EXCURSIES Heemschut Overijssel houdt excursie naar Staphorst Excursie Noord-Holland Tijdschema excursie Noord-Holland Excursie PC Noord-Brabant 39 meer dan tweehonderd, aan de Open dag deel en de bijeenkomsten werden afgesloten met een plenaire vergade ring, waarin de 'Verklaring van Boedapest' werd aangenomen. Deze dringt er bij de Europese gemeentebe sturen op aan bij planvorming zorg te dragen voor een zodanige coödinatie van plannen, dat het historische beeld van oude steden zo wordt bewaard dat zij aangename plaatsen blijven om te vertoeven. De Verklaring dringt er verder bij de Raad van Minister van de Raad van Europa op aan deze en eerder uitgesproken beginselen nadrukkelijk onder de aandacht van de lidstaten te brengen. Uiteraard zal de werking slechts beperkt zijn, maar de behandeling van dit soort zaken in een breed interna tionaal gezelschap illustreert voor de afvaardigden ook, dat de problemen en knelpunten van monumentenzorg niet van louter nationale aard zijn. Zij komen in ieder land voor en de discus sie sterkt de afgevaardigden in de strijd, die zij ieder in eigen land hebben te leveren. Met die gedachte kwamen wij tenminste weer terug in Nederland. Voor het zover was, hadden we echter nog enkele leerrijke tochtjes buiten Boedapest gemaakt, waarbij het gezel schap kon zien hoe ook in Hongarije actief monumentenzorg wordt bedre ven. Onder meer bezochten we een kasteelrestaurant bij de Donauknie, dicht bij Slowakije, en de stad Székesfehérvar met haar prachtige historische centrum waar opgravingen naar middeleeuwse bebouwing plaats vinden. Als steeds, bieden conferenties als deze de gelegenheid tot uitwisseling van gedachten met mede-afgevaardig den en ook hierin is het nut van de samenkomsten gelegen. In september zal Europa Nostra in Cardiff (Wales) de najaarsconferentie houden en daarover hopen wij u ook weer verslag te kunnen doen. Ernst Dienaar is secretaris van het Dagelijks Bestuur van de Bond Heemschut en afgevaardigde van Heemschut naar Europa Nostra. De jaarlijkse excursie van de Provinciale Commissie Overijssel vindt plaats op zaterdag 2 oktober 1993 in de gemeente Staphorst. Bezocht worden het gemeentehuis uit 1981, enkele boerderijen en de gemeentelijke museumboerderij. In het gemeentehuis zal burgemeester drs. W. Plomp het gezelschap welkom heten om 10.30 uur. Korte inleidingen over de geschiedenis van de boerderij- bouw en het gemeentelijk monumen tenbeleid worden verzorgd door de heren J. de Wolde en A. Muller. Om 12.30 uur zal de lunch worden gebruikt in restaurant 'Het Boerengerecht', gehuisvest in een 17 de eeuwse boerderij. Na een bezoek aan enkele typische Staphorster boerderijen wordt de excursie in de museumboerderij om 16.30 uur afgesloten. Aanmeldingen vóór 17 september bij Het Oversticht. Aan de Stadsmuur 79/83,8011VD Zwolle, tel. 038- 213257. De kosten zullen f 25,- bedra gen, te voldoen op de dag van de excursie. De excursie die de Provinciale Commissie Noord-Holland dit jaar organiseert zal plaatsvinden op zater dag 25 september. Verzamelpunt zal zijn het Cultureel Centrum 'de Vest' te Alkmaar, waar de deelnemers om 10.00 uur worden verwacht. Onder het genot van een kopje koffie geven dhr. P. Verhoeven en mevr. C. Rogge aan de hand van een serie dia's een indruk van de restauratie van de St. Laurens- of Grote Kerk te Alkmaar. Een bezoek aan deze, door de Vlaamse bouwmeester Anthonis Keldermans in het begin van de 16de eeuw voltooid, kerk staat daarna op het programma. Vermeldenswaard is o.a. het monumentale orgel van J. van Campen (1643) en het beschilderde koor (1519) voorstellende 'Het laatste Oordeel'. Na het nuttigen van de lunch in 'de Vest' wordt de tocht per touringcar voortgezet richting 'Schermer'. Deze polder die door Leegwater in .163 5 met behulp van 51 windmolens werd drooggelegd, wordt echter sinds 1925 door 3 elektrische gemalen 'ontwaterd'. 'De Molengang' te Schermerhorn geeft dan ook een goed beeld hoe met behulp van wind energie dit 'ontwateren' heeft plaats gevonden. Tenslotte zal in het plaatse lijke gotische kerkje dhr. Baksals bouwkundige belast met de restauratie ervan, uitleg geven over de voortgang. Na thee te hebben gedronken zal de terugtocht worden aanvaard. Rond 17.00 uur aankomst bij het NS-station te Alkmaar. Deelnamebewijzen worden verkregen door storting van f 45,- per persoon op gironummer 124326 van de Bond Heemschut te Amsterdam onder vermelding 'najaarsexcursie P.C. Noord-Holland'. Introductie van één niet-lid is toegestaan. De touringcar biedt plaats aan 45 personen. Om teleurstelling te voorkomen verdient een spoedige aanmelding aanbeveling. 10.00 uur: aankomst deelnemers Cult. Centr. 'de Vest' te Alkmaar 10.15 uur: Koffie en dialezing P. Verhoeven/C. Rogge. 11.15 uur: Bezoek St. Laurenskerk. 12.15 uur: Lunch in'de Vest' 13.30 uur: Vertrek per bus naar Schermerhorn. 14.00 uur: Aankomst te Schermerhorn. 14.00 uur:'De Molengang'. 14.45 uur: Lezing/bezichtiging kerk. 15.45 uur: Thee 16.30 uur: Vertrek uit Schermerhorn 17.00 uur: Aankomst NS-station Alkmaar Op 18 september organiseert de Provinciale Commissie Noord- Brabant van de Bond Heemschut een dag met excursie naar 's-Hertogenbosch en De Langstraat. De kosten verbonden aan de dag bedragen f35,- per persoon. Opgave van deelname kan uitsluitend geschie den door betaling van het verschul digde bedrag op Postbank rekening nummer 124326 t.n.v. de Bond Heemschut te Amsterdam, onder vermelding van Excursie P.C. Noord- Brabant op 18 september. 10.00 Ontvangst met koffie Azijn- fabriek Bethaniëstraat 4 te 's-Hertogenbosch. 10.30 Inleiding over het bouw historisch onderzoek in het algemeen en Den Bosch in het bijzonder. 11.15 Rondwandeling door een deel van de oude binnenstad met toelichting. Er is keuze uit drie wandelingen van uiteenlopende afstand. 12.30 Lunch in de Azijnfabriek met broodjes en koffie of thee. Gelegenheid het museum van de Bouwhistorische en Archeologische dienst (aangrenzend aan de Azijnfabriek) te bezoeken. 13.45 Inleiding over het landschap van de Langstraat en de histo risch -geografische ontwikke lingen. 14.30 Rondrit per autobus dooreen gedeelte van de Langstraat. 17.00 Sluiting. Degenen die inschrijven krijgen nadere informatie over de onderwer pen die aan de orde komen toegezon den of eventueel ter plaatse uitgereikt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 39