bagf) Tras troef! VVe JP Restauratie - Renovatie? Natuurlijk Tras arwo &X postbus 9 O 2100aa heemstede 023-232527 /v Literatuur Tient- \nputz Kopie van oude grenspaal in Beek-Ubbergen. Het enthousiasme van Van Hooff en van de Stichting tot behoud van Monument en Landschap in de gemeente Ubbergen hebben blijkbaar succes gehad: paal 635 is een replica, die hier in het kader van Europa 1992 is 'herplaatst'. In Beek-Ubbergen wordt geschiedenis gemaakt. Zijn deze oude grenspalen nu zo bijzonder dat ze deze aandacht waard zijn? Enerzijds niet, de meeste palen stammen waarschijnlijk ergens uit de 19de eeuw. Het zijn heel sober vorm gegeven, vierkante paaltjes, variërend in hoogte en alleen maar voorzien van een ingebeiteld nummer. Maar ander zijds? De argeloze wandelaar die door de Rijksstraatweg wandelt, heeft in eerste instantie niet in de gaten dat hij hier langs een oude landsgrens loopt. De wat meer architectonisch onderlegde passant zal misschien door een enkel detail, een schoorsteenplaat, de grootte van de ramen of een muurver siering, de Duitse invloed bespeuren, maar daar blijft het bij. Maar eenmaal op de boogte van de aanwezigheid van de grenspalen krijgt het gebied een meer historische bela denheid. Dan opeens zijn de grenspa len overal terug te vinden: ingemet seld in een muurtje of gewoon aan de rand van het trottoir. Soms zijn ze wat meer verstopt: in een bosrand of verscholen onder een uitbundig groei ende haag. Steeds is het aantreffen van een paal weer een vondst. Voormalig douanekantoortje Is eenmaal duidelijk dat de wandeling leidt langs een verdwenen grens dan ligt de vroegere functie van een wat merkwaardig leegstaand gebouwtje aan de Rijksstraatweg ook voor de hand. Dit moet dan wel een douane kantoortje zijn geweest. Navraag bij de plaatselijke VW bevestigde mijn vermoeden. Volgens mijn informant heeft een plaatselijke middenstander dit douanehuisje voor het symbolische bedrag van één gulden gekocht met daarbij de verplichting om het in goede staat te houden. Het kantoortje is het waard. Het is waarschijnlijk gebouwd ergens tussen de beide wereldoorlogen. De keer- muur van de weg die er achter langs naar boven loopt, is met het gebouwtje verbonden. Hierdoor krijgt het geheel wat meer volume. Een aardig geheel. Halverwege de route staat in de berm van het Keteldal een goed onderhou den houten wegwijzer. 'Laat Vriendschap Heelen, Wat Grenzen Deelen' luidt de tekst. Ondanks dat de grens hier al ruim 40 jaar verdwenen is, staat het bord er als nieuw bij. Beek- Ubbergen is trots op zijn oude grens. Matb Berkers is geograaf te Raalte P.iVIJ. van Hooff. Historische Grenspalen in Beek- Ubbergen. Stichting tot behoud van Monument en Landschap in de gemeente Ubbergen, 1991 ii

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 11