Station Lisse behouden KORTE BERICHTEN Noord-Brabant vraagt om hulp Oproep Giften Huize Tivoli te Raalte(foto Harrie Kiekebosch). Overijssel Tivoli moet blijven Raalte - Zoals in een vorig nummer was te lezen, pakt de gemeente Raalte het gemeentelijk monumentenbeleid voortvarend aan. De gemeente heeft een monumentencommissie in het leven geroepen en op dit moment is een gemeentelijke monumentenlijst in de maak. Op de ontwerplijst ontbreekt opmerkelijk genoeg één gebouw, en dat is de uitspanning Tivoli. Wat het uit 1840 daterende gebouw bijzonder maakt i sniet eens zo zeer het pand zelf maar vooral de prachtige ouderwetse tuin er om heen en de markante ligging van het complex aan de invals weg van het dorp. Het café is al jaren gesloten maar de herinneringeng aan de glorietijd van de uitspanning zijn nog steeds levend. Nu heeft de gemeente in het kader van een uitbreidingsplan Tivoli en de grond er om heen aangekocht. Maar wat gaat met het complex gebeuren? 'Ik ga er wel van uit dat Tivoli blijft bestaan', zegt de wethouder, maar nuanceert meteen zijn eigen uitspraak: 'maar niets is zeker'.* Om toch zekerheid te krijgen is het zaak dat Tivoli op de gemeengelijke Monumentenlijst geplaatst wordt. Het zal daarna, zeker als de gemeente ook bereid is financieel bij te springen, niet moeilijk zijn om een ondernemer te interessere voor de aankoop en exploi tatie van deze fraaie uitspanning. Een gemeente neemt haar eigen monu mentenbeleid toch zeker serieus? Math Berkers Citaat uit: Herman Hannink. 'Natuurlijk moet Tivoli blijven'. Wonen in Salland, 1993, nr. 1. Zuid-Holland Lisse - Het markante station van Lisse, daterend uit 1905, blijft behouden. Aanvankelijk had de NS het plan het gebouw te slopen, maar vooral dankzij de inspanningen van de verenigingen Oud Lisse kon dat worden verhinderd. De spoorwegen hebben het station nu voor f 250,- per jaar verhuurd aan de vereniging, voorlopig voor een periode van tien jaar. Oud Lisse heeft zich verplicht het station op te knappen en te onderhouden. Daarmee is een bedrag van twee ton gemoeid. De vereniging heeft al een aantal sponsors gevonden voor de renovatie, die naar het zich laat aanzien twee jaar zal vergen. Vanaf 1968 stoppen er al geen treinen meer bij het station Lisse. Alleen wanneer de bloemententoonstelling De Keukenhof open is, wil er nog wel eens een trein met bezoekers een stop maken. Wél bleef de woning in het station in gebruik en ook dat gegeven heeft sloop voorkomen. W. Burgers, journalist te Noordwijkerhout vervolg van pag. 3 Maar al met al en ook omdat het tijd schrift zwaar drukt op de begroting ontkomt Heemschut niet aan een beperkte verhoging van de contibutie, die overigens al vijf jaar op hetzelfe niveau is gebleven. Leden van 30 tot 65 jaar en 65-plussers gaan per 1 januari 1994 een tientje meer betalen: resp. 45 en 60 gulden. Leden tot 30 jaar betalen straks vijf gulden meer (was f25,-). Rechtspersonen en dona teurs gaan f25,- meer betalen(was f 70,-) en bedrijven f 80,- meer(was f 70,-). Natuurlijk hoopt de Bond, dat veel mensen vrijwillig nog iets boven op deze bedragen betalen. De Bond nam op deze vergadering afscheid van mevr.mr.R.E. Verheijen-van Heukelom als DB-lid. Voorzitter J.Franssen prees haar grote betrokkenheid bij de monumentenzorg.Niet alleen stond zij op de bres voor de monumenten in haar regio- en dat blijft zij doen als secretaris van de PC Utrecht - maar als bestuurslid was zij ook landelijk actief, op heel consciëntieuze wijze en met veel oog ook voor het menselijk aspect. De ALV benoemde twee nieuwe leden in het Algemeen Bestuur: mevr.A.J.Le Coultre- Foest, oud-burgemeester van Blaricum en de heer S.Sakko te Amsterdam, die plaatsvervangend hoofddirecteur cultuurbeheer (belast met o.m. de monumenten) op het ministerie van WVC is geweest. Het AB is voornemens mevr. Le Coultre volgend jaar te benoemen in de vaca ture, die in het DB ontstaat als penning meester mr.E.Benthem de Grave in 1994 terugtreedt.De heer Sakko zal in het DB worden benoemd in de vacature, die ontstaat door het terug treden van mevr.mr.R.E. Verheijen. Jaap Kamerling, eindredacteur 'Heemschut moet primair haar functie als waakhond en pleitbezorger blijven vervullen.' Aldus drs. U. Hylkema, sinds 1 mei j.1. oud-directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, in het aprilnummer van Heemschut. In dezelfde uigave zegt Heemschut algemeen directeur Duimel, dat de Bond Heemschut zich niet beter kan afficheren dan stelling te nemen tegen de verloedering van het culturele erfgoed in Nederland. De commissie Noord-Brabant van de Bond Heemschut kan zich in beider uitspraken vinden. En zij ziet het als haar taak het ideaal van de Bond., het beschermen van cultuurmonumenten in Nederland, gestalte te geven. Maar dat kan alleen - en vandaar dit stukje - als onze commissie als vrij kleine groep werkend in een grote provincie als Noord-Brabant kan rekenen op hulp van anderen. Want je kunt als provinciale commissie pas je stem laten horen tegen aantasting van ons culturele erfgoed als je er weet van hebt. Ons verzoek daarom aan al onze Brabantse leden, en aan allen die de Bond Heemschut een warm hart toedragen: geef ons tips en stuur ons publikaties over ontwikkelingen, die het dorps-, stads- of landschapsschoon aantasten. De tips en publicaties kunt u richten aan de secretaris van de commissie Noord-Brabant van de Bond Heemschut: drs. ir. H. Boot, Bossestraat 18, 5374 HT Schaijk. Jo Wouters PR-medewerker PC Heemschut Noord-Brabant In het kader van de Ledenwerf-aktie heeft onze vereniging het plan opgevat om aan alle bezoekers op de komende open monumentendag 11 september a.s. in heel Nederland Heemschut folders uit te reiken. Ten behoeve van deze actie vragen wij de medewerking van onze leden. U kunt zich telefonisch (020-62 2 52 92) of schriftelijk (Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam) aanmelden. Een mooi geschenk stellen wij in het vooruitzicht. Zegt het voort, zegt het voort. Bij voorbaat onze dank Bemard Duimel Het bestuur van de Bond Heemschut in vergadering bijéén op 22 mei te Deventer heeft bij monde van zijn voor zitter, dank gebracht aan de leden, die een gift hebben overgemaakt. Door deze giften wordt de vereniging in staat gesteld het beschermingswerk te verrichten ten behoeve van het behoud van het cultureel erfgoed, aldus de heer J. Franssen. 41

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 41