KORTE BERICHTEN Friesland Dorpsgezicht Weidum dreigt te worden aangetast Utrecht Restauratie Mondriaanhuis Noord-Holland Amstelveld aangetast Fietsroutes Wandelroute Bestuurslid mr.W.W.Hopperus Buma overhan digde op 21 juni op het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij in Den Haag het eerste exemplaar van het thema-nummer over het land schap van Heemschut aan de directeur-generaal Landelijke gebieden en Kwaliteitszorg ir. J.F. de Leeuw. Buma vertelde, dat algemeen bekend is, dat Heemschut zich inzet voor het gebouwde erfgoed maar dat minder bekend is, dat de Bond ook waakt over ons landschap. Heemschut ijvert voor de herkenbaarheid van oude landschapsstructu ren. Echte kwaliteit is daarbij alleen mogelijk wanneer naar een evenwicht wordt gezocht tussen het historisch gegroeide en nieuwe vormen van natuurbouw. Buma liet de gelegenheid niet voorbij gaan te wijzen op een dreigende aantasting van het land schap. Het museum in de oude havezathe Nijenhuis te Heino wordt uitgebreid met een afde ling, wat desastreuze gevolgen heeft voor de bescheiden infrastructuur van de omgeving. De heer De Leeuw nam goed notitie van zijn bezorgd heid en toonde zich ingenomen met het actiewerk van Heemschut. Weidum - In het juninummer van Heemschut is er een vergissing geslo pen in het onderschrift bij de foto van Weidum. Gesteld zou moeten worden dat een uitbreiding in zuidelijke rich ting het bijzonder fraaie dorpsgezicht van Weidum op onherstelbare wijze zou aantasten. Om duidelijk te maken voor welk dilemma de gemeente Litterseradiel hier staat, nog het volgende. De discussie over de bouw van een kleine nieuwbouwwijk in Weidum laat zien hoe kwetsbaar de cultuurhis torische waarden nog steeds zijn. Planologisch en technisch is het mogelijk de nieuwbouw aan de noord zijde van het dorp te realiseren. Op die plek zal de nieuwbouw geen schade doen aan het landschap of de cultuur historische waarden van het gebied, maar wel moet er dan een landbouw bedrijf worden uitgekocht. Om die kosten te vermijden, dreigt de gemeente te kiezen voor een uitbrei ding in zuidelijke richting. In de gemeenteraad moet de keuze worden gemaakt tussen het behoud van histo- risch-landschappelijke waarden en het betalen van enkele tonnen voor het uitkopen van een landbouwbedrijf. Veiligstelling van landschappelijke waarden is alleen mogelijk als een plaatselijke gemeenschap doordron gen is van het maatschappelijke belang van het culturele erfgoed. Amersfoort - Het geboortehuis van PietModeriaan wordt gerestaureerd. Het pand aan de Kortegracht 11 te Amersfoort is zowel rijksmonument als gemeentemonument. De restaura tie wordt uitgevoerd door het echtpaar Chris en Loe Heijdenrijk uit Amersfoort. Zij kregen voor hun inzet op 2 5 juni de Zilveren Anjer van het Prins Bernardfonds uit handen van de prins uitgereikt. Het Mondriaanhuis bestaat uit een documentatiecentrum, exposi tieruimtes en een wintertuin. Er kunnen onder meer symposia en cursussen gehouden worden. Een deel van de restauratie is nu gereed. Amsterdam - Op het prachtige Amsterdamse Amstelveld zal een lelijk nieuwbouwpand verrijzen, omdat de gemeenteraad zich heeft vergist. Ten onrechte werd een bouwvergunning verleend aan makelaar Bakker. Bovendien had de welstandscommis sie het bouwplan goedgekeurd; pas lang na de goedkeuring ontdekte de commissie dat het complex een opdringerig volume had. Als de gemeente de bouwer geld wil toestop pen om met een ander plan te komen, kost dat volgens wethouder Genet 4 miljoen gulden. En dat vindt de gemeente te duur. De jaarlijkse cultuurtoeristische zomermanifestatie Toer-In Noord- Holland staat dit jaar in het teken van 'land van Holland'. Veel toeristische activiteiten hebben betrekking op dat thema. Voorbeelden daarvan zijn de uitgezette fietsroutes, die door de culturele Raad Noord-Holland in samenwerking met de provinciale VW en de ANWB zijn uitgezet. Fietsroutes zijn er langs de buiten plaatsen en landgoederen in het Gooi (de Gooilustroute) en in het gebied rond Haarlem: Zuidkennemerland. Dat zijn de Manpadroute, genoemd naaar het buiten Manpad i n Heemstede en de Beeckestijnroute, die zijn naam ontleent aan de buitenplaats en landgoed met Engels landschapstuinen, in Velsen. Verder is een fietsroute uitgezet langs de forten van de Stelling van Amsterdam, de historische verdedigingslinie rond de hoofstad, die ter bescherming van Amsterdam in de vorige eeuw werd aangelegd en nog redelijk gaaf bewaard is gebleven. Ook langs de voor Noord-Holland zo typerende stolpboerderijen is een fietsroute uitgestippeld. Onlangs werd gelijktijdig in Hoorn, Enkhuizen en Medeblik een wandel route in gebruik gesteld in het kader van het V.O.C. project, waarin de provincie Noord-Holland, de VW's in die gemeenten en de Kamers van Koophandel samenwerken. Het project, gefinancierd door de ministe- 41

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 41