism De Martinikerk met rechts de teruggerestaureerde 'zijbeuk' met ertegenaan gebouwd de sacristie. Naar links de renaissance-gevel, afsluiting van het schip. Uiterst links is nog juist op de 'IJsbreker' zichtbaar (foto's J. Th. Balk). IJsbreker Een ander conflict gold de strijd om de ijsbreker. Herbouw, zo oordeelde een inspecteur van politie, betekende gevaar voor het verkeer. In de gemeenteraad is er jarenlang over gepraat maar in 1965 was het zover: de ijsbreker was herrezen! De ondergrond van de kerk muntte niet uit door stabiliteit. Midden jaren zeventig kwam de Düsseldorfse archi- tect Aldo Terhoeven met een vrij rigou reus restauratieplan. Eerst werd de krypte onder handen genomen. Op de feestdag van St. Maarten, 11 november 1977, heeft de aartsbis schop van Utrecht, kardinaal Alfrink, het altaar gewijd. In de volgende fase werd het dwarsschip ontdaan van goti sche elementen. Er was vijf miljoen DM uitgetrokken voor het terugres- taureren van het hoogkoor in romaanse stijl. De schatkamer waarin ook relie ken uit de St. Vituskerk van Hoog Elten werden tentoongesteld kon in mei 1983 geopend, het gehele werk was in 1984 gereed. Als een blank schip heeft de romaanse 'zijbeuk' zich nu aangevleid tegen de grauwe muren van het schip van de kerk, het 'Langhaus'. Ook nu, na zo'n tien jaar, kan men het moeilijk de indruk van 'erg nieuw' ontzeggen. De overige restauratiewerkzaamheden - er moest onder andere een steunbeer worden gebouwd tussen de gotische ramen van de renaissancegevel -, waren in 1989 voltooid. Dr. Helmut Flintrop had de leiding van het werk overgenomen van Terhoeven. Christuskerk In de onmiddellijke nabijheid van de Martinikerk staat op de Geistmarkt de evangelische Christuskirche, in 1715 gebouwd naar het voorbeeld van de Amsterdamse Oosterkerk, de schep ping op Wittenburg van Adriaan Dortsman en Daniël Stalpaert. Wie er binnengaat zal teleurgesteld zijn - er is door het aanbrengen van een laag plafond niets te zien van de ongetwij feld grote kerkruimte. Raadhuis Op hetzelfde plein staat ook het raad huis van Emmerik, werk uit het einde van de jaren dertig van dipl. ing. Kreytenberg. Typisch Kropholler, zal de Nederlander zeggen, die diens raad huizen van Waalwijk en Medeblik kent. Het gebouw te Emmerik is na de verwoesting weer in dezelfde stijl opgebouwd. Langs het raadhuis loopt de luxueus geplaveide Steinstrasse, een winkelstraat, waarvan enkele gevels het bombardement hebben overleefd. Na een kleine bocht ligt de Steinstrasse precies in de richting van de toren van de Aldegondiskerk. De toren, die een 91 meter hoog was is door het oorlogsgeweld geknot en draagt nu een doorenkroon van zwart geblakerd puin 'Als Mahnmal'. De Steinstrasse komt uit op de Alter Markt waar het restaurant Het hof van Holland compleet met trapgevel (1650) in 1957 weer is opgebouwd. Het was dit type gevels dat volgens oude schrijvers Emmerik het 'Hollandse karakter' gaf overigens niet verbazingwekkend voor een grensstad maar het nog wemelt van Nederlandse familienamen als Verhey, Lodewijks, Koopmann, Spaarmann. De Aldegondiskerk ligt op korte afstand van de rivier. Een typische gotische kerk, gebouwd in de tweede helft van de 15 de eeuw. De ruimte werking in het schip van de kerk is opvallend; er hangt een stralend Marianum voor het koor. De kerk is niet overdadig versierd maar zij biedt De Christuskirche, in 1715 gebouwd naar het voorbeeld van de Amsterdamse Oosterkerk. de gelovigen een warm en vertrouwd bedehuis. Opvallend is de plaatsing van de pilaren, die dichter bij elkaar komen naar mate zij het koor naderen. Rijnpromenade Waarmee Emmerik als vriendelijke stad hoog scoort is met de Rijn- promenade, een wandelweg lang's de Rijn van een kilometer lengte, met het gezicht op de hier vierhonderd meter brede rivier, altijd vol beweging van schepen en aan de overkant het wijde groene land van Kleef. Een fascine rende wandeling eindigt bij de omhoogrijzende bouwmassa van de Martinikerk met op de achtergrond de 500 meter lange hangbrug over de Rijn: met 500 meter spanwijdte de grootste van het land. J. Th. Balk is journalist te Amsterdam en voorzitter van de jury van de Heemschut Persprijs. 1

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 7