m m HEEMSCHUT IN ACTIE Themadag Heemschut Zeeland Sanatorium Berg en Bosch Geen kaartverkoophuisje midden op de gracht Overkapping kruidentuin Prinsenhof deugt niet Woerden slecht bezig Rozenoord behouden .V«3 - Bijna dertig enthousiaste bezochten op zaterdag 19 juni de themadag over het dreigende verval van monumentale Zeeuwse boerderijen, die geor ganiseerd werd door de PC Zeeland van de Bond Heemschut, Bilthoven- In een brief aan B en W stelt Heemschut voor niet aleen het reeds van gemeentewege beschermde hoofdgebouw met kapel van sanato rium Berg en Bosch voor te dragen voor de Rijksmonumentenlijst maar ook het zusterhuis ten noorden van de kapel inclusief de lighal. Het Medisch Centrum is in 1933 in de stijl van de Delftse School gebouwd door de architecten B.J.Koldeweij en C.M. van Moorsel. Plaatsing zou kunnen gebeuren in het kader van het Monumenten Selectie Project. Mocht i.v.m. dreigende sloop dit nodig zijn dan zou de gemeente in overleg met de Rijksdienst een spoedprocedure kunnen beginnen Ook vraagt Heemschut bij de nieuwe planontwik- kelingen rekening te houden met de oorspronkelijke opzet van het totale terrein en de ligging van de gebou wen. Delft - Heemschut is slecht te spreken over de plannen midden op de gracht de Korenmarkt een kaartverkoop huisje met wachtruimte en toilet te bouwen. In een brief aan B en W schrijft de Bond, dat de grachten van Delft primair zijn bedoeld voor water huishouding en transport. De indeling van de gracht sluit daarop aan. Het is niet terecht om in die historische situ atie een gebouw met zulke functies neer te zetten. De grachten van Delft blinken niet uit in een overdaad aan mooie versierin gen maar juist door een rustig en afge wogen manier van detaillering en materiaalgebruik. Des te vreemder is het op zulk een prominente plaats in het stadsbeeld genoegen te nemen met een keet van plaatmateriaal. Als er dan al zo'n huisje op het water moet komen, bouw er dan een, dat recht doet aan het stadsbeeld. Het huidige gebouwtje is bescheiden van afmeting en dient slechts voor kaartverkoop. Het geplande gebouwtje is te fors en zou niet groter mogen zijn dan het bestaande. Bovendien huivert Heemschut bij de gedachte aan gesloten luiken in de winter als er geen rondvaartboten varen. Heemschut verzoekt de gemeente geen bouwvergunning te verstrekken. Delft - In een brief aan B en W maakt Heemschut bezwaar tegen de plannen om de Kruidentuin Prinsenhof te overkappen.De kolommen als vrij staande elementen wekken de verwachting, dat hier in feite sprake is van aanbouwen. Beschadiging aan de bestaande bebouwing zal daardoor niet zijn te voorkomen. De geplande liggers in de as van de ruimte, min of meer loodrecht op de Waalse Kerk zullen een verstoring betekenen t.a.v. de gevel van de kerk. Zowel de aansluiting van de glazen kap aan de bestaande daken als de aansluitingen van de glazen gevel zullen veel schade veroorzaken aan het gebouw. Heemschut verzoekt geen bouwvergunning te verlenen. Woerden - De plannen van de gemeente om rondom het bestaande stadhuis de gemeentelijke diensten te huisvesten in nieuwe kantoorgebou wen zijn voor Heemschut onaanvaard baar. In een brief aan B en W schrijft de Bond, dat het gebied, waarin de uitbreiding van het stadhuis is gepland, een in het verleden gegroeide zeer fraaie en kleinschalige opzet heeft, waaraan dominante bouwwerken enorme schade kunnen berokkenen. Door de diverse verbouwingen en uitbreidingen van het stadhuis in het verleden is al een situatie ontstaan, die het maximaal toelaatbare heeft overschreden. De reeds gerealiseerde bebouwing aan de Westdam laat verdere verdichting in dit kwetsbare gebied niet toe. Vergroting van het bouwvolume dient te worden uitgeslo ten. Zelfs zou verkleining moeten worden vastgelegd voor de toekomst. Er dreigt nu een bouwmassa te ontstaandie detoneert t.o.v. de bestaande bebouwing en het Westdampark degradeert tot een tuin bij het gemeentehuis. Bovendien worden de restanten van de vesting werken, waarvan nog maar weinig over is aangetast. Vught - In een brief aan B en W van Vught heeft de PC Noord-Brabant van de Bond Heemschut zich gekeerd tegen de sloop van het voormalige patronaatsgebouw Rozenoord aan de St Elisabethstraat in Vught. Er is een plan om op die plaats een veertigtal seniorenwoningen te bouwen. De Bond Heemschut vraagt het Vughtse bestuurscollege of bij de afweging van belangen de cultuurhis torische waarden van het uit het begin van deze eeuw daterend gebouw wel voldoende gewicht in de schaal hebben gelegd. De Brabantse PC herinnert in dit verband aan het Monumenten Inventarisatie Project. In de rapportage daarvan wordt het gebouw gekenschetst als van architec tuur-historische belang en karakteris tiek voor het straatbeeld. Verder wordt het typerend genoemd voor de neo-gotische stijl van katholieke instellingsgebouwen rond de eeuw wisseling. In de brief deelt de bond mede uit interne informatie vernomen te hebben, dat wordt overwogen om het patronaat op de Rijksmonumentenlijst te plaatsen. Het patronaat is gebouwd naar een ontwerp van architect J. van Groenendael. In oktober 1905 is het in gebruik genoemen. De Bond Heemschut dringt er bij B en W op aan de cultuurhistorische betekenis van het complex in de besluitvorming te laten meewegen en te zoeken naar alternatieven, zodat het patronaatsge bouw behouden kan worden. Rectificatie contributieverhoging In ons bericht over de komende contributieverhoging is een fout geslopen. Leden van 30 tot 65 jaar gaan per 1 januari 1994 f 60,- contributie betalen en 65-plussers f45,-.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 34