Open Monumentendag op 11 september Bij het overlijden van drs. Y.P.W. van der Werff Onthulling Heemschut-bord De Friese boerderij: bedrijf of monument? De zevende Open Monumentendag zal op zaterdag 11 september in 420 gemeenten gaan plaatsvinden. Op ieder gebouw waar de witte vlag met het zwart-gele Open Monumentendag-logo hangt, kan het publiek gratis naar binnen. Het start sein zal op vrijdag 10 september in Nijmegen worden gegeven door drs. J. W.M. Simons, voorzitter van de Raad van Bestuur van NV Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, die al vanaf het eerste jaar sponsor is van de lande lijke Open Monumentendag. Ook dit jaar zal de Nederlandse dag in het grotere verband van de European Heritage Days (EHD) plaatsvinden. Aan de EHD zullen in 1993 meer dan twintig landen deelnemen. In het kader van de European heritage Days zijn er dit jaar twee bijzondere grens overschrijdende projecten. Het eerste is een samenwerkingsproject tussen Nederlandse en Oosteuropese gemeenten. Het ministerie van WVC heeft hiervoor een subsidie beschik baar gesteld. Vijf Nederlandse gemeenten krijgen ieder een bedrag van f 5.000,-waarmee zij een Oost europese gemeente kunnen onder steunen bij de opzet van hun Open Monumentendag. Op dit moment is nog niet bekend welke gemeenten dit zullen zijn. Het andere project heet 'In de sporen van de Nassau's'. In Duitsland, Luxemburg, België en Nederland kan men voormalige woonhuizen bezoeken van de nazaten van het geslacht Nassau. In Nederland staan die in Breda, Willemstad, Den Haag, Apeldoorn, Buren, Zeist en Leeuwarden. Binnenkort kan men bij de VW een drietalige brochure verkrijgen met informatie over alle gebouwen in de betreffende landen.. De stichting Open Monumentendag zal in aansluiting op de boekjes 'Bouw stijlen herkennen' (1990), 'Interieur stijlen (1991) en 'Bouwgeschiedenis van Monumenten' (1992) dit jaar het boek 'Variatie in Monumenten' uitge geven. De publikatie zal 15 catego rieën monumenten die in Nederland voorkomen behandelen. De boekjes zijn op de Open Monumentendag voor f5,- per stuk te verkrijgen op alle centrale informatiepunten in de deel nemende gemeenten. Vanaf half augustus ligt de landelijke Open Monumentenkrant weer bij alle VW- en ANWB-kantoren en bij alle vestigingen van de landelijke sponsor, NV Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Op de VW-kantoren is ook de brochure 'In de sporen van de Nassau's te verkrijgen, een overzicht van voormalige woonhuizen van de Nassau's in Nederland, België en Duitsland, die'op 11 september ook bezocht kunnen worden Vrijwilligers van Heemschut kunnen op 11 september de nieuwe folder van Heemschut verspreiden onder de bezoekers. U kunt zich melden bij het plaatselijk comité. Op 18 juni 1993 overleed op 75-jarige leeftijd drs. Y.P. W. van der Werff, lid van de Eerste Kamer van de Staten Generaal. De heer Van der Werff was naast de vele andere functies, die hij vervulde, ook jarenlang het in sterke mate bepalende 'gezicht' van de archeologie en de monumentenzorg in ons land. Hij was bijvoorbeeld van 1979 tot 1981 vice-voorzitter van de Bond Heemschut en voorzitter van het College van technisch adviseurs van de Bond. Al toen hij Gedeputeerde in de provincie Noord-Brabant was, gaf hij er blijk van, dat de oudheidkunde voor hem als historicus méér was dan een interessant onderwerp voor de studeerkamer. Hij zag als zijn opdracht als bestuurder mee richting te geven aan het overheidsbeleid, dat zich richtte op de bescherming en het behoud van oudheidkundige waarden. Het lag dan ook zeer voor de hand, dat de historicus-bestuurder, al enkele jaren voorzitter van de Rijkscommissie voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek, in 1980 werd benoemd tot voorzitter van de Monumentenraad. Tijdens de periode van zijn voorzitter schap (tot eind 1987) werd met name de monumentenzorg in organisatori sche zin op zijn kop gezet. Na het rapport Van de Bunt en het Voorlopig Standpunt van Staatssecretaris De Boer zag in 1984 de Monumentennota van Minister Brinkman het licht, die leidde tot een nieuwe Monumentenwet, tal van daaruit voortvloeiende regelingen en de voor bereiding van de samenvoeging van de Monumentenraad met de Archiefraad tot de Raad voor het Cultuurbeheer. Als voorzitter van het belangrijkste adviesorgaan van Minister van WVC speelde de heer Van der Werff in die gecompliceerde processen een zeer belangrijke rol. Grote bestuurlijke vaardigheden bleken nodig om dit processen in zo goed mogelijke banen te leiden. In de heer Van derWerff verliezen de archeologie en de monumentenzorg een onvermoeibaar pleitbezorger en vriend, aan wie al degenen, die zich met dit soort zaken bezighouden, met warmte en respect zullen terugdenken. Zijn nagedachtenis zal in de wereld van de monumentenzorg in hoge ere worden gehouden. mr. G. W. van Herwaarden, secretaris van de Rijkscommissies voor de Archeologie en voor de Monumenten Kampen - Open Monumentendag in Kampen gaat op zaterdag 11 septem ber van start met de onthulling van een speciaal Heemschutbordje dat wordt bevestigd aan de monumentale zijgevel van de voormalige Kok panden aan de Meerminnenstaag. De handeling wordt verricht door voor zitter ir. JM. Veldhuis van de PC Overijssel van Heemschut. De provinciale Commissie Friesland organiseert op 9 november 1993 een thema-avond in Leeuwarden, met de titel 'De Friese boerderij: bedrijf of monument?' voor leden van de Bond Heemschut en belang stellenden. De toekomst van de traditionele Friese boerderij is onzeker. Dit gaf aanleiding tot het uitnodigen van drie sprekers. J.A. Mulder zal ingaan op de ontwikke ling van de traditionele Friese boerderij. Vervolgens behandelt B.G. Spliethoff de actuele ontwikke ling van het Friese boerenbedrijf. Tenslotte zal B. Adema vertellen over de functie van de traditionele boerderij, nu en in de toekomst. Verdere informatie kunt U in het oktober-nummer verwachten.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 40