Veldzicht Draaibruggen over Dedemsvaart restaureren PC Overijssel vergaderde in Hasselt Deventer B en W negeert kritiek plan Grote Markt. Heemschut wil uitbreiding rechtbank Zutphen niet vertragen. Rosmalen - Ondanks bezwaren van Heemschut is het paviljoen Veldzicht op het terrein van het psychiatrische ziekenhuis Goudewater te Rosmalen gesloopt. Bijzonder vervelend in dit geval is, dat het bestuur van Goudewater van het ministerie van WVC het paviljoen moest slopen omdat anders geen vergunning zou worden verleend voor de bouw van een nieuw therapiegebouw. En dat ondanks het gegeven, dat het uit 1882 daterende pand in het MIP-rapport is gekwalificeerd als van architectuur- en sociaal-historisch belang. Jo Wouters PR-medewerker PC Noord- Brabant Avereest - Heemschut heeft het bestuur van de gemeente Avereest gevraagd aandacht te schenken aan de slechte staat van de laatste twee oorspronkelijke smeedijzeren draai bruggen over de Dedemsvaart. De bruggen dateren uit de vorige eeuw. Oorspronkelijk lagen over de Lutterhoofdwijk, het Ommerkanaal, de Langewijk en de Dedemsvaart 2 5 van dergelijke bruggen. Volgens Heemschut is de Dedemsvaart, mochten de bruggen daadwerkelijk verdwijnen, cultuurhis torisch nauwelijks meer van belang. Heemschut wordt in deze opvatting gesteund door het genootschap voor Industrieel Archeologisch Geinteresseerden en de Historische Vereniging Avereest. In de brief meldt Heemschut voorst dat het de Bond 'zal verbazen indien Avereest de bruggen aan de verganke lijkheid zou prijsgeven'. Heemschut baseert zich daarbij onder meer op de recente restauratie aan de kalkovens in deze gemeente. De Provincie Commissie (PC) Overijssel week voor de vergadering van vrijdag 2 8 mei uit naar het gemeentehuis van Hasselt. De PC werd daar op een zeer gastvrije manier ontvangen door burgemeester Kojfrie en wethouder Bezemer, die vooraf gaand aan de vergadering een korte inleiding hielden over de historie van Hasselt. Tevens gaven burgemeester en wethouder de PC-leden een rond leiding door de stad. Het regelmatig houden van vergade ringen in verschillende Overijsselse steden is en onderdeel van het decen tralisatiebeleid van Heemschut. Bond en PC hopen op deze manier het contact met de leden te verstevigen. De 'vaste' vergaderplaats van de Overijsselse PC is het gebouw van Het Oversticht in Zwolle. Heemschut was op 6 mei met een afvaardiging aanwezig tijdens een bijeenkomst van verschillende organi saties op het gebied van monumenten zorg in Deventer. De avond vond plaats in het Deventer stadhuis en was een initiatief van de Stichting Oud Deventer. De bijeenkomst had tot doel de verschillende organisaties en instan ties met elkaar in contact te brengen en op die manier gezamenlijke doelen aan het licht te brengen. Het initiatief sloot volgens de organisatie tevens goed aan bij het Deventer Monumentenjaar 1993. Het is nog niet duidelijk of de bijeenkomst in de toekomst een (structureel) vervolg krijgt. Richard Kers, PR-medewerker PC Overijssel Groningen - op grond van de inspraakrapportage omtrent het Waagstraatproject zien B en W van Groningen geen aanleiding om de planologische voornemens rond dit plan te wijzigen. In het commentaar op het inspraakverslag stelt Heemschut vast, dat het gemeentebe stuur zich bewust heeft afgesloten voor de bezwaren die naar voren zijn gebracht tegen te herinrichtingsplan nen voor de Grote Markt. Het enige echte uitgangspunt voor het Waagstraatproject - het economisch belang - wordt omkleed met ondoor grondelijk proza en verdedigd met schijnargumenten, die stuk voor stuk door Heemschut worden weerlegd. Het Waagstraatproject wordt voort gezet, terwijl, vanaf het eerste begin, de bezwaren stelselmatig terzijde zijn geschoven en genegeerd, met instem ming van een kritiekloze, slecht geïn formeerde gemeenteraad. Heemschut consateert een zorgwekkende situatie, waarin het democratisch besluitvor mingsproces geweld aangedaan wordt ten faveure van het economisch belang. Het Waagstraatplan zal een ontoelaatbare ingreep vormen op de stedebouwkundige en ruimtelijke- historische structuur van de Groningse binnenstad. Saskia Simon, PR-medewerker PC Groningen De Bond Heemschut dient geen formeel bezwaar in tegen de uitbrei ding van de rechtbank te Zutphen. De Vereniging tot bescherming van Cultuurmonumenten in Nederland wil daarmee voorkomen dat de vesti ging van de rechtbank in Zutphen wordt opgeheven. De rechtbank wil uitbreiden op de plek van het achterliggende Huis van Bewaring. Deze plek ligt in het beschermde stadsgezicht, op een voor malig bolwerk (het Slijkbolwerk) langs de vestinggracht. Heemschut heeft wel moeite met de enorme bouwmassa van de nieuwbouw. De nieuwbouw heeft een te grote schaal voor het 'bijzonder fraaie stadsgezicht'. Het bouwplan is te hoog ten opzichte van het historische hoofdgebouw en telt te veel verdiepingen voor kleinschalige omgeving. Heemschut vindt ook dat de gemeente Zutphen de bezwaren procedure onnodig bemoeilijkt door enkele weken te wachten met het ter inzage leggen van de aanvraag om bouwvergunning en het advies van de welstandscommissie. Verder vindt Heemschut dat de versnelde procedure (art. 19 van de wet op de Ruimtelijke Ordening) 'in het onderhavige geval grenst aan oneigenlijk gebruik'. Het grote aantal gedegen bezwaren vanuit de bevolking zou normaal gesproken eerst tot zijn recht moeten komen in de procedure van het bestemmingsplan. Heemschut vindt dat het bouwplan in belangrijke mate is aangepast aan haar wensen in de inspraakreactie. Het huidige plan is voor de vereniging in verschillende opzichten aanvaardbaar omdat: - de nieuwbouw voldoende afstand houdt tot het oude hoofdgebouw - storende wijzigingen aan het hoofd gebouw ongedaan gemaakt worden - de karakteristieke omtrekken van het bolwerk in redelijke mate herkenbaar blijven, door het herstel van de oorspronkelijke contouren en de symmetrische situering van de nieuwbouw - de huidige situatie verstoord is door het huis van Bewaring en de naast liggende schoolgebouwen - behoud van het historische hoofd gebouw in de oorspronkelijke functie van groot belang is - in een stad zo rijk aan tradities, de rechtbank tot de functies behoort die thuishoren in of nabij het centrum. 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 35