Onderzoek naar restauratie-achterstand bijna klaar Heemschut Persprijs 1992 voor artikelen NRC-journalisten over rivierdijkverzwaring J.K. NCM komt met Manifest Monumentenzorg JAAP KAMERLING 4 De Heemschut Persprijs 1992 is toegekend aan drie journalisten van het NRC Handelsblad voor hun arti kelen over de veel te rigoureuze rivier dijkverzwaring, die dankzij krachtig verzet van actie-groepen en uitge breide aandacht in de pers met veel meer respect voor milieu en karakte ristieke bebouwing zal worden uitge voerd. De Heemschut Persprijs wordt gesponsord door de VNU te Haarlem. De jury kende de prijs van f2500.- toe aan Mare Chavannes, Paul Hellman en Ben van der Velden. Zij was sterk onder de indruk van de overtuigingskracht en de poëtische geladenheid van de artikelen. In het artikel 'Een dijk voor de kop' waardeert de jury de bereidheid van de journalist om onverbloemd stelling te nemen. In het artikel van Paul Hellman 'Hoe de dijkenbouwers met platvoeten door het rivierenland gaan; een Hollands drama' werd de jury getroffen door een uitstekend evenwicht tussen jour nalistieke aanpak en emotionele betrokkenheid. En in het artikel van Ben van der Velden 'Het vergeten argument; de schoonheid van het Hollandse rivie renlandschap' was de jury vooral onder de indruk van de krachtige, dichterlijke geladenheid van het artikel. De eervolle vermelding gaat dit jaar naar Trouw-redacteur Huib Goudriaan voor zijn artikelen over rivierdijkverzwaring en de serie 'Het verloederend gezicht van Nederland'. De jury prijst het journalistieke vakmanschap van Goudriaan. Prijs en eervolle vermelding zullen op 7 oktober in het Ambtmanshuis in Tiel worden uitgereikt door de oud- fractievoorzitter van Groen Links Ria Beckers, die zich als Tweede Kamerlid enthousiast inzette voor een andere aanpak van de rivierdijkverzwaring. De jury bestond ook dit jaar uit ing.O.van Asten,architect te Vlaardingen, J.Th.Balk, journalist te Amsterdam, A.G.Hieselaar, hoofd in- en externe betrekkingen VNU te Haarlem, J.de Roode,oud-omroep medewerker te Hilversum de journa listen B.Kroon en M.J.M.van Rooy te Amsterdam en drs.J.Kamerling, eind redacteur van Heemschut. Er moet voldoende geld beschikbaar komen voor een duurzaam behoud van ons gebouwd cultureel erfgoed. Sinds 1980 is het subsidiebudget van WVC voor restauratie van monumenten gehalveerd.De achterstanden zijn zo hoog opgelopendat een inhaaloperatie noodzakelijk is. Aldus het Nationaal Contact Monumenten in een Manifest Monumentenzorg, dat het NCM op een discussiebijeenkomst van de Raad voor het Cultuurbeheer heeft gepre senteerd. Nu de monumentenzorg is gedecen traliseerd moet, vervolgt het manifest, de rijksoverheid ook de voorwaarden scheppen voor een goed monumen tenbeleid. Veel gemeenten pakken hun nieuwe taken goed op maar het nieuwe systeem wordt door het inkrimpende rijksbudget onwerkbaar. Het NCM wil aan het onderhoud van monumenten voorrang geven omdat dit restauratiekosten uitspaart, de monumenten in een betere conditie houdt en daardoor de continuïteit van gebruik en behoud bevordert. Belastingaftrek voor onderhoudskos ten moet ook voor gemeentelijke en provinciale monumenten worden ingevoerd. De rijksoverheid zelf moet de eindver antwoordelijkheid houden voor het monumentenbeleid. Er moet echter een betere samenwerking komen met gemeenten, provincies en particuliere monumentenorganisaties. Monumentenzorg tenslotte moet in samenhang met andere beleidesterrei- nen worden gezien; er zijn veel raak vlakken met beleid op het gebied van landschap, architectuur, stadsvernieu wing, toerisme, cultuur e.d. In zijn manifest wijst het NCM ook op het grote maatschappelijke, culturele en economische belang van monu menten. Behoud van monumenten versterkt de eigen identiteit van dorpen en steden en draagt bij aan de kwaliteit van onze leefomgeving. Het cultuurhistorisch toerisme brengt tegenwoordig meer op dan aan het behoud van de monu menten wordt uitgegeven. Bovendien levert de monumentenzorg veel hoogwaardige werkgelegenheid op- Op dezelfde bijeenkomst werd bekend, dat de resultaten van het grote onder zoek in het kader van het Strategisch Plan voor de Monumentenzorg naar de staat van onze monumenten en de restauratieachterstand deze maand kunnen worden gepresenteerd. Er wordtzo stelde projecdeider ir.K.Buitendijk altijd gesproken van een achterstand, die een werkvoorraad van liefst 600 miljoen, uitgedrukt in kostenzou belopen. Van een objec tieve vaststelling van dit bedrag is volgens hem geen sprake. Het nu bijna afgeronde onderzoek moet helderheid geven.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 4