Gelderse Poort heeft veel te bieden Landelijke Heemschutdag 16 oktober in driehoek Nijmegen-Emmerich-Kleve ABELE REITSMA Duitsland Gezicht op de Ooijpolder (foto Jaap Kamerling) Steenfabriek bij Tolkamer (foto M.C.van Hövel) Watermonumenten C» i. Dit jaar is de provincie Gelderland aan de beurt voor de landelijke Heemschutdag. De keuze is gevallen op het gebied van de Gelderse Poort'. Deze naam is bekend van een groot natuurontwikkelingsproject dat nu in voorbereiding is. Niet alleen de natuur verdient de aandacht in dit gebied; in de nabijheid van de Rijn en de Waal zijn ook veel cultuurhistorische bezienswaardigheden, die niet allemaal even bekend zijn. De excursie voert U langs deze minder bekende plaatsen. Bij een tocht door deze omgeving hoort ook een uitstapje over de grens. Het programma van de landelijke Heemschutdag laat veel variatie zien. Nadat de bus vanuit Eist bij Huissen de Rijn is overgestoken en later bij Westervoort de IJssel, worden de deelnemers aan de excursie getrak teerd op een bijzonder monument dat normaal niet te bezichtigen is: Huis Loowaard. Dit buitendijkse huis draagt verschillende kenmerken van de renaissance. Het is nu in gebruik als boerderij. Het monument wordt bedreigd door een tracévariant van de Betuwelijn. Dan gaat de tocht naar Hoch Elten (BRD), Lobith en Tolkamer. De route naar Hoch Elten gaat langs gemaal Kandia, nabij de uitmonding van de Oude Rijn in de Nederrijn, Huis Aerdt en Huis Babberich. Veel plekken in het gebied herinneren aan het meanderen van de Rijn. Hoch Elten biedt een fraai uitzicht op de Rijn met zijn uiterwaarden bij Emmerich. Bij deze stad steekt de bus de Rijn over om langs de zuidelijke oever een route naar Nijmegen op te zoeken. Indrukwekkend is een voormalige ijzeren spoorbrug over de uiterwaar den bij Griethausen (tegenover Spijk). De brug herinnert aan een voorloper van de nu geplande Betuwelijn. Deze spoorverbinding tussen Rotterdam en het Roergebied functioneerde van 1865-1926. In het Duitse gebied voert de route langs Schenkenschanz, een voorma lige Nederlandse vesting, destijds op de splitsing van Rijn en Waal. Het plaatsje steekt met zijn compacte bebouwing en smalle straatjes nog steeds hoog boven zijn omgeving uit, ook al heeft de rivier de vesting in de steek gelaten. Een route door de Ooypolder toont het bijzondere polderlandschap, de dijkverzwaringsproblematiek en het prachtige zicht op de stuwwal Nijmegen-Wyler. Langs het Hollands-Duits gemaal, in 1933 gebouwd naar hét enige industriële ontwerp van prof. Granpré Molière, gaat de bus via de Nijmeegse Waalbrug terug naar Eist. De deelnemers worden zaterdag 16 oktober vanaf 9.30 uur opgevangen bij NS-station Eist. Het programma start om 10.00 uur met een korte inleiding. De terugkomst is rond 17.00 uur. Voor de liefhebbers is er dan nog gelegen heid voor een gezellige borrel. In de tijdstippen kunnen nog kleine wijzi gingen optreden, evenals in de route. Voor de procedure van aanmelding zie het volgende nummer. Neem voor de zekerheid uw paspoort mee. NB De datum van de Heemschutdag is verschoven van p oktober, zoals in het vorige nummer vermeldnaar 16 oktober 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 25