'In monumenten geloven' Symposium bij aanvang Open Monumentendag 1993 in Nijmegen WILLEM-JAN PANTUS Het motto dat dit jaar aan de landelijke manifestatie in Nijmegen ter gelegenheid van de Open Monumentendag is meegegevenhad niet dubbelzinniger kunnen zijn. Het knipoogt naar de brandend actuele kwestie van behoud en eventueel hergebruik van kerkelijke monumenten. Het is beslist geen toeval, dat juist Nijmegen is uitgekozen als locatie voor het gelijknamige symposium, waarop de kerkenproblematiek centraal zal staan. In geen andere plaats in Nederland was de Katholieke Kerk zo prominent in het stadsbeeld vertegenwoordigd. Dan dringt zich niet alleen het beeld op van een stads- silhouet met elkaar in hoogte en sier lijkheid beconcurrerende kerktorens, de compacte bouwmassa's van kloos ters, seminaries, scholen en ziekenhui zen. Ook de stedelijke bevolking was van een schilderachtig coloriet door de welhaast exotische, maar altijd stemmige kledij van de leden der kloosterorden en congregaties, en de kleurige wijze waarop prelaten en andere kerkelijke hoogwaardigheids bekleders zich onderscheidden. Wat van dat alles vandaag nog rest, zijn de stenen getuigen. Maar ook dit beeld is in hoog tempo aan het veran deren. Bijna tien jaar geleden, in 1984, verscheen het zogenaamde KASKI- rapport over de situatie van de Nijmeegse parochiekerken. De conclusie van dit rapport was voor menigeen even radicaal als verbijste rend: van de 24 toen nog functione rende parochiekerken zouden er binnen twee tot vijf jaar 10 moeten worden gesloten. Over de mogelijke monumentale waarde die een kerkge bouw zou kunnen bezitten, werd met geen woord gerept (zie Heemschut (1985) nr. 2, 24/25). En dan ging het nog alleen maar over de katholieke parochiekerken. Van een openbare discussie over het gebouwde erfgoed van de vele orden en congregaties van paters, fraters en nonnen - er waren ooit meer dan 120 vestigingen in de stad - was toen nog geen enkele sprake. Van enige vorm van beleid op het gebied van gemeentelijke monumen tenzorg evenmin. Nu, na een uiterst traag op gang gekomen publiek debat, dat zich in het kielzog bewoog van de discussie rond de instelling van een gemeentelijke monumentenverordening (1987) en na jaren van getouwtrek over de vraag Dubbel transept en vieringtoren van de Antonius van Paduakerk (1916-1917) aan de Groesbeekseweg in Nijmegen. Architect: Jos Margry. Staat niet op de concept monumentenlijst van de gemeente. Toekomst uiterst onzeker (foto's Willem-Jan Pantus). Kerk en pastorie van de Antonius van Padua- en St. Anna aan de Groenstraat in Nijmegen (1909- 1910) Arch.: A.A.J. Margry. Geplaatst op gemeentelijke monumentenlijst en behouden voor de eredienst. of een bepaald kerkelijk monument nu wel of niet onder de bescherming van de wet gesteld diende te worden, tekent zich langzaam aan het effect van een dergelijke aanpak af. Zeven gebouwen afgebroken Sinds 1986 zijn zeven kerken, kapellen of kloosters afgebroken. Het meest schrijnende voorbeeld vormt wel de teloorgang van de kapel van het voor malige Dominicus College in Neerbosch. Het gebouwtje uit 1926, van de hand van Ed. Cuypers en met muurschilderingen en glasramen van Walter Vits, een nog gaaf juweeltje van kerkelijke kunst onder invloed van de Nieuwe Zakelijkheid, stond op de Rijkslijst van beschermde monumen ten. Een nieuwe bestemming, die op het laatst vrijwel rond was, liet echter lang op zich wachten. Dat had tot gevolg dat het gebouw regelmatig onaangekondigd bezoek kreeg van vandalen, die werkelijk alles wat los en vast zat, marmeren altaren, taber nakels, ramen en koorgestoelte, kort en klein sloegen en uiteindelijk, als apotheose, de kapel als een fakkel lieten branden. Een geblakerde vlakte is nu het resultaat. Daarmee verschilt dit kerkelijk monument weinig met de eveneens aan de vlammen ten prooi gevallen Verrijzeniskerk en met de 'normaal' gesloopte kapellen van het Canisius College, hetjozefklooster, de Rosa Stichting en het Canisius Wilhelmina Ziekenhuis, alsmede met de Christus Koningkerk, waarvan alleen de toren bleef staan. Lichtpunten? Zijn er dan echt geen lichtpunten? Zeker wel. De zeer markante kerk van St. Anna en St. Antonius aan de Groenestraat werd via een spoed procedure op de gemeentelijke lijst geplaatst, nadat het kerkbestuur een sloopvergunning had aangevraagd. Onder druk van de gemeente en een bevlogen werkgroep van verontruste parochianen is afstoting - en dus sloop - nu van de baan. Sloop wordt van de kant van het Bisdom 's-Hertogenbosch zelfs geëist bij alle kerken die aan de eredienst onttrok ken worden en na verwijdering van religieuze kenmerken als kruisen en beelden door hun uiterlijke verschij ningsvorm nog aan een kerkgebouw herinneren. Deze houding lijkt eerder op de tactiek van de verschroeide aarde dan op een warme betrokkenheid bij het behoud van culturele waarden, iets wat men van een kerkgenootschap toch zou mogen verwachten. Momenteel studeert men op de 14 mogelijkheid de eigenlijke kerkruimte binnen het huidige gebouw af te schermen, zodat er ruimte ontstaat voor andere parochiegebonden activi teiten die nu elders plaatsvinden. Door een optimaal gebruik van de kerk kunnen andere gebouwen worden 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 13