Noord-Brabant Brabant foei Watertoren wordt afgebroken Overijssel Zwolle en NRF Zeeland Hof van Zeeland versteend Raad Cultuurbeheer in verzet Heemschut-agenda 11 september 25 september 2 oktober 16 oktober 9 november ries van Economische Zaken en WVC wil in het kader van de ontwikkeling van het cultuurtoerisme aandacht vragen voor historisch belangrijke periode uit de geschiedenis, in dit geval die van de Vereniging Oost- Indische Compagnie uit de Gouden Eeuw. Duidelijk herkenbare trottoir tegels markeren de route, die voert langs monumentale panden in deze historische steden, Öp daarvoor in aanmerking komende gebouwen is een bord aangebracht, waarop de historie ervan is beschreven. Jan Derk Gerritsen, PR-medewerker PC Noord-Holland Het monumentenjaarboek 1993 van de Stichting Nationaal Contact Monumenten geeft ons weer een schat aan gegevens, waar ook wij leden van de Bond Heemschut ons voordeel mee kunnen doen. Nuttige wetenswaardig heden veelal. Zo staat er op bladzijde 48 van het jaarboek een lijst Uitgaven voor mon umentenzorg volgens de provinciale begroting 1993. Het lijstje wordt aangevoerd door de provincie Zeeland dat volgens deze opgave dit jaar f 3,46 per inwoner uitgeeft aan monumentenzorg. Als jet het rijtje helemaal bent afgegaan kom je, na Zuid-Holland datf 1,22 per inwoner heeft uitgetrokken, de provincie Noord-Brabant tegen. Een als het niet zwart op wit stond zou je het niet geloven: slechts f 0,57 cent per inwoner h eeft het bestuur van deze provincie voor dit jaar klaar gelegd om ons culturele erfgoed voor ondergang te behoeden. Dat is wel even schrik ken. Om je als Brabander dood te schamen. Jo Wouters PR-medewerker PC Noord- Brabant Halsteren - De watertoren van het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust in Halsteren, gebouwd in 1907, zal in de loop van dit jaar worden afgebroken. De directie van het psychiatrisch ziekenhuis heeft besloten tot afbraak nadat pogingen om de toren te behou den op niets waren uitgelopen. Aanvankelijk wilden directie en gemeente de toren handhaven. Restauratie was noodzakelijk en zou zeker enkele tonnen vergen. Dat kon het ziekenhuis niet betalen. In 1991 werd geprobeerd de toren op de rijksmonumentenlijst te krijgen. Maar een verzoek van de gemeente raad van Halsteren werd van de hand gewezen. Ook op een verzoek om herziening van deze uitspraak kreeg men nul op het request.De toren was niet zo belangrijk dat een aanwijzing buiten het Monumenten Selectie Project zou kunnen plaatsvinden. Maar ook als de toren wel rijksmonu ment was geworden, zou er veel te weinig geld voor restauratie beschik baar zijn gekomen het jaarlijks budget van de gemeente Hasteren voor monumentenherstel bedraagt onge veer f. 30.000). Er zijn nog maar weinig watertorens behorend bij psychiatrische inrichtingen in ons land. Die staan o.a. in Wolfheze, Vught, Bennebroek en Zuidlaren. De toren in Halsteren heeft een uniek ingemetseld krukketrekkermotief. Zwolle - Het Nationaal Restauratiefonds en de gemeente Zwolle hebben financiële afspraken gemaakt. Bij restauraties van monu menten worden alle goedgekeurde kosten tot een bepaald maximum voor 100% door de gemeente gesubsidieerd. De subsidie wordt echter pas na 15 jaar uitbetaald. De eigenaar van een monument moet dus financieren en daarvoor kan hij terecht bij het NRF. Hij kan een lening afsluiten ter grootte van het subsidiebedrag. Hij hoeft deze lening niet af te lossen, maar betaalt alleen de rente, en die is fiscaal aftrekbaar. Hij is wel verplicht 15 jaar lang goed onderhoud te plegen Het middeleeuwse Abdijplein in het hart van Middelburg is door architect Cees Dam aangepast aan de eisen van de 21ste eeuw. Alle gras werd vervan gen door steen en beton. De 18de eeuwse pomp verdween van het midden van het plein. Na veel verzet hebben de Middelburgers zich bij het gewijzigde pleinontwerp neergelegd. De uitvoering is inmiddels gereed, dat wil zeggen dat de ontworpen stoepen niet zoals gepland met natuursteen zijn afgedekt, maar met het veel goed kopere en lelijke beton. Later zal nog worden bezien of er gelden kunnen worden gevonden om de natuursteen bekleding alsnog uit te voeren. Het ziet er in dit bezuinigingstijdperk niet naar uit dat dit spoedig zal gebeuren. De pomp zal niet op het grote plein terugkeren. Hij is nu opgeslagen op het met opheffing bedreigde provin ciale depot voor bodemvondsten. Eventueel zal de pomp op een wat bescheidener plaats terugkeren. Burgemeester en wethouders van Middelburg dringen aan op herplaat sing binnen de gemeente. De verlichting van het plein is nu ook gereed. In moderne armaturen gevatte lampen zetten 's avonds de gevels langs het plein is een sfeervol licht. Het effect wordt versterkt door het vanaf de grond aanlichten van de bomen, waarvan een gedeelte ten behoeve van de herinrichting werd verplant. Na protest tegen het oorspronkelijk ontwerp van de arma turen kon de welstandscommissie met een gewijzigd ontwerp accoord gaan. Hopelijk zal een volgende dure wijzi ging van dit eeuwenoude plein even op zich laten wachten. Het hof van Zeeland zoals het Abdijplein wordt genoemd, nodigt u uit om zelf een eens te komen kijken wat u van deze moderne aanpassing vindt. G.M. Baijens, PR-medewerker PC Heemschut Zeeland De raad voor het Cultuur beheer verzet zich in een advies aan de minister van WVC tegen een uitholling van zijn taak. Binnenlandse Zaken en Justitie willen in een nieuwe wet de verplichting afschaffen om advies te vragen over algemen beleids voornemens. Deze algemene adviezen verstrekt de Raad ook nauwelijks. In de memorie van toelichting van de nieuwe wet staat echter dat wellicht ook de specifieke adviesverplichtingen zullen worden afgeschaft. Dat vindt de Raad onjuist. Het gaat dan om wettelijk bescherming van monumenten en voorwerpen vanwege hun cultuurhistorische belang. Daarvoor moeten cultu rele waarden beoordeeld worden. En dat kan je volgens de Raad niet overlaten aan de uitvoerende diensten van de minister. Open Monumentendag (zie pag. 40) 18 september Excursie Heemschut Noord-Brabant (zie pag. 39) Excursie Heemschut Noord-Holland (zie pag. 39) Excursie Heemschut Overijssel (zie pag. 39) Landelijke Heemschutdag naar de Gelderse Poort (zie pag. 3 en 4) Thema-avond 'De Friese boerderij: bedrijf of monument?' (zie pag. 40)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 42