v Tras troef! ar wo postbus 9 21 OOaa heemstede 023-232527 Restauratie - Renovatie? Natuurlijk Tras Cultuurhistorische waarden Tient gevoel dat half Nederland op het punt staat omgewoeld te worden. Als dat een zouteloze tekentafelaangelegen heid wordt, vooral veel rechte lijnen en verder niet zeuren, zijn we verkeerd bezig. Hetzelfde betreurenswaardige verschijnsel dat we nu in de nieuw bouwwijken van onze steden waarne men grijpt in het buitengebied om zich heen: het maakt niet uit waar je bent, Nederland is overal eender. Historisch geografen wijzen op de noodzaak van zorgvuldigheid. Veranderen en aanpassen is niet onoverkomelijk maar hou je verstand erbij. Een eerste buffer tegen de eenvormigheid is de kennis. Goede beschrijvingen en inventarisaties met daarop gebaseerde waardebepalingen zijn een eerste vereiste. Tevens zouden historisch geografen meer dan tot nu toe het geval is geweest betrokken moeten worden bij de landinrichting. Het rijk zet op dit ogenblik zijn beste beentje voor waar het gaat om het handhaven, versterken of zelfs terug brengen van bepaalde natuurwaarden. In de vele plannen krijgen allerlei zeldzame en interessante plant- en diersoorten nieuwe kansen. Op zich is dat toe te juichen, maar over het veiligstellen van de cultuur- historischewaarden vinden we vrijwel geen woord. Terwijl toch ook op rijks niveau genoegzaam bekend is dat vrijwel geheel ons land(schap) door menselijk ingrijpen gevormd is. De aantrekkelijkheid van deze zompige delta is juist gelegen in het op harmo nieuze wijze uitbuiten door de mens van hetgeen de natuur hem in eerste aanleg verschafte. Die combinatie van profiteren, vormgeven en aanpassen is tot ver in onze eeuw blijven bestaan. Dat geldt dus voor alle landschappen, ook de jongeren. Voorkomen moet worden dat de landinrichting ontaardt in een overigens goedbedoelde wild groei van allerlei natuurgebeieden op plaatsen waar 'vrije' natuur al eeuwen tot het verleden behoort. De histori sche geografen kunnen dit juist vanuit de door haar beoefenaren opgebouwde kennis voorkomen.Het van rijkswege bezuinigen op onderzoeksbudgetten en het terugbrengen van het aantal leerstoelen lijkt dan ook niet erg verstandig. Het spreekt vanzelf dat de door 'Cluverius' aan de orde gesteld proble matiek ook de Bond Heemschut ter harte gaat. Dat komt niet alleen tot uitdrukking in de financiële onder steuning door Heemschut bij het organiseren van het symposium. Ook in de provinciale commissies van Heemschut wordt regelmatig actie gevoerd tegen het uitwissen van bepaalde cultuur-historische karakte ristieken in het (jonge) landschap. Tevens is de Bond, vertegenwoordigd in het Platform Landschap en Cultuur historie. Ook de reeds vele jaren durende bemoeienis van Heemschut, met de dijkverzwaring kunnen we als een stuk landschapszorg opvatten (zie Heemschut 1992/4). Immers steeds zijn de hier door Heemschut verde digde monument-waarden gerelateerd aan het grotere geheel, het landschap. Het gaat om het huis öp de dijk, de boederij achter de winterdijk en de uitspanning op het raakpunt landweg/ dijkweg. Zelfs na het publiceren van het rapport-Boerden, dat de dijkver zwaring op een meer democratische leest wil schoeien, blijft Heemschuts waakzaamheid geboden. Ook lezers kunnen daarbij helpen. Ieder die dit leest kan provinciale commissies helpen door (dreigende) aantastingen zo snel mogelijk door te geven. Het staat'zowel leden als niet-leden vrij dit te doen. Uw tijdige informatie wordt overal in den lande zeer op prijs gesteld. De adressen van Heemschut, gerangschikt per provincie treft de lezer aan in het aprilnummer van dit blad (pag. 40 t/m 42) Drs L. van der Menie is historicus te Leidschendam Onlangs pleitte de Raad voor het Cultuurbeheer in een brief aan de ministers van WVC en LNV voor het uitwerken van de relatie tussen natuur en cultuur in de vormgeving van ons land. De cultuur komt er volgens de Raad in diverse nota's van rijkswege veel te bekaaid vanaf. o\».eW a

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 10