BOEKENRUBRIEK Twents Gelderse uitgeverij Menno van Coehoorn MIP Noord-Brabant Hagelkruisen Historische Lusthoven in de Lage Landen Deze uitgeverij kan u met 10 korting en inclusief verzendkosten een aantal boeken uit haar fonds aanbie den. Voor informatie: Postbus 185, 7570 AD Oldenzaal. Tel 05410- 17878. Het zijn de volgende titels -.Jan en Everhardjans 'Langs oude Twentse boerderijen\ 1980. Prijs f 15,—. (teke ningen), H. W. Dingeldein, 'Het land van de Dinkel-, de schoonheid van Noord-Oost Twente'; 6de dr. 1971. Prijs f36,50 G.J.J. Klokhuis drie delen in de serie 'Van prehistorie tot heden' te weten: De geschiedenis van Enschede (1984,), De geschiedenis van Hengelo (1983) en de Geschiedenis van Almelo (1985). Prijs f 39,90-per deel. 'Watermolens'; onder red. van H. Hagens en W. Elling (Nederlands en Duits talig) in de gebieden Overijssel, Gelderland, Achterhoek, Grafschaft Bentheimen Westmünsterland. 1991. Prijs f 42,50. Tenslotte D.J. van der Ven 'Folkloristische omzwervingen door TwenteSalland en de Gelderse Achterhoek'. (1977). Prijs f29,50. (Bovengenoemde prijzen steeds minus 10 procent korting). De essays die voorheen in de Jaarboeken van de Stichting Menno van Coehoorn verschenen, hebben een nieuw jasje gekregen, groter formaat, betere layout en meer illus traties. Voortaan verschijnen ze in de reeks 'Vestingbouwkundige Bijdragen'. De eerste bundel heeft als titelKustverdediginghet onderwerp van het symposium, dat werd gehou den t.g.v. het 12 de lustrum van de Stichting. De redactie van de nieuwe reeks is in handen van P.J.J. van Dijk, G.J.L. Koolhof, S.H. Poppema en H.A. Treu.. De bundel bevat 4 thema-artikelen over kustverdediging door de eeuwen heen en 2 bijdragen over Aruba en Curagao en de ontstaansgeschiedenis van de forten Vechten en Rijnauwen. Zutphen, de Walburg Pers, 1992. 123 p. ISBN90.6011.793.xPrijs f37,50 Wederom een uitgave, deel 9, in de MlP-reeks 'Architectuur en stedebouw in Noord-Brabant 1850-1940; samenge steld door J.C.M. Michels; de eindre dactie is in handen van Jan van Oudheusden. Vooral steden als Tilburg, Eindhoven en Helmond hebben ten gevolge van de industriali satie in betreffende periode een enorme ontwikkeling doorgemaakt en bieden een rijkdom aanjonge Bouwkunst. Noord-Brabant is al vanaf 1979 bezig met de inventarisatie van de bouwkunst van voor 1940. In het kader van het Monumenten Inventarisatie Project is deze in een stroomversnelling geraakt. In Brabant zijn de zogenaamde Blauwe Boeken, een inventarisatie per gemeente, een begrip. Het MIP heeft in Noord- Brabant in totaal ca 26.000 objecten opgeleverd, waaraan de regio Tilburg, met bijna 6.000 objecten, de grootste bijdrage levert. Het is geen werk om op de boekenplank te zetten; het is een boek om mee te nemen op weg door Noord-Brabant. Het is geen volledige gids, maar wel een hulpmiddel om zelf op ontdekkingstocht te gaan, aldus gedeputeerde mevrouw Baartmans- van den Boogaart in het voorwoord. Zwolle, Waanders, 1993.176 p. ISBN 90.6630.412.x Prijs f35,— Eveneens bij Matrijs verschijnt eerdaags het boekje 'Over hagelkruisen, banpalen en pestbosjes; historische land schapselementen in Nederland; onder redactie van Sonja Barends, Hans Renes, Taeke Stol e.a. In het boekje komt een groot aantal letterlijk of figuurlijk veronacht zaamde onderdelen van het Nederlandse landschap aan de orde. Het is een soort woordenboek, waarin de terminologie met betrekking tot het cultuurhistorische landschap uiteen wordt gezet. De nadruk ligt hierbij op de losse elementen in het landschap; elk element heeft een eigen verhaal en vormt vaak een aankno pingspunt met de geschiedenis. En uit de beschrijvingen blijkt dat veel van deze landschappelijke elementen bedreigd worden door nieuwbouw, dijkverzwaring, ruilverkavelingen en andere ontwikkelingen. In het boekje kunt U lezen wat een boo is en wat graft, kromakker, legakker, meestoof, daliegat of pestbosje. Belangrijker is dat u kunt lezen wat de waarde is en het belang van behoud van deze typi sche, historisch beladen elementen in het landschap. Het boekje wordt uitgegeven ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Historisch- Geografisch Tijdschrift en bevat 53 beschrijvingen van kleine landschaps elementen. Voor geinteresserden bevindt zich achter in het boek een uitgebreide literatuurlijst per land schappelijk element. Utrecht, Matrijs, 1993. 120 p. ISBN 90.5345.028.9 Winkelprijs f29,95 Lezers van Heemschut kunnen het boekje bestellen door f 24,95 (incl porto) over te maken op giro 42 39 476 tnv Stichting Matrijs, Utrecht, ow Hagelkruisen-Heemschut. AMtC Onder deze titel is deze lente een pretentieus boek verschenen dat de lezer en vooral de kijker, voert langs 21 luisterrijke domeinen in België en Nederland. Het is een tocht die begint in Wallonië, feitelijk geen deel van de Lage Landen. Daar worden de lusthof Annevoie en het beroemde Beloeil bezocht. In Belgisch Brabant vervol gens Bouchout met zijn waterburcht en in Belgisch Limburg Heks, het classicistisch slot met zijn wijdse land schapspark. Het merendeel van de landgoederen ligt in Nederland, te beginnen met Eysden dat als 'pronkstuk van zuide lijke allure' wordt geprezen. Amerongen, Beeckestijn, De Eese, Middachten, Twickel, Warmelo en nog meer van zulke lusthoven krijgen elk hün beschrijving, een reeks fraaie kleurenfoto's, oude prenten een wel zeer romantische, nogal overbodige tekening van Arne Zuidhoek. Bouwhstorische, tuinarchitectonische en plantkundige aspecten komen volop aan bod. Het boek telt 176 pagina's, 320 illustraties en besluit met een register van bloemen en planten. Auteurs: René Bosch van Drakenstein, Ton Coops, Lucienne van Ek, Symen Kingsma, Wim Meulenkamp, Andreas Oosthoek en Harry Verwiel. Uitgave van Kosmos- Z K, ISBN 90-210-05522 prijs gebonden f 59,90

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 36