Erkenning 'Openlucht-archief' Trendsetter 'Opgezette vogel' Expertise werden er veel gedachten tijdig ontwikkeld. Een andere commissie was 'Weg in het landschap'. Historisch karakteris tieke wegen werden in de jaren '50 en '60 civieltechnisch veronachtzaamd. 'De rechte lijnen trokken zwaardsla gen in het landschap.' Pas later kwam de aandacht voor de landschapsver zorging, mede als gevolg van de plei dooien in de jaren '60 van Heemschut. De monumentenzorg kwam ook in een stroomversnelling. Het Europese monumentenjaar 1975 was een mijl paal. Voor de vereniging was het een periode van vernieuwing en uitbouw. In de TA-vergaderingen werd veel afgestemd,, bestudeerd en besproken. 'De klokken werden gelijk gezet.' De TA's ontwikkelden gezamenlijk een manier van opereren in de nieuwe tijd (van het actiewezen): toonaangevend denkbeelden uitdragen. In 1977 volgde Van der Haagen de toenmalige gedelegeerde De Zwaan op, na gedurende een jaar door hem te zijn ingewerkt. TA-voorzitter Roelse werd in 1979 opgevolgd door drs. Van der Werff(Etrsï.z Kamerlid en oud gedeputeerde van cultuur in Noord- Brabant). In 1981 nam de huidige voorzitter, nir. E. Dienaar (advocaat in Amsterdam), het van hem over. 'In de jaren '80 werden steeds meer Heemschut-gedachten algemeen goed. Dit is terug te vinden in de vierde nota Ruimtelijke Ordening en in nota's op het gebied van monumen ten, architectuur en landschap. De ideologie is nu formeel politiek erkend, maar nog niet alles is uitge voerd. De taak van de TA's is niet meer zozeer gedachten ontwikkelen, maar toetsen, beoordelen. Een TA hoeft nu niet meer zo te pleiten als in de jaren '70. Het uitleggen van de zin van het monumentenbehoud hoefje nu niet meer te benadrukken.' Het doel van de TA-vergadering is in principe hetzelfde gebleven: 'bespre ken wat landelijk speelt, ontwikkelin gen volgen, visies ontwikkelen.' Een vrij nieuw onderwerp is de stedelijke vernieuwing. 'Aan de randen van de steden vindt een grootschalige ruimte lijke vernieuwing plaats. Vergelijk Amersfoort, Groningen, Arnhem, Rotterdam en Amsterdam. Omdat veel ideologische gedachtenontwikke- lingen al op de rails staan komen de TA's ook wat minder bijeen. Heemschut wil eigenlijk een 'conser- vatoire beslaglegging bewerkstelligen op het 'openlucht-archief van Nederland, zo illustreert Van der Haagen de Heemschut-doelstelling. 'Het is nodig dat het openbaar bestuur juridische beschermingsmaatregelen neemt: planologische basisbescher ming, juridische objectbescherming, structuurbescherming van gezichten. Juridische structuurbescherming is ook nodig voor landschappen. Het ontwerp voor de Natuur beschermingswet kent gelukkig ook beschermende landschapsgezichten, aan te wijzen door de provincie.' 'Historisch geografische monumenten krijgen steeds meer aandacht. Ook in de TA-vergadering worden deze steeds meer genoemd. In de jaren '70 ging het om afzonderlijke elementen. In de tweede helft van de jaren '80 kwam een vergrote belangstelling voor monumenten in het landelijke gebied en voor de historisch-geografi- sche monumenten. De zorg voor cultuurhistorische elementen in het buitengebied neemt toe: gemalen, dijken, historische verkavelingspatro nen.' Deze zaak heeft de Bond Heemschut al sinds de oprichting in 1911 beschouwd als onderdeel van het monumentenbeleid. Beginjaren '80 was er ook een initiatief om meer aandacht te besteden aan de archeolo gische monumentenzorg. Heemschut heeft veel te berde gebracht. 'We liepen altijd voorop' zegt Van der Haagen. 'Jarenlang was monumentenzorg curatief: het object is vervallen en het behoeft herstel. Heemschut bracht begin jaren '70 al naar buiten dat het niet alleen gaat om de zorg, maar ook om het beleid, 'het verdedigen van de historische factor in de ruimtelijke ordening, het voeren van een integraal monumenten- en welstandsbeleid. Opvallend is dat de Rijksdienst voor de Monumentenzorg hetzelfde als haar nieuwe taak ziet. Heemschut als trendsetter.' Het gaat om een totaalbenadering. 'In het denken van sommige Heemschutters gaat het nog teveel om objecten: een monumentje hier, een monumentje daar. Het gaat om de biotoop, de historisch-ruimtelijke setting. Anders wordt het monument een ruimtelijke rariteit. Elet gaat om ruimtelijk inclusief denken, niet om postzegels verzamelen. De burger denkt nog vaak wel zo.' 'Je moet oppassen dat een monument geen 'opgezette vogel' wordt, zielloos, functieloos, uit het totale verband gehaald. Alle energie richt zich soms op het opzetten van de dode vogel. Beter is het een pleidooi te voeren voor het herstel van een gebied. Het object-denken mag het gebieds- denken niet belemmeren.' 'Je moet voorkomen dat gevallen ontstaan' zegt Van der Haagen. Monumentenzorg moet iets vanzelf sprekends zijn, 'niet speciaal maar normaal, geen ornament maar funda ment'. Hij vindt dat tegenwoordig ook 'veel goed' gaat. 'Met bebouwd Nederland gaat het beter dan met onbebouwd Nederland. In het landelijke gebied bevinden zich veel historisch-ruimte lijke waarden die planologisch nauwe lijks beschermd zijn. Er is een lichte kentering ten goede. De historische factor in het landelijke gebied is erg kwetsbaar. Het beschermingsbeleid in het bebouwde gebied is beter gecodifi ceerd'. Tot slot benadrukt de technisch direc teur: 'Heemschut moet vooral zorgen toonaangevend en gezaghebbend te blijven, met een kritische, normatieve, actuele blik. Je moet zorgen datje niet vervalt in emotionele en ongemoti veerde behoudzucht ingegeven door nostalgie. Het ondernemen van actie moet altijd gemotiveerd zijn, geba seerd op feiten, expertise en argumen tatie' Abele Reitsma is technisch adviseur en PR-medewerker van de Provinciale Commissie Heemschut Gelderland. 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 5