exposities Wordt voor een tientje een gevelvriendje Twaalf rijk geornamenteerde topgevels staan t/m 24 oktober opgesteld tegen de oude 17de eeuwse muur van de werf van de Koninklijke Marine aan de Kattenburgerstraat naast het Amsterdamse Scheepvaartmuseum. De 17de, 18de en 19de eeuwse top gevels komen van gesloopte panden uit de Amsterdamse binnenstad en zijn nu op ooghoogte te bezichtigen.ln het bezoekerscentrum is informatie te verkrij gen en een video te bekijken. De stichting 'De Verdwenen Stad' wil elke gevel een nieuwe bestemming in de satd geven en andere gevels, die nog opgeslagen liggen behoeden voor verval. Hiertoe is de actie 'Wordt voor een tientje een gevel vriendje' gestart. Doorf. 10,-over te maken op rekeningnummer 847391817 van de VSB bank of gironummer 5501010 t.n.v. Stichting De Verdwenen Stad Amsterdam o.v.v. 'Gevelvriendje' levert u een bijdrage aan het behouden van een Amsterdamse gevel. afgestoten, voorwaar een lumineus idee. Het is nu zaak de herindeling van de kerk zodanig te doen geschieden, dat aan de ruimtewerking van deze weidse neogotische kerk uit 1909- 1910 van A.A.J. Margry zo weinig mogelijk afbreuk gedaan wordt. Gebaar van de gemeente Positief is ook de verschijning van de nota 'Katholieke Kerk van Nijmegen in de steigers', een gezamenlijk discus siestuk van de Gemeente Nijmegen en het Dekenaat Nijmegen, dat in november 1991 het licht zag. Daarin kondigde de Gemeente in ieder geval aan jaarlijks een bedrag van 500.Ö00 gulden te willen reserveren om die parochies die meewerken aan de plaat sing van hun kerk op de gemeentelijke monumentenlijst financieel tegemoet te komen bij een restauratie. Dat is een duidelijk en concreet gebaar. Het gaat daarbij om vier kerken en twee onderdelen van kerken. Van de kant van de kerkelijke overheid staat men weliswaar niet afwijzend tegenover het idee, dat de monumentwaarde moet meewegen bij beslissingen over de toekomst van een kerkgebouw, maar gezien de moeilijke financiële positie van vele parochies wil men zich niet op voorhand vastleggen. Van concrete toezeggingen is dan ook nog geen sprake. Eis van bisdom Uitermate pijnlijk in deze tijd van culturele verscheidenheid is ook de eis van het bisdom, dat een kerkgebouw dat herbestemd wordt - en herbestem ming is de enige manier voor een overtollig kerkgebouw om te overle ven - niet ten dienste mag komen van een andere religie. Juist tegen het licht van de moeilijkheden die de grote isla mitische geloofsgemeenschap van Nijmegen heeft gehad om aan een passend gebouw voor een moskee te komen, is het schrijnend te zien, dat de leegstaande Theresiakerk van Dom Bellot en H.C. van de Leur uit 192 8- 1929 hiervoor geen moment in aanmer king gekomen is. En dat ondanks de omstandigheid dat het gebouw gesitu eerd is in een wijk met vele moslims en door zijn geometrische vormen en kleurige patronen aansluit bij de smaak van onze nieuwe landgenoten. Nu volgt binnenkort de onherroepe lijke sloop van dit markante bouw werk. Daarvoor in de plaats komt - hoe fantasievol - een woningcomplex, en de moslims moeten naar een achterafge- legen sporthal. Van de vele klooster gebouwen wilde de gemeente er aanvankelijk slechts twee beschermen. Na jarenlang aandringen van het Cuypersgenootschap, dat zich baseerde op de uitvoerige en fraai gepubliceerde studie naar de Nijmeegse kloosterarchi tectuur Een Veelkleurig Habijt (Grave 1989), werden er alsnog twee toege voegd. Een dergelijke studie op het gebied van de kerken ontbreekt. En dat is kenmerkend voor de manier waarop het gemeentelijke monumentenbeleid is gestructureerd. Men probeert het wiel steeds weer zelf uit te vinden. Dat er daarbij wel eens een monument sneuvelt, is dan ook niet verwonderlijk. Misschien hoort er achter het motto van Open Monumentendag 1993 in Nijmegen dan ook een vraagteken te staan (Zie voorstudiedag pag. 17). Willem.-Jan Pantus is kunsthistoricus té Nijmegen en lid van de Bond Heemschut Wooncultuur van de stad Kampen; materiele cultuur van Kampenaren van 1450-1800. Van 26 juni t/m 25 sept. in het stedelijk Museum Kampen, Oudestraat 158. Open di. t/m za. van 11.00-17.00 uur, zo van 13.00-17.00 uur. De archeologie van IJsselmonde. Van 4 juli t/m 26 sept. in het kasteel van Rlioon, Dorpsdijk 63 Rhoon. open di t/m zo van 14.00-17.00 uur Dordt Monumenteel in teken van 700 jaar Augustijnerklooster 't Hof. Van 3 t/m 12 sëpt. Op 4 sept. om 15.00 uur opent bij de Binnekalkhaven de beeldende kunst manifestatie 'kadebeelden' met visies op gebied rond een van de binnenhavens. Meer informatie: tel. 078-116238. Veranderend Amsterdam, 100 jaar Amsterdamse stadgezichten. Van 11 sept. t/m 2 okt. in kunsthandel Frans Jacobs, Nieuwezijds Voorburgwal 294, Amsterdam. Open do t/m za 11.00-17.30 uur. Van 8 t/m 17 oktober ook op de PAN-beurs in Amsterdam. Brabant bouwt in baksteen. Van 11 sept. tot 7 nov. in museum Kempenland in Eindhoven. Het woonhuis van een koopman; wonen in de 17de eeuw. Tot en met 1 maart in Museum Amstelkring 'Ons Lieve Heer op Solder', Oudezijds Voorburgwal 40, Amsterdam. Monument van de maand in Friesland. In september staan de voor malige gebouwen van de Franeker Hogeschool, nu in bezit van het Psychriatrisch Ziekenhuis, centraal tel. 058-134615. Weerhuisjes; 300 antieke weerhuis- jes, van 1 t/m 10 okt. tentoongesteld in Het Barometermuseum, Dorpsweg 187 in Maartensdijk (Utr.). Open dagelijks van 11.00-17.00 uur. Tegelijkertijd is er een verkoopexposi tie van barometerspecialist Bert Bolle in de 18de eeuwse buitenplaats 'Rusthoven'. Sculptuur van het landschap. Bijdrage kunstenaars aan de contou ren van het Groningse landschap. Tot 1 okt. op het landgoed Rusthoven bij Wirdum. Verdwenen duinboerderijen. Toto en met 5 sept. in het Historisch Museum en Informatiecentrum Zuid- Kennemerland. Bouwen in de provincie Groningen. In Muntendam startte een reizende tentoonstelling langs de openbare bibliotheken in Groningen over onlangs geinventariseerde jonge monumenten in de provincie. Inlichtingen tel. 05987-16427. Vlas in beeld. De vlasbouw in Nederland voor de mechanisatie. In het Nederlands Textielmuseum in Tilburg t/m 26 sept. tel. 013-367475.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 14