Zeedorpenlandschap: een gelukkige symbiose van cultuur en natuur RON RANZIJN Direct ten noorden van de Noordhollandse badplaats Egmond aan Zee ligt een gaaf voorbeeld van het zogenaamde zeedorpenlandschap. Door eeuwenlange kleinschalige, menselijke activiteiten is in het overgangsgebied tussen het kustdorp en de rustige, verderweg gelegen delen van de duinen een vooral in natuurlijk opzicht waardevol duinterrein ontstaan. Elders langs de kust zijn veel van dergelijke overgangszones door bebouwing verdwenen. Of ze zijn door de grote aantallen bezoekers letterlijk onder de voet gelopen. Reden om zuinig te zijn op dit zeedorpenlandschap met zijn gelukkige symbiose van cultuur en natuur. Van oudsher heeft de mens zijn invloed op Nederlands duingebied doen gelden: door bewoning, het kappen van bomen en struiken voor brandstof, het steken van zoden en plaggen als bodembedekking voor de stal, veevoer en brandstof, het snijden van helm voor het afdekken van de mestkuil of voor touwfabricage en door het boeten van netten; door aanplant van wilgen voor de manden makerij, door beweiding en landbouw en door jacht en stropen. Het zuivere water lokte wasserijen, blekerijen en bierbrouwerijen naar de binnenduin- rand. De aanleg van buitenplaatsen ging gepaard met aanzienlijke bosaan- plant. Later drukten aanleg van naald bos, waterwinning en toerisme hun stempel op de duinen. De tijd dat het voor de kustbewoners een economische noodzaak was zich het omringende duingebied ten nutte te maken, is voorbij. De botanisch beroemde nettenboetersvelden verlo ren hun functie, toen visserij en plat bodems verdwenen; kolen en gas namen de plaats in van de 'stook' uit duin; veeteelt en landbouw, inclusief bollenteelt groeiden uit hun jasje. Over bleven bezigheden als wandelen, bramen plukken en bewerking van de duinlandjes als volkstuintjes. Pas de laatste jaren is ontdekt, dat op plaatsen waar de menselijke activitei ten niet té ingrijpend en intensief van karakter waren, een in natuurlijk opzicht rijkgeschakeerd en dynamisch duinterrein kon ontstaan. Met name rond de kustdorpen konden in de loop van de tijd zeker in plantkundig opzicht belangrijke overgangsgebie den tot stand komen. Met vanuit het dorp gezien geleidelijk afnemende menselijke sporen in het natuurge bied. De eeuwenlange, kleinschalige, menselijke invloeden zorgden name lijk voor zeer gevarieerde micromi lieus en overgangssituaties, waar uitzonderlijk veel planten- en veel diersoorten zich thuis voelden. De overgangszones functioneerden bovendien als buffer voor de onge stoorde, rustige delen van de duinen. In navolging van Dr.H.Doing wordt dit soort duinterrein in de nabijheid van kustplaatsen aangeduid als 'zeedorpenlandschap'. Verdwenen Veel van bovengenoemde overgangs gebieden zijn de laatste decennia in snel tempo verdwenen. Ze zijn opge slokt door nieuwbouwwijken, campings, bungalowparken en wat dies meer zij. In andere gevallen was het gebied niet bestand tegen de intensieve betreding. De grenzen tussen dorp en duin, tussen cultuur en natuur, werden scherp en hard. In vroeger tijden verschenen welis waar ook nieuwe elementen in de duinen, zoals huizen, een watertoren, een hotel of een koloniehuis. Maar de schaal en het tempo van de ontwikke lingen zijn tegenwoordig veel groter. De gevolgen zijn veel ingrijpender. De waarde van het zeedorpenland schap is lange tijd niet onderkend. Vooral in de directe nabijheid van de dorpsbebouwing bood het duinland schap vaak een enigszins rommelige aanblik. Met kriskras lopende paden, her en der verspreid liggende akkertjes op verschillende diepten en omheinin gen en keetjes van aangespoeld wrak hout en sloopmateriaal. Bestuurders en planologen met een voorkeur voor strakke, rechte lijnen konden zich eenvoudigweg niet voor stellen, dat juist daar zeldzame planten groeiden. Wat lag voor hen meer voor de hand dan op die rommelige stukken grond, grenzend aan de bebouwing, nieuwe projecten te plannen? Tot leedwezen van degenen die wèl oog hebben voor de charme en het eigen karakter van dit landschapstype, waar vrijheidslievende eenzaten hun sporen hadden achtergelaten. Ook aan de kant van de natuurbe schermers is de waarde van het zeedorpenlandschap tot dusver niet altijd voldoende onderkend. Ze reageerden -begrijpelijkerwijs- defen sief op de ingrijpende uitbreidingen ten koste van de duinen. Met als gevolg dat ze de invloed van de grote vernieler 'homo sapiens' zo veel mogelijk uit de overige duingebieden trachtten te weren. Het resultaat was echter wel, dat zo het ontstaan van scherpere grenzen tussen de bebou- Pentekening aardappellandjes(Cees Broersen).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 12