Ook een dijk is een monument Wat oorspronkelijk West-Friesland heette was een eiland omgeven door een dijk, die nog altijd bestaat maar geen waterkerendefunctie meer heeft: de Westfriese Omringdijk. Hij ligt er nog redelijk onaangeroerd, al sinds 1334 toen het laatste sluitstuk zijn plek gevonden had. De lengte kwam daarmee op 126 km. Het verstedelijkte en dicht bevolkte Noord-Holland dreigt echter ook dit monument niet onaangetast te laten en vandaar dat de dijk in 1983 tot beschermd monum.ent werd verklaard door de provincie. Daarmee was het de eerste dijk in ons land, die dat etiket kreeg. JAN DERK GERRITSEN 600 jaar oud wier In 1986 plaatste de provincie ook de wierdijk op Wieringen op de monu mentenlijst, de enige Wierdijk overi gens in dit gewest, bijna 12 km lang en al in de 12de eeuw aangelegd. Een directe waterkerende functie had deze niet, daarvoor diende de noordelijke dijk van het voormalig eiland, dat van die windzijde ook het meest te vrezen had. De wierdijk, waar we het hier over hebben ligt ten zuiden van het eiland, globaal gesproken van Westerland tot Oosterland. Daar werd voorheen het eiland begrensd met laagveen maar toen dat steeds meer werd weggeslagen door de zee is men in de 12 de eeuw met de bouw van de wierdijk begonnen. Wier, een soort zeegras, kwam van de wadden, waar het in ruime mate groeide en gemaaid werd door vissers, die er zo nog een centje bijverdienden. Opgestapeld vormde het een hechte, massieve dijk, die vermoedelijk tussen palen werd opgesloten. De dijk kalft af De wierdijk van Wieringen verloor zijn primaire waterkerende functie definitief na de drooglegging van de Wieringenmeer. Hij heeft nu nog een secundaire functie voor onze droge voeten, maar is vooral cultuurhisto risch van belang en wordt agrarisch gebruikt. Daar zit hem uit bescher mingsoogpunt nu net de voornaamste bedreiging. Aan de ene kant is de begrazing van de dijk door vee onmis baar voor het onderhoud van de dijk, aan de andere kant zijn de dieren, die het gras kort houden juist de veroorza kers van de verwoesting van de dijk: ze schuren er tegen aan, ze slijpen de kanten weg en vooral de oudere en wat zwaardere beesten richten de meeste schade aan. En toch zijn ze nodig, want de dijk is te steil om deze te bewerken met machines. En juist het feit, dat hij smal en steil is maakt de dijk zo uniek. Wier heeft opeengepakt die compactheid en intensiteit, die haar onvergelijkbaar maakt met enig ander materiaal. Maar door de uitschuring hebben ook weer en wind vat op het op vele plaatsen blootlig gende wier. Geïntegreerd beheer Hoe rijkje fantasieën en innig je waar dering ook mogen worden, als je langs dat wit uitgeslagen wier strijkt en er - een mens kan het niet laten - stukjes van in je hand neemt en als een relik wie beschouwt, toch moeten er maat- De wierdijk van Wieringen (foto Jan Gerritsen) regelen genomen worden om te voor komen, datje er straks helemaal niets meer van ziet, laat staan voelt. Het beherende waterschap, Aangedijkte Landen en Wieringen heeft daar ideeën over. Zo schreef hoofd Technische Dienst van het waterschap, de heer BK. van Rijswijk een inventarisatierapport en heeft hij ook de provincie en met name gede puteerde mevr. Van Diepen-Oost met het probleem geconfronteerd. De heer van Rijswijk heeft wel een paar ideeën: - het wier weer, zoals voorheen onder een stuk aarde stoppen en een klein gedeelte open laten, zodat het wier toch nog ergens 'in het echt' te zien is. - wel schapen maar geen vee meer laten grazen met uitzondering van éénjarig, dus licht vee. - de openbare toegankelijkheid van de dijk, die het waterschap oorspronkelijk voor het gedeelte De Haukes-Den Hoelm wilde beëindigen en waarvan na protest van de gemeente Wieringen werd afgezien, aan regels binden. Overigens is de recreatieve druk met enkele tientallen wandelaars per jaar nog niet erg groot, maar kan dat na de nodige publiciteit zeker worden. Bovendien is ook de ecologische waarde erg groot: er is een heel bijzondere vegetatie, die mede veroor zaakt wordt door het wier, dat ondanks de blootstelling aan weer en wind een aanzienlijk hoog zout- en jodiumgehalte heeft, waardoor weer bepaalde bijzondere insecten worden aangetrokken. jan Derk Gerritsen is PR-medewerker van de PC Heemschut Noord-Holland. 24

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 24