Vooral Uw Is Leiwerken W bouwbedrijf m. j. de nijs en zn. b.v. bouwers van nu en voor morgen MET WEIJERS EIKHOUT GAAT HET VAN EEN LEIEN DAKJE nieuw, reparatie-en onderhoudswerken ook Eternit en shingles - daken door geheel Nederland Leidekkersbedrijf M. Maurix Bolswarderweg 2, Tjerkwerd (Fr.) Tel.: (05157) 2030 postbus 1 1749 ZG warmenhuizen telefoon 02269 - 2944 telefax 02269 - 2974 Weijers Eikhout Hellende Daken bv palen en de lintbebouwing van kanto ren langs snelwegen en dergelijke ook als voorwerp van uw beleid? Ik heb begrepen dat collega Alders kijkt naar mogelijkheden om onge wenste ontwikkelingen tegen te gaan. Ik wacht dat vol belangstelling af. Ik vind reclameborden in lange rijen langs de snelwegen en wegen inder daad heel storend. Ik geloof ook dat het verstandig is dat ook met enige beheersing te gaan doen en niet achter elkaar, ongebreideld. Als u het mij vraagt, zou ik er voorstander van zijn om dat op een gepaste wijze terug te dringen. Maar ook dit is niet een onderwerp waarvan ik zeg dat het de hoogste prioriteit heeft. Maar ik vind, niet alleen in het buitengebied, maar ook in dorpen en steden die woekering van allerlei soorten reclame echt storend. Daar is met wettelijke instru menten in de hand op dit ogenblik weinig aan te doen. Als een particulier op zijn eigen grond toestaat om aller lei vreselijke borden neer te zetten, dan kan de gemeente hoog of laag springen. Alleen als het verkeersbe- lang in gevaar komt kan men ingrijpen. Voor de rest heeft men dus geen kans om daar iets aan te gaan doen. Ziet u voor provincies meer mogelijkhe denIn het verleden waren er provinciale verordeningen. Dat probeert men, maar die houden het niet bij een rechterlijke toets in het algemeen. Ik zou daar wel voor zijn, maar daar zal heel wat studie moeten worden verricht om daar een sluitende regeling voor te gaan maken. De enige mogelijkheid om zo'n regeling wel juridisch houdbaar te laten zijn is dan een wetswijziging? Dat kan ik niet beoordelen. Ik wil niet zeggen dat je de moed op moet geven. Je zou misschien toch naar andere mogelijkheden moeten kijken. Ik weet niet of het antwoord is: een nieuwe wet, of een wetswijziging, dan wel meer in de diepte gaan met een provinciale verordening. Reacties Landbouw en natuur hebben beide een goed georganiseerde lobby. Voor cultuur in het landschap kan dat minder worden gezegd. Welke taken ziet u voor een cultu rele lobby voor het landschap? Ziet u mogelijkheden om het particulier initia tief te stimuleren? Ik heb niet de indruk dat de mensen die zich bezig houden met het land schap van tijd tot tijd niet hun opvat tingen op papier zouden willen zetten. Ik heb toch redelijk veel reacties ontvangen op de Nota Landschap en ik heb ook op het Structuurschema de nodige reacties ontvangen. Men komt met goed gefundeerde argumenten naar voren. De Natuurbeschermings- raad is ook een zeer te respecteren adviescollege van de regering. Daar zit ook een aantal mensen in van wie ik zeer zeker weet, en dat hebben ze keer op keer uitgedragen, dat ze met name cultuurhistorische waarden buitenge woon zwaar wegen. Ze hebben daar grote kennis over en in de adviezen van de Natuurbeschermingsraad merk ik dan ook heel duidelijk, dat dit onderwerp goed belicht wordt. Dus ik zou niet een idee kunnen geven hoe dat anders zou moeten. Inventarisatie Het rijk heeft een inventarisatie gemaakt van jonge bouwkunst en stedebouw uit de periode 1850-1940. Voelt u voor een vergelijkbare inventarisatie van het nationale bestand aan elementen en structuren in het cultuurlandschap? Dit punt is in studie. Het is een van de projecten van het Natuurbeleidsplan. Dus we zullen even moeten wachten, totdat meer inzicht is verkregen in de waarde en de mogelijkheden van een dergelijke inventarisatie. Abele Reitsma is freelance journalist en lid van de provinciale commissie van Heemschut in Gelderland Met dankzegging aan drs. JPJ- van der Haagen, die bij de voorbereiding van dit interview was betrokken. Het restaureren en renoveren van daken met een leibedekking, vereist heel wat meer dan kennis van leidekken. De specialisten van Weijers Eikhout weten dan ook alles van het complete dak en hebben er 35 jaar ervaring in opgebouwd. Zodat wij durven stellen dat het erfgoed van Nederland bij Weijers Eikhout in goede handen is. Kies voor zekerheid en kwaliteit; kies voor Ambachtsweg 18 6562 AV Groesbeek Telefoon 08891 -75644 Fax 08891 -76332

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 8