Stichting Vakgroep Restauratie staat al twaalfeneenhalf jaar voor behoud vakmanschap Het restauratieambacht slijt en de Stichting Vakgroep Restauratie wil daar wat aan doen. Een groep aannemersverenigd in deze vakgroepwil het lidmaatschap van de vakgroep verbinden aan een certijïcaat van vakbekwaamheid. Een interview met voorzitter Scholten. BERT FRANSSEN G.M. Scholten, de huidige voorzitter van de Stichting Vakgroep Restauratie, is zelf geen aannemer. Hij heeft zelfs geen bindingen met aannemersbedrij ven en heeft dus het gezag van een onafhankelijk man. Temeer omdat hij bepaald geen onbekende in het monu mentenwereldje is. Hij was van '66 tot '76 burgemeester van het monumen tenstadje Heusden en kreeg daar enorm veel te maken met de proble matiek van het restaureren. Scholten is ook jarenlang bestuurslid geweest van de Bond Heemschut, en is nu voorzitter van het Monumenten Selectie Project in Brabant. Ik spreek hem op het gemeentehuis van het Brabantse Schijndel, waarvan hij burgemeester is. Kwaliteit in het geding 'Twaalfeneenhalf jaar geleden,' zegt hij, als ik hem vraag naar de historie van zijn stichting, 'stelde een groep aannemers vast, dat de vakopleidingen in Nederland steeds verder in kwaliteit achteruit gingen. Op LTS'en werden mensen,niet meer opgeleid tot timmerlieden in de oude zin van het woord, maar tot deurenhangers, het werden een soort monteurs. In het restauratievak stroomden de ouderen uit, van de jongeren kwam er niemand bij. Voeg daar nog bij dat het aantal restauratie-aannemers van een behoorlijk kaliber niet zo groot was. Er werkten ongeveer zes tot achthon derd mensen in de restauratie. Een aantal aannemers kwam nu bij elkaar, omdat ze iets aan de negatieve ontwik keling wilden doen. Als het niet via het reguliere onderwijs gaat, meenden ze, zullen wij moeten proberen of we niet via onze bedrijfstak een opleiding kunnen verzorgen. Die is tot stand gekomen. Voor het geven van cursus sen hebben ze meneer Hofnieijer aangesteld. Later hebben we een samenwerking tot stand gebracht met het Nationaal Restauratie Centrum in Amsterdam in de Nieuwmarktbuurt. En zo worden er cursussen gegeven.' Jan kan het ook 'Inmiddels is de monumentenzorg gedecentraliseerd. Dat is aan de ene kant misschien wel aardig, want je moet de besluitvorming daar leggen waar ze thuishoort, het dichtst bij het veld dus. Aan de andere kant is er ook een gevaar. De vraag is: wie gaat nu de restauraties doen? De gemeenten zijn gauw geneigd om te zeggen: Jan kan het ook wel doen! Maar doet Jan het wel goed? Daar heb ik soms sterke twijfels over. Ik moet er niet aan denken dat overal niet-vakbekwame mensen aan het werk gaan, die nog een paar uur over hebben. Dat is naar mijn smaak de doodsteek van de monumentenzorg. Erkenningsregeling Maar de Stichting Vakgroep Restauratie heeft een opzienbarend plan uitgedacht. Scholten: 'Onze Vakgroep meent dat het lidmaatschap van de vakgroep gepaard moet gaan met een kwaliteits waarborg. Wij proberen daarom een erkenningsregeling te krijgen. Een commissie van buiten moet beoorde len of iemand voldoende vakmanschap bezit om lid te worden van onze stich ting. Als hij lid is, weet de opdracht gever dat hij goed werk geleverd krijgt. Wie slecht werk aflevert, gaat eruit. Dezelfde onafhankelijke commissie moet dat beoordelen. Deze commissie is onlangs opgericht. Hylkema, de oud directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, is voorzitter. Hij is nu op zoek naar mensen die het werk santen met hem gaan doen. Wij hopen dat er vervolgens ook een certificaat aan de leden uitgereikt gaat worden. Zodat de overheid zegt: wij geven onze opdrachten alleen aan leden van de Stichting Vakgroep Restauratie, bij uitsluiting van anderen. Het gevolg is onder meer dat we onszelf daardoor verplichten tot het opzetten van oplei dingen om voldoende kwaliteit te kunnen waarborgen.' De stichting hoeft zijn best niet De heer G.M. Scholten, voorzitter van de Stichting Vakgroep Restauratie. meer te doen om grote jongens bij de aannemers over de streep te trekken. Twaalfeneenhalf jaar geleden begon nen met zes bedrijven, telt zij thans al 21 leden. De bekende restauratie aannemers zitten er allemaal in, een aantal gespecialiseerde bedrijven is echter nog geen lid. Reguliere onderwijs De stichting heeft ook contacten gelegd met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en met het reguliere onderwijs. Dat is om het restauratieambacht op de scholen weer in ere te herstellen. Met de MTO-opleidingen in Den Bosch en Santpoort en Hengelo is nu een goede samenwerking van de grond gekomen. Scholten: 'Ik denk dat de lagere en middelbare beroepsopleiding niet alleen de moderne bouw moet bestrij ken. Dat de leerling ook verplicht moet zijn examens te doen in het restauratieambacht. Kijk, tot 1805 waren er de gilden. Eigenlijk wordt het vanaf die tijd al moeilijker. Overdreven gezegd is iemand nu timmerman wanneer hij een schaaf kan vasthouden. Die deur wordt toch wel gemaakt in de fabriek! Maar ik vind dat een timmerman een deur moet kunnen maken, al zou hij later alleen maar een deur afhangen. Hij moet verstand hebben van zijn métier! Lol in het werk Scholten is geen afstandelijke voorzit ter, die een technisch voorzitterschap bekleedt. Hij voelt zich bepaald thuis in het wereldje van ambachtelijk 30

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 30