Erosie Ransdalerveld Is het erosiegevaar een reden om de typisch Zuid-Limburgse landschaps elementen te behouden, een minstens zo belangrijke reden is hun cultuurhis torische waarde. Heggen, houtwallen, graften, holle wegen en hoogstam- boomgaarden geven het Zuid- Limburgse landschap haar karakteris tieke sfeer. En dan hebben we het nog niet eens over het ecologisch- en voor Zuid-Limburg zeker zo belangrijk- het toeristisch belang. Landinrichtingsprojecten Op dit moment wordt in Zuid- Limburg gewerkt aan enkele grote landinrichtingsprojecten. In het Mergelland zijn twee grote projecten, Mergelland-Oost en Centraal Plateau, in voorbereiding. De ruilverkaveling Mergelland-West is in uitvoering. Het moet nog blijken in hoeverre door deze landinrichtings projecten de aftakeling van de oude historische cultuurlandschappen een halt toegeroepen kan worden en of het behoud en ontwikkeling van het land schap meer aandacht krijgt. Een van de organisaties die zich bemoeien met het behoud van het landschap is de Stichting Instandhouding Kleine Landschapselementen in Limburg, het IKL. Deze organisatie heeft onge veer 80 mensen in dienst die naast het geven van voorlichting daadwerkelijk onderhoud verrichten aan kleine land schapselementen. Dit onderhoud kan variëren van het leeghalen van een holle weg die als vuilnisstortplaats is gebruikt tot het opnieuw knotten van bomen. Misschien het meest spraak makende is de door het IKL gevoerde actie 'Hoogstambomen, de bloesem van Limburg'. Veel hoogstamboomgaarden verdwenen In 19 5 0 was er nog 15000 hectare hoogstamboomgaarden, 35 jaar later bleek 80% van deze boomgaarden verdwenen te zijn. En wat er nog restte, was vaak zeer slecht onderhou den. Het plukken van hoogstambomen is erg arbeidsintensief, vandaar dat de hoogstam moest wijken voor de kleine, makkelijk te plukken spil- boompjes. Dorpsuitbreidingen, wegenaanleg en de aanleg van indus trieterreinen hebben ook hun tol geëist. De doodsteek gaven tenslotte de door de Europese Gemeenschap in de beginjaren zeventig beschikbaar gestelde rooipremies. In het kader van de actie 'Hoogstambomen, de bloesem van Limburg' worden snoeicursussen gegeven, wandeltochten georgani seerd en, het meest tastbare, er is inmiddels aan enkele duizenden hoog- stamfruitbomen achterstallig snoei- werk verricht en een vergelijkbaar aantal is nieuw aangeplant. Ontgronding Niet minder belangrijk is de ontgron- dingsproblematiek die in Zuid- Limburg speelt en hier zeker niet onvermeld mag blijven. Zoals de steenkoolwinning het landschap van het oosten van Zuid- Limburg totaal veranderd heeft, zo staat het westelijk deel permanent onder druk van de mergelwinning. De End-afgraving van de Sint-Pietersberg kan genoemd worden maar meer recent is de toestemming die het bedrijf Ankersmit heeft gekregen om nog dertig hectare van het plateau van Margraten af te graven. Het oppervlak van de groeve 't Rooth wordt met deze uitbreiding verdub beld. Weer dertig hectare, en niemand kan voorspellen of hiermee een eind is gekomen aan de aantasting van het plateau. Zand- en grindafgravingen vinden we verspreid over heel Zuid-Limburg, van kleine locale groeven tot grote ontgrondingen. Op dit moment is er een plan in ontwikkeling voor de Grensmaas, het zuidelijkste stuk van de rivier de Maas, waar deze de grens vormt tussen Zuid-Limburg en Goed ontwikkeld agrarisch gebied met groene ruggegraat België. Dit stuk van de Maas is het meest natuurlijk gebleven. De gevolgen van de grindwinning zijn in Midden-Limburg desastreus geweest: uiteindelijk is hier 3000 hectare veranderd in grote waterplas sen. De natuurontwikkeling is daarbij nauwelijks van de grond gekomen. Om herhaling te voorkomen heeft de Provincie Limburg een studie laten verrichten naar de mogelijkheid om de ontgrinding van dit deel van de Maas samen te laten gaan met een natuur ontwikkelingsproject. Gedacht wordt aan een uitwerking in de trant van het plan Ooievaar in Gelderland. In de studie worden voorstellen gedaan om de ontgrondingen te gebruiken voor de ontwikkeling van grind- en zand banken, ooibossen en pioniersvegeta tie. In totaal zou het, in de ogen van de opstellers van het rapport 'Toekomst voor een grindrivier' moeten gaan om de ontwikkeling van een samenhan gend natuurgebied met een oppervlak van 2000 tot 3000 hectare. In vergelijking met de onsamenhan gende grindgaten in Midden-Limburg klinkt zo'n plan natuurlijk heel aantrekkelijk maar er zitten heel wat haken en ogen aan. Ook hier zal een in vele eeuwen ontstaan cultuurland schap van de kaart gevaagd worden en de vraag is of dit verlies opweegt tegen de 'natuur' die er voor in de plaats zou moeten komen. Slechts enkele problemen die op dit moment spelen in het Zuid-Limburgse heuvelland zijn aan de orde geweest: we noemen de nog steeds voortdu rende dreiging van de uitbreiding van Vliegveld Maastricht.En ook in Zuid- Limburg speelt het probleem van de zure regen, ook hier breidt de stede lijke bebouwing zich uit en ook hier wordt, kortom, de druk op het land schap steeds groter. Matb Berkers is geograaf en oud-lid, van de PC Heemschut Overijssel 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 21