Restauratie en kleurreconstructie van de poortjes van Hoorn Monumentenzorg in alarmfase mioi y OLGAVAN DER KLOOSTER Binnen een periode van minder dan een week moest de pers tot twee maal melding maken van een schrijnend voorbeeld van gebrek aan financiële middelen voor onderhoud en restau ratie van een belangrijk monument. Minstens tien standbeelden en vijf beelden van dieren bovenop de Bossche Sint-Jan vallen langzaam maar zeker uit elkaar, meldde het Brabants Dagblad en onder meer ook het Eindhovens Dagblad. Zelfs ontbreekt het geld om het directe gevaar, het risico dat voorbijgangers door vallend gesteente worden getrof fen, te bezweren. Om nog maar niet te spreken van het gebrek aan middelen om de restauratie aan te pakken. Vijf dagen later meldde het Brabants Dag blad dat de restauratiepot bij de Rijks dienst voor de Monumentenzorg leeg is. Tengevolge daarvan moet de restauratie van de Sint-Petruskerk van Boxtel, die sedert het vorige jaar ten koste van de inspanning van velen, voortijdig worden stilgelegd. Dat betekent onder meer dat, als er tezij- nertijd wel geld beschikbaar komt, de steiger die dan inmiddels is afgebro ken weer voor veel geld opnieuw moet worden opgebouwd, waarna de restau ratie, naar we mogen hopen, kan worden voltooid. De Sint-Pieter in Boxtel is tenminste van groot belang in Benelux-verband Daarover bestaat tussen bestuurders en deskundige geen verschil van mening. Het cultuur historisch toerisme brengt tegenwoor dig meer op dan aan het behoud van monumenten wordt uitgegeven. Onze Minister heeft architectonische kwali teit hoog in haar vaandel geschreven. Onze leefomgeving wint aan karakter en belevingwaarde door goede archi tectuur. Maar het lijkt er op dat de architectonische kwaliteit die onze monumenten kenmerkt daar niet bijhoort. Het eindeloos beknibbelen op deze bron van inkomsten en werk gelegenheid heeft de zorg voor monu menten zo ver gereduceerd dat ieder een die de cijfers en de toestand van vele monumenten overziet moet constateren dat er sprake is van een alarmfase. In zo'n situatie worden de activiteiten voor het behoud van ons cultureel erfgoed een gevecht met de rug tegen de muur. Het zou van groot belang zijn als degenen die belange loos dat gevecht aangaan een krach tige steun in de rug zouden krijgen van de politiek en van een breed publiek, om de zorg voor architectonische kwaliteit in onze leefomgeving ook voor wat betreft dit aspect veilig te stellen. H.H.M. Strijbos Technisch adviseur van de PC Heemschut Noord-Brabant Twee en een half jaar geleden hield de adviseur van de monumentencommissie in Hoorn, de heerH.J Zantkuyl, een pleidooi voorde restauratie van de historische poortjes van Hoorn. Deze poortjes die zeer karakteristiek zijn voor het historische stadsbeeld van Hoorn waren in enigszins verwaarloosde toestand geraakt. Men liet er verder geen gras over groeien. Het College van B&Wstelde een aanzienlijk bedrag uit het stadsvernieuwingsfonds beschikbaar. Ook de Monumentenzorg, de Stichting Stadsherstel, het Kerkmyer - de Regtfonds en de Vereniging Oud Hoorn, droegen een belangrijk steentje bij. Twee jaar na dato zijn de restauratiewerkzaamheden bijna voltooid en het moet worden gezegd: het stadsbeeld van Hoorn is er geweldig door opgeknapt. ■t i """V* V HUYS De twaalf poortjes die voor het project werden uitgekozen zijn niet alleen gerestaureerd maar ook geschilderd en dat is uniek te noemen. In de restauratie theorieën die in onze eeuw opgang deden heeft verf namelijk een onderge schikte rol gespeeld. Men had een voor liefde voor eerlijke bouwmaterialen. Daarnaast ontstond er een grote belang stelling voor bouwkundige veranderin gen die monumenten in de loop van hun geschiedenis hadden ondergaan. Dat moest zichtbaar zijn (of worden gemaakt). Bovendien was men in de veronderstelling dat duurzame bouwma terialen geen beschermingslaag nodig hadden. Verf kortom, viel lange tijd buiten het aandachtsveld van de restau rator. Een gesprek met de intiatief- nemers: Zijn de poortjes ooit geschilderd geweest? De heer Boezaard (monumentenzorg en stadsvernieuwing): 'Die poortjes zijn vroeger zeker geschilderd geweest. Dat blijkt uit archiefstukken die we hebben gevonden en ook de schilders die met dit project zijn belast, de heren Polman en Roelofsen, troffen bij de meeste poortjes nog verfsporen aan. Op grond van die gegevens konden we de oorspronkelijke kleurstellingen achterhalen.' Bekroning, poortje Oude Vrouwenhuis, Kerkplein Hoorn (foto's Buchner, gem.monumentenzorg, Hoorn). 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 25