Landschap ten noorden van Maasdijk bij Heumen (foto Abele Reitsma) monumenten ligt met name bij WVC, maar ik heb toch het voornemen om met mijn collega de bewindsvrouw van WVC op dit punt iets meer op elkaar afgestemd tot samenwerking te komen, om vanuit het rijk duidelijk te maken dat we dat gezamenlijk zien. Gebouwen spelen een heel belangrijke rol in de beleving van deze zaken. Daar wordt ook heel veel voor gedaan. We hebben samen met het ministerie van WVC een regeling waarbij wij in het kader van de Natuurschoonwet 1928 ons fors financieel inzetten voor alles wat om de prachtige gebouwen heen is. Zo'n 500.000 tot 700.000 gulden per jaar investeren we daar in, of het nu parken, paden of waterpar tijen zijn. Het departement van WVC investeert in de gebouwen, ook in dezelfde orde van grootte van bedra gen. Zo ziet u ook het samenwerken van de twee. Onlangs is de fiscale tege moetkoming in de Natuurschoonwet geregeld, wat ik een groot goed vind, ook in de sfeer van de vermogensbe lasting en successierechten. Dat zijn allemaal elementen die er toe bijdra gen dat we deze zaak in gezamenlijk heid doen. Ugeeft al aan dat het landschap voor u niet eindigt bij het bordje 'bebouwde kom. Nee, stedelijk groen bijvoorbeeld is een nieuw beleidsterrein: voorlich ting, onderzoek, het stimuleren van de gemeenten om dat samen met de bebouwing als een overloop te zien in de richting van het landelijk gebied. Het zijn geen scherpe scheidingen. 'Natuur in de stad' is de slogan die wij daarbij gehanteerd hebben. Er is een grote samenhang in de zaak. Ik denk dat je dat niet scherp van elkaar kunt scheiden. Er zijn gescheiden verant woordelijkheden. De bebouwde kom is een juridisch begrip, maar dat onttrekt zich aan de beleving als je met je ogen daar naar kijkt. Er kan een visuele relatie bestaan vanuit een stad of dorp naar het landschap en andersom. Ziet u mogelijkheden voor een beleid voor de skyline van de bebouwde kom? Wij zijn dat aan het bekijken, of daar nog iets mee zou moeten gebeuren. Ik denk dat we in Nederland toch een zeer goed ruimtelijke ordeningsbeleid voeren waar met grote zorgvuldigheid wordt gewerkt. Het is bij ons toch vrij zorgvuldig gereglementeerd. Ik zie daar geen grote hiaten in. Je kunt natuurlijke vernieuwingsprocessen niet tegengaan. Oud en nieuw verschijnt naast elkaar, dat kan. Er wordt toch altijd zeer zorgvuldig gekeken naar het bestaande, zeker in onze tijd. Dan wordt toch echt sterk naar de omgeving gekeken. Een archi tect is het aan zijn stand verplicht om dat goed te doen. Er zijn ook voldoende regels om uitwassen tegen te gaan. Niet nodig hoogte te limiteren In het buitengebied verschijnen veel nieuwe bouwwerken die in zekere zin storend zijn. Voelt u voor maatregelen om. in bepaalde gebieden bijvoorbeeld de bouw hoogte te beperken tot de hoogte van de boomtoppen? Ik zei al eerder dat ik vanuit het ruim telijke ordeningsbeleid niet de indruk heb dat er een wildgroei zal ontstaan. Ik geloof dat we wel moeten vragen, als er iets moet gebeuren, om zorgvul dig naar de locaties te kijken en de meest acceptabele locatie uit te kiezen. Ik geloof dat gemeenten en provincies, die toch het instrument van het afgeven van vergunningen in de hand hebben, daar zorgvuldig mee om gaan. Ik denk dat het niet nodig is de hoogte van bedrijfsgebouwen te limiteren. Inmiddels zijn er al zoveel limiterin gen en de inpassing van die gebouwen wordt goed bekeken bij het verlenen van een vergunning. Ik heb niet de indruk dat ook wij op dit moment daarin regulerend zouden moeten gaan werken. Ontsierende reclame Ziet u de grote reclameborden en - 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 7