Een wandeling langs een verdwenen grens In Beek-Ubbergen wordt geschiedenis gemaakt De landelijke Heemschutdag voert dit jaar naar de Gelderse Poort. Reden genoeg om van te voren op verkenning te gaan. Het reisdoel is het dorpje Beek in de gemeente Ubbergen, fraai gelegen aan de zuidelijke rand van de Gelderse Poort. Beek ligt op de noostoostelijke flank van de stuwwal Nijmegen-Kleve. Hier wordt de stuwwal aangesneden door de Rijnop zoek naar een uitrweg naar zee: vandaar de naam Gelderse Poort. Vanaf Beek voeren de wegen steil omhoog, richting de heuvelachtige bosgebieden bovenop de stuwwal van de Heilige Land Stichting en van Berg en Dal. MATH BERKERS Grenscorrectie Een stukje van dit bos, de Duivelsberg en de Wijlerberg, in totaal zo'n 2 a 3 km2, was vroeger Duits grondgebied. Bij de grenscorrectie van 1949 is dit deel van Duitsland bij Nederland en dus bij de gemeente Ubbergen gevoegd. Enkele jaren geleden is door de Stichting tot behoud van Monument en Landschap in de gemeente Ubbergen een rapportje uitgegeven met een uitputtende beschrijving van de nog overgebleven grenspalen van de voormalige grens. Met dit boekje in de hand verkende ik de oude loop van dit verdwenen stukje grens. Grenspalen De gecorrigeerde grens loopt van grenspaal nummer 630 tot grenspaal nummer 642. De hoofdpalen, die meestal te vinden zijn op markante punten of op plaatsen waar de grens duidelijk van richting verandert, zijn in dit gebied op twee na allemaal verd wenen. Van de hulppalen- dit moeten er grof geschat zo'n zestig geweest zijn- is een twintigtal blijven staan. Voor het markeren van de nieuwe grens is vanzelfsprekend, we zijn dan ergens in de jaren vijftig, gebruik gemaakt van de oude grenspalen. Maar ook later hebben nog veel palen moeten wijken voor de aanleg van wegen, de verbreding van trottoirs of gewoon omdat ze in de weg stonden. De auteur van het boekje, de heer P.M.J. van Hoojf, heeft zelfs nog enkele palen waai van gedacht werd dat ze voorgoed verdwenen zouden zijn, teruggevonden. Deze palen waren geheel overwoekerd door planten en soms zelfs onder de grond verdwenen. Voormalige douanehuisje in Beek-Ubbergen (foto's Math Berkers). Archiefonderzoek gecombineerd met naarstig prikken langs de grens hebben uiteindelijk hun vruchten afgeworpen. Paal nu in de tuin Van Hooff beschrijft over grenspaal 630-VII nog een aardige anekdote. Paal 630-VII werd in de Tweede Wereldoorlog door een tank geraakt en belandde daarna ergens in een hoek van een boomgaard. Het verhaal gaat dat deze paal daar ruim 40 jaar heeft gelegen. Enkele jaren geleden is hij meegenomen door een groepje doua neambtenaren die hiermee een passend geschenk dachten te hebben voor een collega die afscheid nam. Paal 630-VII staat, als het goed is, nu te pronken in de tuin van deze voormalige douanier. Hoeveel grenspalen zullen het afgelo- Oude grenspaal in Beek-Ubbergen. pen jaar om deze reden verdwenen zijn? De palen 635-VIII en 635-XVzouden volgens Van Hooff te vinden moeten zijn op een opslagplaats naast een hotel. En ja hoor, de beide palen lagen precies zoals beschreven in een verlo ren hoekje op de grond. Herplaatsing De voormalige grens volgt ongeveer de loop van de straten de Oude Kleefse Baan, het Keteldal en de Rijksstraat weg. Wie schetst mijn verbazing, als ik zie hoe op de hoek van de Rijks straatweg en het Keteldal fier hoofd- paal nummer 63 5 te pronken staat, terwijl paal 63 5 volgens de opname van Van Hooff al lang verdwenen was. 10

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 10