KORTE BERICHTEN Raad Cultuurbeheer Restauratiefonds FONV Overijssel Hoge Spoorbrug Zwolle Gelderland Vrienden Geldersche Kasteelen Noord-Holland Nieuw plan Zonnestraal Gegadigden Westergasfabriek De verdwenen stad Stolpboerderijen, gesloopt De Raad voor het Cultuurbeheer meent dat aan de functie 'cultuurhis torie' nauwelijks enige aandacht wordt gegeven in het Structuurschema Groene Ruimte en de nota Landinrichting in de jaren negentig. De Raad spreekt van wegglijden van aandacht voor archeologie, historische geografie en bouwkundige monumen ten. Eerdere stukken op dit terrein hadden daarvoor meer aandacht. Aldus de Raad. het Restauratiefonds van de Federatie Oud-Nederlandse vaartuigen (FONV) heeft in 1992 negentien verzoeken om financiële steun voor restauratie van traditionele vaartuigen toegewezen. Het ging in totaal om een bedrag van 74.515,-. Een deel van het geld was afkomstig van het Prins Bernhard- fonds (f 35.000,-). De FONV treedt op als overkoepelende organisatie namens behoudsorganisaties. De gemeente Zwolle en de Nederlandse Spoorwegen hebben besloten tot restauratie van de Hoge Spoorbrug te Zwolle. De 110 jaar oude brug, een rijksmonument, wordt in drie delen van vijftig ton uit elkaar gehaald om elders te worden gerestau reerd. De Zwolse brug is de enige in Nederland, die met een lengte van ruim 100 meter, over een breed spoor wegemplacement voert. Andere zijn intussen gesloopt. De totale restaura tiekosten bedragen 1,4 miljoen gulden. De zesduizendste begunstiger van de Stichting Vrienden der Geldersche Kasteelen heeft zich aangemeld. De stichting zet zich al meer dan vijftig jaar in voor behoud en beheer van Gelderse kastelen en buitenplaatsen. In totaal bezit en/of beheert zij 22 historische monumenten. Zeven zijn opengesteld voor het publiek. Er is weer een nieuw plan voor Zonnestraal, het beroemde Hilversumse sanatorium uit 1928. Er worden tientallen villa's op het terrein van Zonnestraal gebouwd. Dat levert voldoende geld op voor de restauratie, er schiet zelfs geld over voor restaura tie van andere monumenten in Hilversum. Het plan is opgesteld door mr.A.G. Smallenbroek, oud-burge meester van Smallingerland en thans raadsadviseur onroerend goed van WVC. Hij heeft het plan op persoon lijke titel ontwikkeld. Zonnestraal is eigendom van het Ziekenhuis Hilversum, dat een eigen herbestemmingsplan heeft. Dat houdt onder meer in het plaatsen van een glazen stolp over de bestaande gebou wen heen. Op dit plan heeft WVC nooit gereageerd. Het ziekenhuis is nu boos over het - met instemming van het ministerie - 'eigenmachtige' optreden van Smallenbroek. Welke bestemming het hoofdgebouw in het plan-Smallenbroek krijgt, is niet bekend. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg zou niet afwijzend tegenover het nieuwe idee staan. Er zijn vier gegadigden voor herge bruik van de 110 jaar oude Westergas fabriek in Amsterdam. De stadsdeel raad Westerpark heeft namelijk knopen doorgehakt (er waren liefst 331 plannen ingediend). De vier plannen komen op het volgende neer. Een centrum voor bouw- en civiele techniek - men denkt aan een permanént evoluerende expo sitie over het industrieel erfgoed. Tweede idee is het 'Rhizoma-scena- rio': winkelstraat, café- en sportac commodatie. Derde plan: een centrum voor moderne muziek (IJsbreker e.d.). Vierde plan: een Amsterdams Centrum voor de Kunsten - een idee, voortgekomen uit het Amsterdams Monumentenfonds. Nog voor de zomer moet een keuze gemaakt worden. Twintig historische Amsterdamse topgevels zullen in mei worden geplaatst tegen de oude 17de-eeuwse muur van de Voorwerf van de Koninklijke Marine langs de Kattenburgerstraat, direct naast het Scheepvaartmuseum. De topgevels zijn afkomstig van gesloopte 17de-, 18de- en 19de- eeuwse panden in de Amsterdamse binnenstad. Niet iedereen weet, dat van historische panden vele waarde volle delen bewaard zijn gebleven en door Monumentenzorg opgeslagen. Zo hebben er jarenlang ongeveer zeventig fraai geornamenteerde topgevels op de werf aan de Wenckebachweg gelegen. Ze zijn onlangs verplaatst naar de synagoge aan de Nieuwe Uilenburgerstraat, waar ze wegens ruimtegebrek op elkaar liggen gestapeld. Hun conditie wordt daardoor echter steeds slechter. Het idee is afkomstig van de voorma lige hoofdinspecteur van het gemeen telijk bureau Monumentenzorg, H. Kwarten. Zijn stichting 'De Verdwenen Stad' wil de topgevels zichtbaar maken voor het grote publiek en behoeden voor dreigend verval. Bovendien streeft de stichting ernaar om elke gevel na de expositie een nieuwe bestemming te geven. Ze is op zoek naar geschikte locaties. De expositie duurt van mei tot en met oktober 1993Ze wordt begeleid door lezingen, een filmdocumentaire en een wandelgids. Uiteraard moet het project gefinan cierd worden. De stichting heeft bedrijven en instellingen benaderd. Deze kunnen voor de duur van de expositie een geveltop adopteren. Daarmee is een bedrag tussen de 15.000,- en'/20.000,- per gevel gemoeid. Ook kan men bijdragen in de algemene kosten. Daarvoor wordt gedacht aan bijdragen van 3.000,- tot 5.000,-. Adres: Kattenburgerplein 1, 1018 KK Amsterdam, tel. 020- 5232355. BF. Ook de toenemende verstedelijking laat veel van het erfgoed van de stolp boerderij in Noord-Holland teloor gaan. Heerhugowaard is een van die plaatsen in deze provincie, eens rijk aan landelijk schoon, nu rijk aan moderne, minder florissante nieuw bouw. Maar liefst vijf stolpboerderijen moesten recent wijken voor de greep naar ruimte voor zoveel mogelijk woningen op een zo klein mogelijke kavel, nodig om aan de woonbehoefte ter plekke te voldoen. Drie stolpen dreigen nu weer onder de slopersha mer te vallen o.m. voor verdubbeling van het wegenpatroon. De plaatselijke werkgroep Monumenten heeft zich tevergeefs beijverd een historische boerderij aan de Westerweg 4, elders in Eenigenburg, herbouwd te krijgen. De werkgroep hoopt dit voorjaar een inventarisatie van alle cultuurhisto risch waardevolle objecten aan het gemeentebestuur van Heerhugowaard aan te bieden. Het gaat om die monu menten, die vanaf de drooglegging van de polder tot 1940 tot stand zijn gekomen. De gemeente zou zich daar door bewust moeten worden van de verantwoordelijkheid, die zij heeft voor haar historische rijkdommen. Jan Derk Gerritsen, PR-medewerker PC Heemschut Noord-Holland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 36