HEEMSCHUT IN ACTIE Schoorsteen niet slopen Oude brouwerij behouden Pleintje bij rustaltaar niet ontsluiten Geen bomen weg Platte daken niet passend 'T-Tuin' niet slopen Begraafplaats niet uitbreiden. Sint-Oedenrode - In een brief aan B en W van Sint-Oedenrode zegt de Bond Heemschut dat er plannen zouden bestaan om de schoorsteen van de voormalige stoomzuivelfabriek St. Oda aan de Lindendijk in Sint- Oedenrode te slopen. De schoorsteen is een essentieel onderdeel van de in 1916/17 in opdracht van de coöperatie van Rooise boeren gebouwde zuivelfa briek. In 1979 werd de zuivelfabriek als zodanig gesloten. De huidige bestemming van het gebouw, restau rant en kantoor, is naar de mening van de Bond Heemschut een goed voor beeld van hergebruik van een cultuur historisch complex. Sloop van de schoorsteen, die door zijn hoogte van zo'n 25 meter, voor velen een herken ningspunt is, zou daaraan ernstig afbreuk doen. De Bond Heemschut zegt zich bewust te zijn van de problemen, die het behoud van een fabrieksschoorsteen met zich meebrengt. Maar desondanks dringt de bond er bij het college van B en W op aan alles in het werk te stellen om de schoorsteen te behouden. Etten-Leur - De Bond Heemschut is tegen de voorgenomen sloop van het pand aan de Lange Brugstraat 26-28 in de historische kern van Leur. Dat heeft Heemschut aan B en W van Etten-Leur laten weten. Heemschut wijst er op, dat met het slopen van het pand een gebouw met een belangrijke historische waarde verloren gaat. Het pand, dat naar alle waarschijnlijkheid vroeger als bierbrouwerij dienst deed, bepaalt mede voor een belangrijk deel het beeld van de dorpskern van Leur. Sloop ervan resulteert in een betreu renswaardige en onherroepelijke aantasting van de gevelwand daar. Het met sloop bedreigde pand dateert uit de 17de of 18de eeuw. Heemschut wijst er op, dat de oude brouwerij in hoge mate waarde bezit als materiële neerslag van ons sociale en industriële geschiedenis. Boxmeer - Heemschut is tegen ontslui ting van het pleintje 'Het Zand' waar een rustaltaar staat. Zondag na Pinksteren wordt daar voor enige tijd het kostbare relikwie neergezet. Heemschut, heeft dit aan de gemeent- raad van Boxmeer kenbaar gemaakt. Door de ontsluiting zal het bestaande rustieke pleintje sterk worden aange- stast. De Bond is eveneens tegen de bouw van een woning achter het rust altaar. Door de ontsluiting en de bouw van een woning is een ingrijpende beschadiging van het cultuurhistorisch waardevolle gebied niet te vermijden. Bovendien is, als gevolg van de aanleg van nutsvoorzieningen voor de geplande woning, aantasting van de bodem en daarmee de wortels van de voor het pleintje belangrijke lindenbo- men te vrezen. Groningen-Via een bezwaarschrift heeft Heemschut er bij B en W van Groningen op aangedrongen niet over te gaan tot het verwijderen van een dertigtal bomen op de Vismarkt en het A-Kerkhof. In het kader van het gemeentelijk plan 'Binnenstad Beter' worden deze twee ruimtes heringe richt. Daarbij dienen bomen te verdwijnen langs de noordzijde van de A-Kerk en de Korenbeurs en tevens van de Vismarkt. Langs de gehele noordelijke winkelzijde van de Vis markt wordt een lange rij bomen aangeplant. A-Kerkhof en Vismarkt zouden daarmee een 'functioneler en helderder' aanblik geven en meer 'stedelijke pleinen' worden. Als de bomen voor de A-Kerk en de Korenbeurs weg zijn, zijn de beide monumenten beter zichtbaar. Dat is een van de argumenten van de gemeente voor verwijdering van de houtopstand. Heemschut acht dit een achterhaalde visie op monumenten, waarbij geen aandacht wordt geschon ken aan de context. Bovendien wijst de Bond op de historie van A-Kerkhof en Vismarkt: een voormalig kerkhof en een stedelijk plein, die vanouds met hun groenvoorziening sterk contraste ren met het stenen plein bij uitstek: de Grote Markt. Een plaatselijke actiegroep diende bij de Raad van State een schorsingsver- zoek in; de Raad wees dit verzoek af. Saskia Simon, PR-medewerker PC Heemschut Groningen Leiden- Heemschut heeft in een brief aan B en W van Leiden bezwaar gemaakt tegen een bouwplan in het groencomplex van de Pieterswijk. De bezwaren gelden twee geplande bouw blokken, die platte daken krijgen. Dat past niet in de historische, kleinscha lige omgeving. Met die omgeving moeten massa, structuur, maat, schaal, detaillering, materiaalkeuze en kleur stelling in evenwicht zijn. Ook vindt Heemschut de splitsing van eerst restauratie en daarna nieuwbouw niet aanvaardbaar. Heemschut verzoekt het college een bouwvergunning te weigeren en geen gebruik te maken van de art.l9-procedure. Den Bosch - Heemschut heeft zich in een brief aan de gemeenteraad van Den Bosch uitgesproken tegen de sloop van de 'T-Tuin' aan de Cuperiunsstraat in Den Bosch. B en W stellen voor dit pand, i.v.m. de slechte bouwtechnische toestand te slopen en op die plaats een twaalftal woningen te bouwen. Heemschut wijst in de brief op de cultuurhistorische rijkdom van het pand, zoals die onder meer is verwoord door de monumentencom missie. Deze commissie zegt, dat grote waarden aan de voorgevel moeten worden toegekend, vanwege zijn zorg vuldige detaillering en architectoni sche verschijningsvorm. Het pand is in 1907 gebouwd als directeurswoning van de daarachter gelegen drukkerij Tierre. De woning heeft een bijzonder opvallend torentje met in het midden een loggia. Het ontwerp van de voormalige direc teurswoning is van de op 54-jarige leeftijd overleden en alom bekende architect K.P.C. de Bazel (1869-1923). Zijn architectuur onderscheidt zich door een grote mate van evenwicht en harmonie. Gemert - in een brief aan B en W van Gemert heeft Heemschut zich uitge sproken tegen uitbreiding van de begraafplaats aan de westelijke zijde. Voor uitbreiding is het nodig het daarvoor benodigde stuk grond zodanig op te hogen, dat de bovenkant van de omringende muur minstens twee en een halve meter boven het maailand uitsteekt. Heemschut voor ziet hierdoor een aantasting van het aangrenzende gebied. Op die plaats biedt de buitenrand van Gemert nog enige authentieke uitzichten en kan de ontmoeting van de oude kern met het open landschap uniek worden genoemd en kenmerkend voor Gemert. De rijke geschiedenis van Gemert is hier, volgens Heemschut, nog op een tasbare wijze aanwezig, ondanks de ingrepen rondom dat gebied in het afgelopen decennium. De Bond Heemschut dringt er bij B en Wop aan de uitbreiding van de begraafplaats te bezien in het kader van de totale landschappelijke struc tuur. De bond ziet meer heil in de aanleg van een nieuwe begraafplaats elders op de hoge zandgronden rondom Gemert. De huidige begraaf plaats, die op zichzelf al een indruk wekkende weerspiegeling is van de Gemertse geschiedenis, zou dan een meer beperkte functie kunnen krijgen, die in dat beeld past. 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 37