Het landschap als wegwerp artikel Winning industriezand bij Maasbommel Op de éne plek verrijzen kostbare nieuwe dijken om een polder te beschermen, terwijl op een andere stukken land worden ontpolderd. Tussen de dijken van de Waal en de Maas gaat iets anders gebeuren. De éne generatie investeert in een ruilverkaveling, de volgende geeft het landschap volledig op om, een zandige bodemlaag te verkopen aan een lucratieve onderneming. Een gebied dat met veel m,oeite is onttrokken aan de invloed van de rivier en dat pas in de jaren vijftig geheel tot ontginning is gebracht, verdwijnt straks onder een diepe, dode waterplas. Leg dat maar eens uit aan de mensen in het land van Maas en Waal. ABELE REITSMA Zandwinning Havikerwaard bij Valburg (foto Abele Reitsma) Maasbommel is een dorp langs de Gelderse oever van de Maas, in de gemeente Wamel. Direct ten oosten van het dorp ligt een enorme water plas, 'De Gouden Ham'. De plas meet ongeveer 3 bij 1,5 km en is het over blijfsel van zandwinning. Op kaarten en borden staat het aangegeven als een enorm watersportgebied, maar in verhouding tot de afmetingen geniet het weinig belangstelling. Direct ten noordwesten van het dorp ontstaat binnenkort een nieuwe plas van 200 tot 300 hectare en 40 meter diep. De provincie Gelderland heeft dit gebied aangewezen als nieuwe locatie voor de winning van industrie- zand. De provincie moet voldoen aan een afspraak van de minister van Verkeer en Waterstaat met de provin cies over de levering van zand. De reactie van de bewoners trok veel aandacht. Ze riepen de onafhankelijk heid uit van het 'Land van Maas en Waal' en tracteerden Provinciale Staten onder voorzitterschap van dr.J.C. Ter louw op zakjes zand. Bestuurders en volksvertegenwoordi gers lieten zich echter niet leiden door hun eventuele emoties. Gevolgen De visueel landschappelijke gevolgen zijn groot, maar de specifieke conse quenties voor cultuurhistorische kwaliteiten zijn naar verhouding beperkt. Oude historische kenmerken die nog aanwezig zijn, zijn moeilijk herkenbaar door de ruilverkaveling in de jaren vijftig. Er is wel een archeolo gisch bodemarchief, waarvoor niet zo veel aandacht is. De Natuurbeschermingsraad schreef in juli 1990: 'Een waterplas van zo'n 250 ha is een wezensvreemd element in het gebied'. Het aanleggen van zo'n plas 'is een zware ingreep in het land schap, ongeacht voor welke locatie gekozen wordt'. Toch deed de raad aanbevelingen over de meest gewenste locatie. De raad had een sterke voor keur voor een andere locatie, direct ten zuiden van Wamel. De plek ten noordwesten van Maasbommel heeft volgens de Natuurbeschermingsraad 'als bezwaar, dat dit gebied in bodem- kundig opzicht waardevol is door de grote mate van afwisseling tussen oeverwallen, fossiele stroomruggen en kommen. Bovendien bevat het gebied een groot aantal percelen van archeo logische waarde. De locatie maakt deel uit van een karakteristiek en nog vrij open komgebied.' Contra-expertise De gemeente West Maas en Waal heeft een ingenieursbureau in de arm genomen om een contra-expertise uit te voeren. Dit bureau schreef een commentaar op het milieu-effectrap port van de provincie. Dit contra rapport noemt de manier waarop met cultuurhistorie wordt omgegaan 'dubieus'. Ook de archeologische effectbeschrijving is volgens dit commentaar 'te beperkt van strek king'. Het milieu-effectrapport had méér aspecten beter moeten bekijken. Alternatieven De inwoners hebben samen met hun gemeenteraad gewezen op alternatie ven. De belangrijkste alternatieve locatie is de Overmaas, een grote uiterwaard tegenover Lith. Hier is al een regionale ontzanding en de komende jaren wordt hier bovendien zo'n 80 hectare ontkleid. De gevolgen daarvan zijn ook omstreden. Veel percelen zijn nu in gebruik voor de akkerbouw. Niet iedereen steunt het alternatief. Onder invloed van de milieu-organi saties worden nieuwe locaties voor ontzandingen niet meer aangewezen in de uiterwaarden, om de aantasting en versnippering hier te stoppen. Het meest principiële alternatief is het winnen van zand uit de Noordzee. Deze mogelijkheid bevindt zich natuurlijk buiten het gezichtsveld van de provincie. Voor de industrie heeft het Noordzeezand twee nadelen: het heeft fijnere korrels dan rivierzand en het ontzilten kost geld (44 cent per ton). En het gaat ten slotte om de centen. 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 11