Heemschut-deskundige in een monumentencommissie L. van den Boogert: 'Ik vind het altijd weer vreemd dat mensen in eigen land met het grootste gemak een historisch pandje slopen terwijl ze op vakantie in het buitenland de historische architectuur zo kunnen waarderen.' OLGAVAN DER KLOOSTER In 1986 werd in Gouda de gemeentelijke monumentencomm-issie opgericht. Dit is een commissie die de Burgemeester en Wethouders van Gouda adviseert bij het te voeren monumentenbeleid. De heer L. van den Boogert, restauratie- architecten tot anderhalfjaar terug technisch adviseur bij de Bond Heemschut, is een van de vijf adviseurs. Destijds werd hij door de Bond Heemschut aan deze commissie voorgedragen. Wat heeft hij voor Heemschut kunnen doen? Wat is precies de relatie tussen de monu- mentencommissie van Gouda en Heemschut? 'Het feit dat onze commissie er is, is eigenlijk het resultaat van jarenlange actie van Heemschut. Heemschut heeft bij gemeenten altijd gepleit voor de oprichting van monumentencom missies. Dat proces werd versneld op het moment dat gemeenten meer bevoegdheden kregen en daardoor een zelfstandig monumentenbeleid konden gaan voeren. Toen werd het natuurlijk interessant voor gemeenten om zulke commissies in te stellen. Overigens werd onze commissie al voor de verzelfstandiging van de gemeenten opgericht. We bestaan nu zes jaar.' Houdt u nog ruggespraak met de Bond Heemschut? 'Ik zit in de commissie op persoonlijke titel en de adviezen aan Burgemeester en Wethouders worden door de vijf commissieleden, waaronder ik, geza menlijk geformuleerd. De relatie met Heemschut heb ik alleen nog via het tijdschrift. Maar ik draag zeker de doelstelling van Heemschut uit. Ik heb zestien jaar als technisch adviseur bij de Bond Heemschut gewerkt en ben daardoor nauw betrokken bij wat er speelt. Ik heb er bij Heemschut destijds ook voor gepleit, dat de professioneel deskundigen onder de Heemschut-activisten zich zoveel mogelijk in het hol van de leeuw moesten begeven door functies te vervullen die direct invloed hebben op het monumentenbeleid. Als lid van de monumentencommissie bijvoorbeeld zit je dichter bij het vuur en kun je soms met een enkel woord iets voor elkaar krijgen waar een vereniging van activisten twee jaar voor moet strijden.' Commissie gezaghebbend Wat heeft de monumentencommissie in Gouda tot mg toe bereikt? 'Er zijn de afgelopen zes jaar zo'n 250 monumenten op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst die daar door bescherming genieten. De commissie heeft verder een tamelijk uitgebreide taak, zoals het adviseren van B en W bij nieuwe bestemmings plannen in beschermde stadsgebieden. Een nieuwe taak is sinds kort ook het adviseren bij rijksmonumenten in Gouda. Ik vind dat het met de monumenten commissie in Gouda aardig gaat. Binnen de mogelijkheden worden we voldoende gesteund door het gemeen tebestuur. We hebben een duidelijke stem en een bepaald gezag, ook bij de gemeenteraad. Dat hebben we niet cadeau gekregen. Dat krijg je als je niet als vakidioten gaat zitten werken maar oog houdt voor wat politiek en economisch haalbaar is. Als je daar geen rekening mee houdt, ben je onwerkelijk bezig en krijg je onvol doende steun.' In het telefoongesprek dat ik eerder m.et u had vertelde u dat het slagen van een monumentenbeleid afhankelijk is van de Nieuwe Haven in Gouda tijdens de demping in 1939

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 8