ffl I Hl ISSEN De zekerhe'c' van een veelzijdige bouwer BOUW Toeristenbelasting Menselijke maat HET PROJEKT HET BEDRIJF PRODUKTEN nieuwbouw onderhoud renovatie restauratie MARKTEN woningbouwverenigingen beleggers bedrijven overheden partikulieren W.M.T. Thijssen Co. BV Paasheuvelweg 15, 1105 BE Amsterdam Z.O. Tel. 020-6 91 98 91 Fax 020-6 91 88 26 9 wil die er is. Ik begrijp daaruit dat bescherming van monumenten vooral te maken heeft met mentaliteit. Hoe is die in Gouda? 'Gemiddeld, zoals elders in Nederland. Maar ik vind het altijd weer vreemd dat mensen in eigen land met het grootste gemak een historisch gebouwtje kunnen slopen terwijl ze op vakantie in het buitenland historische architectuur zo kunnen waarderen. Dat blijkt wel uit de ansichtkaarten die ze sturen. Daarop staat altijd wel een mooi oud gebouw. In eigen land vindt men het economische rendement van een gebouw belangrijker.' Zijn historische gebouwen dan niet econo misch waardevol? Een stad als Amsterdam bijvoorbeeld trekt jaarlijks duizenden toeristen vanwege haar architectonische erfgoed. Het hotel wezen, winkeliers en ondernemingen in de toeristenbranche hebben daar alle profijt van. Ze maken winsten die zonder toerisme ondenkbaar zijn. Toch wordt daarvan niets doorgesluisd naar instanties die voor de bescherming en het onderhoud van monumenten zorgen. Daar zou op bestuurlijk niveau toch iets aan gedaan kunnen worden? Maar blijkbaar hebben gemeentelijke beleidsmedewerkers zelf nog niet in de gaten hoe groot het economisch belang van het architectonische erfgoed is. Wat vindt u? 'Ik weet dat in recreatiegebieden waar de natuur interessant is toeristenbelas ting wordt betaald voor de instand houding van dat gebied. Maar of er in Gouda toeristenbelasting wordt geheven voor de instandhouding van monumenten weet ik niet. Ik heb daar weinig zicht op. Ik merk wel dat het gemeentebestuur steeds meer ontdekt dat de historische cultuur van Gouda daadwerkelijk van economisch belang is en deze stad dan ook steeds meer als historische stad wordt gepromoot. Ook zie ik meer en meer mensen naar Gouda komen vanwege de historische waarde. Mensen voelen zich prettig in een historische omgeving. Die staat dichter bij ons dan architectuur die met een hoge graad van technologie is uitgevoerd. Je ziet bijvoorbeeld ook dat men openbare feesten het liefst in de oude stad organiseert, terwijl daar in de moderne buitenwijken veel meer ruimte voor is.' Kunt u omschrijven wat mensen in een historische omgeving aanspreekt? Zelf vind ik het altijd moeilijk dat ene aspect uit de historische architectuur te lichten dat door iedereen op eenzelfde wijze wordt gewaardeerd en beleefd. 'Het is de menselijke maat. Daar versta ik onder dat de historische omgeving in de loop der tijd is gegroeid en gevormd, als het ware om functies heen is geboetseerd. We voelen ons in zo'n omgeving aange naam en beschermd. Die architectuur staat gevoelsmatig dichter bij ons dan een anonieme omgeving die in één keer is gepland. Het geabstraheerde denken, zoals bij stadsplanning, leidt tot architectuur die verder van ons afstaat. In een oude stad was het materiaalpak ket ook heel beperkt. Men had bakste nen, natuurstenen en hout en daar moest men het mee doen. De beperkte bouweigenschappen, waardoor men geen grote overspanningen kon maken, leidden vanzelf tot kleinscha lige en daardoor overzichtelijke archi tectuur. Met de toepassing van nieuwe bouwmaterialen als ijzer en beton, waarmee grote ruimtes worden over brugd, is de architectuur grootschali ger geworden. Daarin is de menselijke maat en de emotionele affiniteit die wij met architectuur hebben verdwe nen. Als we ergens willen uitrusten doen we dat toch liever in een histori sche omgeving.' Drs. Olga van der Klooster is bouwhisto- rica te Amsterdam

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 9