De rentmeester van Elburg LEO VAN DERMEULE In de fraaie, oude Zuiderzeestad Elburg treedt de oudheidkundige vereniging ''Arent thoe Boecop(AthB) op als hoeder van het cultureel erfgoed. Dat de vereniging het daarbij niet slechts over één boeg gooit, maar beweeglijk en vindingrijk de bevolking en het bestuur bij haar streven weet te betrekken, vernamen we van haar voorzitter de heer T. Bergstra. Vergeleken met verenigingen als 'Die Haghe' of 'Amstelodamum' is 'Arent thoe Boecop' een jonkie. In 1974 was de aanleiding voor de oprichting het samenvoegen van de gemeenten Elburg en Doornspijk. Twee inwoners vonden dat de omvang en niet minder het indrukwekkende verleden van beide plaatsen, èn het omringende buitengebied, de aanwezigheid van een geschiedkundige vereniging alles zins rechtvaardigden. Naamgever was de man die de basis legde voor Elburg in zijn huidige gedaante. Arent thoe Boecop, rentmeester van de hertog van Gelre, vormde in 1392 het langs een weg gegroeide dorp om tot een ommuurde vesting met een recht hoekige platte grond. Met enkele tientallen leden begon men. Dat die bepaald niet stil gezeten hebben mag o.a. worden afgeleid uit het forse aantal publikaties (70) dat AthB vanuit eigen kring het licht deed zien. Ook organiseert men lezingen, excursies en een jaarlijkse, zéér popu laire visserij-avond. Binnen de vereni ging zijn bovendien verschillende werkgroepen (o.m. voor stamboom onderzoek en het verleden van Doornspijk) actief. Een dergelijke veelheid aan activitei ten trekt mensen aan. Op dit ogenblik telt AthB rond de duizend leden. Afgezet tegen de totale bevolking is dat een flink aantal. De heer Bergstra benadrukt nog even het grote gehalte 'import' onder de leden: bijna de helft is van buiten Elburg. Monumenten ook een zorg Wie zo duidelijk geïnteresseerd is in het verleden richt de blik natuurlijk ook op de gebouwde overblijfselen daarvan. De vereniging is met twee zetels vertegenwoordigd in de gemeentelijke monumentencommis sie. Men is daar als het ware vanzelf ingegroeid door deelname aan de voorbereidingen bij het tot stand Het Gruithuis, onderkomen van Arent thoe Boecop, vroeger respectievelijk Gemeentehuis en stadsboerderij. komen van het bestemmingsplan voor de binnenstad. Even heeft de deel name van AthB aan de monumenten commissie aan een zijden draadje gehangen. Elburg heeft namelijk zijn welstands toezicht uitbesteed aan een provin ciale koepel op dat gebied. Men besloot daar ook het toetsingsbeleid m.b.t. de monumentenzorg in onder te brengen. Met andere woorden: de nog piepjonge Elburgse monumen tencommissie zou weer moeten verdwijnen. AthB wees toen op de centrale gedachte in de nieuwe monu mentenwetgeving: de zorg voor de gebouwde omgeving moet dichter bij de burger worden gebracht. 'Terugkaatsen' van de zorg voor het cultureel erfgoed naar provinciaal niveau lijkt daarmee in strijd. Dat het gemeentebestuur een willig oor leende aan dit argument tekent niet alleen het gezag dat de vereniging inmiddels in Elburg bezit, maar ook de goede verstandhouding tussen beide. Tevens geeft het voorval aan dat AthB niet alles van gemeentewege klakke loos accepteert. Steun in de rug Zo heeft men onlangs nog bezwaren geuit tegen een voorgenomen bestem mingsplanwijziging in het buitenge bied. Hierbij ondervond men gewaar deerde steun in de rug van de provinciale commissie Gelderland van de Bond Heemschut. De woorden van een plaatselijk werkzame vereniging klinken, bij gelijkluidende stelling- name van een landelijke organisatie als Heemschut, toch beter door. Verlanglijstje Een burgemeester, die zich interes seert voor monumenten, een groot aantal leden, een prachtig onderko men in het eeuwenoude Gruithuis, een vinger in de monumenten-pap, wat wil je nog meer? De heer Bergstra somt toch nog wat wensen van AthB op: een goede, gemeentelijke monumentenlijst, een beleid aangaande het (sluip)verkeer door de oude binnenstad en maat regelen tegen al te schreeuwerige reclame-borden. AthB zal de discussie over deze zaken zeker gaande houden en een immer waakzaam oog over Elburg en Doornspijk laten gaan. Op deze wijze verleent een aantal twintigste-eeuwse Elburgers nieuwe glans aan het eeuwenoude idee van goed rentmees terschap uit de hertogelijke tijd. Heemschut gaat er daarbij graag van uit, dat indien nodig, 'Arent thoe Boecop' de weg naar de PC Gelderland weet te vinden. Drs. L. van der Meule is lid van de PC Heemschut Zuid-Holland. 1

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 7