Vooral Uw fcLeiwerken MET WEIJERS EIKHOUT GAAT HET VAN EEN LEIEN DAKJE Weijers Eikhout Hellende Daken bv nieuw, reparatie- en onderhoudswerken ook Eternit en shingles - daken door geheel Nederland A. A. BOGAERTS-VAN NULAND B.V. men vroeger maar tegenwoordig worden ze door een aantal verffabrikan- ten weer op kleine schaal geproduceerd. Het voordeel is dat ze transparant zijn en dat geeft een veel mooier effect. Boven dien, en dat is even belangrijk, verven op lijnoliebasis hechten zich beter op de stenen ondergrond. Wel moet men oppassen bij een ondergrond die een grote zoutbelasting heeft. De verf verzeept en verkleurt daardoor snel. In dat geval kan men beter verfprodukten op basis van een siliconenharsemulsie nemen. Daar kun je ook heel mooi mee aquarelleren. Ik ben geen voorstander van keimverven, hoewel die veelvuldig worden toegepast. Ze leveren proble men op bij onderhoud omdat de tweede laag moeilijk hecht. Overigens moet men er op bedacht zijn dat verf onder houd behoeft. Het is daarom altijd belangrijk een onderhoudsplan op langer termijn te maken. Met de gemeente Hoorn is afgesproken dat de poortjes om de vijfjaar een onderhouds beurt krijgen.' Geslaagd project Het poortjesproject in Hoorn is, mijns inziens, een geslaagd project. Het schil derwerk is van bijzonder hoge kwaliteit. Dat is zonder meer te danken aan het vakmanschap van de schilders maar zeker ook aan de goede samenwerking met de adviseurs die dit project bege leidden. Op grond van gedegen histo risch onderzoek konden zij schilders technieken adviseren die in onze huidige architectuur allang in de vergetelheid zijn geraakt maar die in de historische bouwkunst soms zeer essentieel waren. Zo werd kleur bij een aantal poortjes toegepast om de architectonische plasti citeit te verhogen. Diepliggende voegen (schaduw) zijn donker aangezet terwijl de uitspringende natuursteenbanden (lichtvangers) in lichtere steenkleuren zijn opgeschilderd. Hier werd verf niet als versieringselement gebruikt maar ter accentuering van bouwkundige elemen ten. Een andere techniek die werd toegepast zien we bij het Weeshuispoortje. Het stenen reliëf van bloemen en fruit op de pilasters is schilderachtig opgekleurd. Er zijn verschillende transparante kleur- laagjes over elkaar aangebracht waar door de voorstellingen ruimtelijk en realistisch zijn geworden. Dit kleurge bruik overtreft het gebruikelijke huis schilderwerk. Het is een techniek die de meeste huisschilders tot hun ongenoe gen nauwelijks meer kunnen toepassen omdat ze genoodzaakt zijn sneldrogende en dekkende verfprodukten te gebrui ken. Dat scheelt tijd en geld maar de voorstelling wordt er vlak en levenloos door en voor de schilder zelf is het werk niet veel meer dan een fantasieloze routineklus. Voorstellingen kregen meer verhaal Naast bovengenoemde functies van kleur (accentuering van architectonische vormen en versiering) is door het poort jesproject nog een ander essentieel aspect van kleur in de historische archi tectuur aan het licht gekomen. De gebeeldhouwde voorstellingen van de poortjes, die min of meer gecamoufleerd bleven doordat alle onderdelen steen grijs waren, hebben meer verhaal gekre gen. Voorwerpen en kleding hebben weer stofuitdrukking en symboliek is weer herkenbaar. De twee kinderen op het weeshuispoortje dragen weer de voor de 18de eeuw gangbare bruine kostuumpjes waaraan men weeskinderen placht te herkennen. De familiewapens van rijke kooplui zijn wederom signaal- kleurig en eisen opnieuw de aandacht van voorbijgangers. De stenen vrouw op het Oude Vrouwenhuispoortje aan het Kerkplein is, sinds ze is gekleurd, niet zomaar een grijze stenen vrouw. In haar hand onderscheiden we duidelijk een bijbel van leer. Voor de oude vrouwen die destijds onder het poortje doorslof ten om er hun laatste dagen te slijten was deze boodschap duidelijk. drs. Olga van der Klooster is bouwhistorica te Amsterdam De Gemeente Hoorn heeft ook een boekje uitgegeven: '12 Hoornse poortjes' geschreven door drs. W. Jeeninga. Het restaureren en renoveren van daken met een leibedekking, vereist heel wat meer dan kennis van leidekken. De specialisten van Weijers Eikhout weten dan ook alles van het complete dak en hebben er 35 jaar ervaring in opgebouwd. Zodat wij durven stellen dat het erfgoed van Nederland bij Weijers Eikhout in goede handen is. Kies voor zekerheid en kwaliteit; kies voor Ambachtsweg 18 6562 AV Groesbeek Telefoon 08891 -75644 Fax 08891 -76332 Leidekkersbedrijf M. Maurix Bolswarderweg 2, Tjerkwerd (Fr.) Tel.: (05157) 2030 leidekkers-, loodgieters- en koperwerken installatie van bliksembeveiligingen sinds 1875 im-en export van dakleien Walstraat 3-5 5371 AL Ravenstein Telefoon (08867) 1586-3722 Postbus 15 5370 AA Ravenstein 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 27