Restauratie Fort Kijkduin begonnen Op dit ogenblik is het alweer bijna vijf jaar geleden dat enkele inwoners van Den Helderde koppen bij elkaar staken om zich te beraden over de toekomst van de stelling Den Helder en met name van het meest in het oog lopende onderdeel daarvan, het fort Kijkduin. Onlangs werden hun inzet en enthousiasme beloond met het toekennen van subsidie door een hele rij overheden. De eerste fase van de restauratie van het fort Kijkduin is van start gegaan. LEO VAN DER MEULE De Stichting Stelling Den Helder werd op 5 juli 1989 opgericht teneinde de om Den Helder gelegen vestingwer ken te redden en van een nieuwe, liefst financieel dekkende, bestemming te voorzien. Daar niemand zich er over leek te ontfermen vroeg het fort Kijkduin, een van de vier forten in de stelling, het eerst en het meest om aandacht. De stichting kocht de Stelling van de gemeente Den Helder, die het weer had verworven via de dienst der Domeinen. Het fort is geheel in metselwerk gebouwd in de Franse tijd, maar deed ook dienst tijdens de eerste en tweede wereldoor log. Uit 1897 dateert de gietstalen uitkijk-koepel, rustend op een uit één stuk gegoten plaat van 2 5.000 kilo, uniek in Nederland. Tijdens de Duitse bezetting werd Kijkduin eerst inge pakt in een dikke laag zand waarover- heen een mantel van zwaar gewapend beton werd geplaatst. Hierdoor werden het vochttransport en het verdampingsproces in ht oude metsel werk verstoord en werd de oude constructie te zwaar belast. Het gevolg: Kijkduin begon scheuren te vertonen en werd van binnen erg Fort Kijkduin (foto Mediafoto Den Helder, R. van Beekhoven) vochtig. Een groep prutste er aan auto's, waterrecreanten vonden er een winterberging voor hun bootjes. Verder was Kijkduin een ongure, betonnen puist die van verre het aanzien van de zeereep en van het dichtbij gelegen walvisvaardersdorpje Huisduinen bepaalde. Drie plannen Twee ondernemers, beiden ingezete nen van Den Helder, presenteerden achtereenvolgens een plan voor deze 'toplocatie'. Het eerste behelsde, na verwijdering van de betonnen schil, de bouw van een appartementengebouw van vier verdiepingen op het fort. Het tweede was aanmerkelijk ingetogener en kwam neer op het vervangen van de stalen koepel door een cirkelvormig restaurant. In beide plannen, het moet vermeld, bleef het eigenlijke napole ontische bouwwerk ongedeerd en kon men de historische bouwmassa voor van alles en nog wat blijven gebruiken. Maar of dit nu de ideale aanpak was. De reeds genoemde inwoners vonden van niet en kwamen met een derde plan dat zich al gauw in de belangstel ling van gemeente, provincie, rijk (Rijksdienst voor de Monumenten zorg èn Ministerie van Defensie, toen nog eigenaar van Kijkduin) en de Helderse bevolking mocht verheugen. Restaurant Het plan kwam kort weergegeven hierop neer: vervanging van de beton nen kap door een veel lichtere, en dunnere, schil en onderbrenging van een restaurant in de daardoor vrijge komen ruimte, beneden in het fort een ruimte voor een zee-aquarium en exposities. Het (exploitatie)mes snijdt hier aan twee kanten: wat nu nog zand en beton is gaat geld opleveren terwijl het inmiddels ook al weer historische silhouet van het fort behouden blijft. Het fort in zijn geheel blijft zo een waardig onderdeel van de stelling en de zogenaamde Napoleon-route en een versterking, op vredelievende wijze, van het toeristische pakket van Den Helder. Het stichtingsbestuur roemt de samenwerking met de Rijksdienst, maar ook met de gemeente - de burgemeester aanvaardde grif het beschermheerschap - provincie en defensie: de genie uit Weesp heeft om niet als proefproject de betonnen kap verwijderd. Een bestuur evenwel dat zelf met bezems, kruiwagens en vuil niszakken gewapend Kijkduin intrekt om de krocht voor bezichtiging geschikt te maken roept een dergelijke welwillende houding ook op. Zo moet het mogelijk zijn de tweede fase van het project van de grond te krijgen: het uitdiepen van de droge gracht en weer opbouwen van de beide bastions. Totale kosten van eerste en tweede fase: 17 miljoen, tijdsduur zo'n tien jaar. Er zal ongetwijfeld nog veel water door het Marsdiep stromen voor het zover is. Is alles eenmaal in kannen en kruiken dan kan Kijkduin de zoveelste invasie, nu gewapend met camera's en chequebooks, met vertrouwen tegemoet zien. 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 29