Trappen in het landschap Archeologische wandelingen GERTRUDIS OFFENBERG Een TRAP is een Toeristisch Recreatief Archeologisch Project. TRAP's zijn bedacht door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) in Amersfoort en bedoeld voor u en mij. Een empirisch onderzoekje naar archeologische routes. Ilnfrdsa &V-*0#£ Grafheuvelroute 'Kunstmatige' grafheuvel bij Amerongen. Leersum 22 afijÊlfetf -> y' r\'< V-k, ff Cultuurhistorisch toerisme rukt op en de markt wordt overspoeld met velerlei recreatieve èn leerzame tochten, die niet alleen langs de verborgen schoon heden, maar ook oudheden van ons land leiden. Om daar op in te spelen heeft de ROB die TRAP's bedacht: voet- en fietstochten door ons rijke verleden. Eerst wordt een gebied geïnventari seerd op archeologische monumenten. Daarna kijkt de ROB welke daarvan geschikt zijn om in een route te worden opgenomen. Vervolgens worden die archeologische monumen ten 'ontsloten': wij zouden zeggen 'gerestaureerd'. Tekstborden geven inlichtingen over aard, ouderdom, de cultuur waartoe een monument behoort en zijn eventuele relatie tot het landschap. Tenslotte moeten brochures, folders en gidsjes die borde ninformatie aanvullen. Soms is er dan nog een extra aanvulling in informa tie- of bezoekerscentra. Wij hebben voor u zo'n TRAP gelopen. En omdat Heemschut een landelijk periodiek is, kozen wij voor een centraal gelegen voorbeeld: TRAP Utrechtse Heuvelrug. Het gidsje van H.f.Reusink, Leersum, grafheuvels op de Zuilensteinsche Kop, dat hierbij hoort (deel 11 van Archeologische monumenten in Nederland) bevat een uitslaande kaart met de Grafheuvelroute Utrechtse heuvelrug en daar staat: "De route begint tussen Doorn en Leersum bij de ingang van de bos- wachterij 'Leersum' en voert langs ongeveer 50 grafheuvels. De heuvels zijn in 1982, 1986 en 1987 gerestau reerd door de ROB. Ze dateren over wegend uit de Midden- en Late Bronstijd en zijn meer dan 2800 jaar oud. U wandelt over de Utrechtse heuvelrug door het gebied waar in het Neolithicum, de Bronstijd en de Ijzertijd mensen woonden. De graf heuvels herinneren hier nog aan. Ze werden op hogere punten in het terrein opgeworpen en moeten samen met de nabij gelegen nederzettingen in het zich toen ontwikkelende heide landschap reeds van verre zichtbaar zijn geweest. De grafheuvels zijn vooral nog van belangvoor de archeo loog. Toekomstig onderzoek van de heuvels zal leren wanneer en hoe deze zijn opgeworpen, in welk milieu en wie en hoe er begraven werd. Het is niet onmogelijk dat zich rondom sommige heuvels paalkransen of ringsloten bevonden, zodat het echte grafmonumenten waren. Om al deze zaken te kunnen onderzoeken zijn ze beschermd als archeologische monu menten. De circa 22 km lange route kan ook, zoals de kaart aangeeft, in gedeelten worden gelopen of worden gefietst". Wij kiezen voor het wandelen van een gedeelte, omdat dit artikel anders te lang wordt, en starten in Leersum. Bij de VW aan de Rijksstraatweg kopen wij een kaart van de Utrechtse Heuvelrug, één van de vele die Staatsbosbeheer uitgeeft. Er bestaan ook nog aparte kaartjes van gemar keerde wandelroutes in verschillende lengtes, variërend van 1.5 tot 7 km. Wij willen graag de zes grafheuvels op de Zuilensteinsche Kop bezoeken en dat kan op diverse manieren. Onze keuze is in Leersum even voorbij de VW afslaan bij de N.H.kerk en de Scherpenzeelseweg afrijden tot aan het parkeerterrein van restaurant De Heuvelrug. Na een paar minuten is er een bospad aan onze rechterhand en als we dat aflopen tot aan een splitsing, hebben we nog steeds geen grafheuvel gezien. Ontmoedigd keren we om, maar een 'autochtoonse' wandelaar legt ons uit, dat wij nog dertig meter verder hadden moeten lopen voorbij de wegsplitsing. Verheugd keren we weer om en daar liggen zes grafheu vels, direct langs het bospad. Het late namiddaglicht strijkt over de ronde

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 22