JAARVERSLAGEN BOEKEN Niet helemaal met lege handen Jaarverslagen. Bouwen in Amsterdam. Amersfoort. 33 Maar evenzeer vroeg hij zich af, of de aanpak van die 17.000 nieuwe rijksmo numenten wel juist is. Zijn die alle maal even belangrijk uit sociaal, historisch, cultuurhistorisch of architectuurhistorisch oogpunt? Wil je de historische continuïteit van de omgeving, de herkenbaarheid, de betekenis in de gebouwde kontekst, de algemene waardering voor het gebouw, het economisch belang of de waarde voor de cultuurtoerisme zwaar laten wegen? Ga er maar aanstaan! En toch zul je moeten kiezen. Henket durfde dat in elk geval wel: Het Schröderhuis van Rietveld of het Sanatorium Zonnestraal van Duiker in Hilversum zijn volgens hem architec tuurhistorisch en sociaalhistorisch zo belangrijk, dat herstel en behoud onbetwistbaar zijn. Minder is dat naar zijn zeggen het geval met het oude hoofdkantoor van de Oranje-Nassau mijnen in Heerlen van architect Roosenburg. Daarbij mag je de functio naliteit en het comfort een grotere rol laten spelen dan de monumentale overwegingen. En wat te denken van de Bijlmermeer? Henket zou daarvoor niet meer over hebben dan documen tatie met tekeningen, video, foto's, maquettes en het verder op zijn beloop laten, totdat sloop onvermijdelijk is. Nu minister d'Ancona niet uit zichzelf met een toezegging of een cadeautje over de brug kwam, probeerde Henket haar toch nog een toezegging te ontlokken. Een belofte overigens, die ze al eerder deed maar nog niet waar gemaakt heeft. Bij haar aantreden heeft zij namelijk de verzekering gegeven, dat zij zou zorgen, dat Zonnestraal in Hilversum van de ondergang gered zou worden nog voor de beëindiging van haar zittings periode. De minister ontkende niet, dat beloofd te hebben maar moest bekennen, dat ze al eerder voor Zonnestraal een oplossing gevonden meende te hebben. Toch dacht ze nu met grote stelligheid te kunnen zeggen, dat een oplossing voor het voormalige ziekenhuis 'nog nooit zo dicht bij is geweest als op dit moment' maar ze durfde dit keer toch geen termijn te noemen. Tot slot moest architect Henket nog even zijn waardering voor de minister kwijt over haar inzet bij de opknap beurt van het Rietveldpaviljoen in Venetië, een treffend voorbeeld van achterstallig onderhoud aan een jong monument. En wat deze jubileumdag elke monumentenwachter hetzij vanaf de steiger hetzij vanachter het bureau moet hebben aangesproken: in de financieringsvoorwaarden van het Rietveldmonument is opgenomen, dat het onderhoud in de toekomst is veiliggesteld. Jan Derk Gerritsen is lid van de PC Heemschut Noord-Holland Jaarverslag 1992 van het Koninklijk Verbond van Nederlandse Baksteen fabrikanten. De resultaten, met name de uitvoer van bakstenen, zijn zeer positief geweest. Secretariaat: Postbus 51,6994 ZH De Steeg. Jaarverslag 1992 van de Vereniging Hendrick de Keyser die dit jaar haar 7 5 jarig bestaan viert. Het jaar 1992 werd gekenmerkt door een grote activiteit en een uitbreiding van het werk. Twee panden werden verworven, die in het verslag nader zijn beschreven. In een bijdrage van Meischke wordt in enkele pagina's 7 5 jaar werk van de Vereniging belicht. Secretariaat: Huize van Brienen, Herengracht 284. 1016 BX Amsterdam. De Vereniging van Beheerders van Monumentale Kerkgebouwen in Nederland had op 10 oktober 1992 haar ledenvergadering. Het verslag van deze bijeenkomst waarin het thema 'Veiligheid van monumentale kerkgebouwen en hun inventaris' centraal stond is samen met een verslag van de activiteiten uitgegeven. De Vereniging organiseert Themadagen en geeft een Nieuwsbrief uit. Dit jaar boek is te bestellen bij de Vereniging. Secretariaat:. Oosterweg 83, 9724 CG Groningen. Tel 050-18 36 36. De Stichting Nationaal Restauratiefonds presenteerde op 6 mei j.1. haar jaar verslag, met als motto 'Ik ween om bloemen in de knop gebroken' (Willem Kloos). 'De paradoxale situatie doet zich voor dat de belangstelling voor de monumentenzorg in Nederland steeds meer toeneemt, terwijl de geldstroom steeds meer afneemt.... Daardoor dreigt de beschikbare geldstroom zo gering te worden, dat het voor veel gemeenten nauwelijks meer mogelijk is voldoende aandacht te besteden aan de restauratie van monumenten.' aldus een bezorgde Pieter van Vollenhoven bij de presentatie. En de berichtgeving in het verslag is al even somber, met als mogelijk lichtpuntje het Deltaplan voor de Monumentenzorg. Na de uitreiking van het jaarverslag werd er een overeenkomst gesloten tussen het Nationaal Restauratiefonds en de gemeente Rotterdam. Het Rotterdams restauratiefonds gaat gebruik maken van de kennis die is opgebouwd met het Revolving Fund en het verstrek ken van restauratiehypotheken. Secretariaat: Postbus 15, 3870 DA Hoevelaken. Tel 03495-39439. De Archeologische Monumentenwacht Nederland biedt in haar jaarverslag al een even somber beeld. 48% van de in de afgelopen 2 jaar beschreven monu menten verkeert in een slechte tot desolate toestand. Uitstel van onder houd en preventieve maatregelen werken verder verval in de hand. De AMW is dan ook naarstig op zoek naar subsidiënten en abonnees. Secretariaat Vanadiumweg 16, 3812 PZ Amersfoort. Tel 033-650574. Jaarverslag en Verenigingsnieuws van de Vereniging Vrienden van de Stadskern Zwolle 1992. De vereniging zet zich inmiddels 35 jaar in voor het behoud van de karakteristieke monumentale binnenstad. Secretariaat: Koestraat 40, 8011NM Zwolle. Tel. 38-216423. Jaarverslag Stichting kasteel Ooijen 1992. Uit de Knelpuntenpot kwam helaas geen subsidie beschikbaar, waardoor onzekerheid over de voort zetting van de restauratie aanhoudt. Kleine restauraties vonden plaats en het wachten is nu op de uitwerking van de Startnota Ontwikkeling Ooijen en omgeving (camping) en mogelijke herbestemming van het kasteel. Of dit ambitieuze plan haalbaar is zal deze zomer moeten blijken. Secretariaat: Kerkstraat 36. 5871 AS Broekhuizenvorst. Tel. 04763-1555. H.J. Zantkuyl promoveerde in 1991 op de laatste afleveringen van Bouwen in Amsterdamhet woonhuis in de stacF een losbladige uitgave die tussen 1973 en 1992 verscheen en werd uitgegeven door de Vereniging Vrienden van de Amsterdamse Binnenstad in samenwer king met Bureau Monumentenzorg en het Gemeentearchief. In de uitgave staat het burgerwoonhuis door de eeuwen heen centraal. De afleverin gen worden nu gebundeld en door Architectura Natura te Amsterdam uitgegeven. De uitgave kost bij inteke ning f 150,- en na uitgifte f 200,— Informatie Tel 020-62 36 186. Amsterdam, 1993. 730 p. ISBN90. 71570.28.2. De gemeente Amersfoort heeft het Nieuwsblad Monumentenzorg en Archeologie gebundeld. Het Nieuwsblad wordt sedert 1985 uitgegeven en verspreid. De opeenvolgende nummers geven een beeld van de veranderingen in de monumentenzorg en archeologie. De vraag naar oude nummers bleek groot en daarom zijn de jaargangen 1985-1992 nu gebundeld en van regis ters voorzien. De bundel is te verkrij gen bij de plaatselijke boekhandels of te bestellen bij de Dienst Stadsbeheer, tel 033-694816. Amersfoort, 1993. 176 p ISBN 90.74176.02.X. Prijs f 17,- (excl. verzendkosten). A.M.t.C.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 33