Leenhouts' Aannemings-Bedrijf b.v. OOK GESPECIALISEERD IN RESTAURATIE EN ONDERHOUD MONUMENTEN LEENHOUTS' AANNEMINGS-BEDRIJF B.V. Nieuwstraat 52, 4524 EG Sluis, Postbus 25, 4524 ZG Sluis, telefoon 01178 - 4000, telefax 01178-2140 Archeologische dienst Buurtfuncties LEENHOUTS Uitgevoerd o.a. in Zuidwest-Nederland: Kerk te Groede Kerk en Toren te Kortgene Toren te St. Kruis Oostpoort te Sluis 's Landshuis te Hulst Toren te Stavenisse Kerk te Vosmeer Kerk te Dreischor Kerk te Brouwershaven Kerk te Aardenburg Stellingmolen te Hoek Stellingmolen te Sluis Zuidpoort te Sluis Kerk te Baarland Beltmolen te Cadzand Standaardmolen te Retranchement Waterpoort te Sluis Diverse woningen etc. etc. protest zat er voor de koster van de 'Noorder' niets anders op dan het smalle trappetje omhoog te klimmen om via de 'slurf het dak te bereiken en zo de toren in te gaan om met een hamer op de slagklok te slaan. Eerst in 1849 werd een orgel in de kerk aangebracht; het werd gebouwd door Hermanus Knip scheer junior en kreeg een front van Gerrit Nijhojf. In 1934 werd de kerk voor de eredienst gesloten, maar sedert 1941 wordt er weer geregeld gekerkt. Omstreeks 1960 werd een gedeeltelijke restaura tie uitgevoerd waarbij het dak alle aandacht kreeg en de noordelijke hoofdgevel onder handen werd genomen. Thans, dertig jaar later is het duidelijk dat de andere gevels en de bijgebouwen aan een grondig herstel toe zijn. De vensters in de gevels met de typische bekroning van balusters tonen gaten... De Amersfoortse architect Walter Kramer heeft een restauratieplan opgesteld, waarbij in de eerste fase gevels en bijgebouwen aan de beurt komen. Dat zal tevens de gelegenheid bieden de functie van het complex te verbre den. Vast staat al dat de gemeentelijke archeologische dienst zal worden gehuisvest in een bijgebouw aan de Noordermarkt. Door het aanbrengen van ruiten in de scheidingswand van kerk en bijbouw zal men uit de kerk een blik kunnen slaan op archeologi sche vondsten. De diensten in de kerk worden rede lijk druk bezocht, maar veel Jordaners zijn er niet bij... De onkerkelijkheid in dit oude stadsdeel is groot. Degenen die de rechtzinnige verkondiging van het Woord in de Noorderkerk komen beluisteren komen van elders in de stad - en van buiten. De Noorderkerk heeft een streekfunctie - net als, in nog sterker mate, de Westerkerk! Toch is er, aldus drs. Blenk wel contact met de buurt. Dat komt o.a. tot uiting in de goede relatie met de in 1855 opgerichte christelijk-filantropi- sche vereniging 'Tot Heil des Volks'. Tijdens de diensten in de 'Noorder' zijn er altijd wel een paar afkickende drugsverslaafden van wat in de Jordaan heet 'Het Heil'. Wanneer er markt is op de Noordermarkt - daar is tegenwoordig op zaterdagen een 'biologische boeren'-markt - staan de kerkdeuren wijd open. Binnen is er orgelmuziek, er wordt koffie geschon ken, er is een boekentafel... al blijven er maar weinig mensen wanneer er een korte dienst wordt gehouden... Eens in het jaar is er in september een 'open zaterdag', die door honderden wordt bezocht. Ook aan het jaarlijkse Jordaanfestival werkt de kerk mee. Veel buurtbewoners wonen de Kerstnachtdienst bij, waartoe folders van huis tot huis worden verspreid. Bij de kerstvieringen van 'Tot Heil des Volks' in de kerk komen bezoekers uit het hele land. Het gaat er bij de kerst boom heel traditioneel toe, met chocolademelk en meester-verteller Johan Frinxsel, die er zijn verhalen doet. Het is de bedoeling dat na de restaura tie een van de bijgebouwen een soort wijkfunctie krijgt. De tweede fase van de restauratie gaat tien miljoen kosten, waarvan drie miljoen moet worden opgebracht door de kerk. Het bedrijfs leven zal worden benaderd door de stichting Restauratie Noorderkerk. De stichting Vrienden van de Noorderkerk, Noordermarkt 48, 1015 NA Amsterdam richt zicht tot particulieren (postgiro 30 34 33). Deze laatste stichting heeft inmiddels een door Richard Vervoom samenge steld boekje uitgegeven 'Noorderkerk Amsterdam'. Enige gegevens hieruit hebben wij gebruikt voor dit artikel. Er komt een bijdrage in voor over het Amsterdamse kerkzilver van de zilver kenner KA. Citroen. Het boekje wordt na overschrijving van f 20 op het bovenvermelde gironummer van de Postbank toegezonden. J.Th. Balk is journalist te Amsterdam. 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 29