Heemschut wil meepraten over bestemmingsplan Heemaf-terrein archeologisch interessant Voorzitter Heemschut Zeeland verlaat provincie Bond Heemschut tegen sloop Veldzicht PC Overijssel plaatst informatieborden KORTE BERICHTEN Noord-Holland N.V. Landelijke bouwkunst 'Vrienden van de stolp' reikte prijzen uit Loosdrechtsedijk 167. De PC van Heemschut Utrecht tekende bezwaar aan tegen de plannen. De gemeente heeft een verklaring van geen bezwaar bij Gedeputeerde Staten aangevraagd ter verkrijging van de bouwvergun ning. G.S. keurde ex art. 19 Wet op de Ruimtelijke Ordening de plannen echter af, omdat in het bestemmings plan onderhavige gronden bestemd zijn tot 'agrarische doeleinden'. In het besluit wordt het bezwaarschrift van Heemschut nadrukkelijk gemeld. AMtC, PC Utrecht. Deventer -De Provinciale Commissie Overijssel van Heemschut onderzoekt de mogelijkheden om in te spelen op het bestemmingsplan voor het kernge deelte van de Deventer binnenstad. Heemschut is van mening dat voor de talrijke in dit kerngedeelte aanwezige monumenten een goede bescherming gegarandeerd moet worden. Heemschut is dan ook verheugd met de uitnodiging om met de betreffende gemeente-ambtenaren rond de tafel te gaan zitten om te kijken op welke wijze op het onlangs gepresenteerde voorontwerp-bestemmingsplan 'Kernzone Binnenstad' kan worden gereageerd. Hengelo - De ontwikkelingen rond de afbraak van de Heemaf-fabrieken in Hengelo worden door de Provinciale Commissie Overijssel van Heemschut nauwlettend gevolgd. De fabriek bevindt zich op de plaats waar vroeger het Huis Hengelo stond. De grond onder de fabriek zou daarom volgens de Monumentencommissie Hengelo een belangrijke archeologische vind plaats kunnen zijn. Vanwege bodem vervuiling zal afgraven van de grond echter noodzakelijk kunnen zijn. Wel bestaat er onenigheid over wie de grondsanering moet betalen, de gemeente Hengelo of de Heemaf. Het Huis Hengelo stamt oorspronke lijk uit de dertiende of veertiende eeuw, toen het gold als een sterke verdedigde vesting. In 1619 brandde de burcht af om in 1821 voor afbraak verkocht te worden. De grond onder het terrein zou sporen kunnen bevat ten die een belangrijk aanknopings punt kunnen vormen bij het onder zoek naar de ontstaansgeschiedenis van Hengelo. De Monumentencommissie baseert deze gedachte op eerdere vondsten tijdens verbouwing in de Heemaf- fabrieken. De verwachting is dat de grond verder onder meer putten, kelders en funderingen bevat. Richard Kers, PR-medewerker PC Heemschut Overijssel. Burgemeester drs. W.J. Plomp van de gemeente Valkenisse op Walcheren is per 1 maart benoemd tot burgemees ter van de Overijsselse gemeente Staphorst. De heer Plomp, behalve burgemeester o.a. ook voorzitter van de Provinciale Commissie en alge meen bestuur van de Bond Heemschut, zal Zeeland na een verblijf van 7'/2 jaar gaan verlaten. Hij heeft zich gedurende die tijd bijzonder verdienstelijk gemaakt voor het behoud van het cultuurhistorisch erfgoed in Zeeland. De Provinciale Commissie is hem veel dank verschul digd voor de energieke wijze waarop hij leiding heeft gegeven aan het werk van de Bond. De Bond Heemschut heeft ernstige bezwaren tegen de aangekondigde sloop, in april, van het paviljoen Veldzicht op het terrein van het psychiatrisch ziekenhuis Coudewater in Rosmalen. De Bond heeft daarover zijn ongenoegen geuit in brieven aan B en W van Rosmalen en het bestuur van Coudewater. De Bond Heemschut dringt er op aan de sloop niet door te laten gaan. In de cultuurhistorische inventarisatie van Noord-Brabant van het 'Monumenten Inventarisatie Project' (MIP) is het uit 1882 date rende pand gekwalificeerd als van architectuur historisch en van sociaal historisch belang. J. Wouters, PR-medewerker Heemschut Noord-Brabant. De Provinciale Commissie Overijssel van de Bond Heemschut zal dit jaar informatieborden plaatsen bij een drietal opvallende monumenten in deze provincie. Zeker is dat één bord geplaatst wordt in de Meerminnesteeg aan de voormalige Kok-panden in Kampen. De beide andere borden komen waarschijnlijk te hangen resp. bij het Gerechtsgebouw in Almelo en het Rondeel in Deventer. Voor het plaatsen van de borden heeft de Provincie Overijssel aan Heemschut een eenmalig subsidiebe drag van duizend gulden beschikbaar gesteld. De bruinkleurige informatie borden worden i.s.m. de ANWB voor zien van het Heemschut-logo. Richard Kers Begin van dit jaar is in het gemeente huis van Veenhuizen (N.H.) de N.V. Landelijke Bouwkunst West-Friesland officieel gepresenteerd. De bedoeling van de N.V. is om aandeelhouders te werven, die een werkkapitaal bijeen brengen benodigd voor de aankoop van monumenten, die in slechte staat verkeren. De N.V. zorgt voor restau ratie en brengt de monumenten daarna weer in de verkoop. Het werk gebied van de N.V. is het voormalige West-Friesland, dat gelegen was binnen de Omringdijk. Nu de overheid steeds minder geld beschikbaar stelt voor herstel en behoud van monumen ten is voor veel monumenten geen redding meer mogelijk en rest alleen nog sloop, of het nu is vanwege de bouwvalligheid, het verlies van bestaansrecht of de afwijkende eisen, die de gebruiker eraan stelt. Stolpboerderijen, kerken, molens, sluizen, oude raadhuizen zijn vaak niet meer te redden, om maar te zwijgen van jongere monumenten als schoolge bouwen, sociale woningbouw, stations, bruggen etc. De N.V. geeft aandelen uit in de vorm van coupures van 100,- tot 1.000,-. Nadere informatie is te verkrijgen bij de N.V. Landelijke Bouwkunst West-Friesland, Postbus 100,1610 AB Bovenkarspel. De boerderijenstichting 'Vrienden, van de Stolp' heeft onlangs 3 'awards' uitgereikt voor de geslaagde restaura ties van 2 stolpen in Wognum en aan de gemeente Wognum zelf voor haar voorbeeldige beleid en (financiële) inzet voor het behoud van de stolpen in deze plaats. De eigenaren van de stolpen 'De Swaen' aan de Oude Gouw en 'Welgelegen' aan de Kerkstraat, resp. de heren Hans Zwaan en Henk Sloetjes ontvingen behalve de 'award', alle bewondering voor de energie, het doorzettingsvermogen en de kosten gespendeerd aan deze fraaie historische bouwwerken, kenmerkend voor het Noordhollands agrarisch bedrijf. In Noord-Holland staan nog een paar duizend stolpen, waarvan vele in verval zijn. Alleen een vriendenclub als deze stol- penstichting kan nog redden, wat er te redden valt, maar dan puur op basis van particulier initiatief, historisch besef en uit liefde. De steeds onrenda beler wordende agrarische onderne ming ziet geen kans meer te behou den, wat ze soms al eeuwen onderhouden heeft. Lid kunt u worden door te schrijven naar het secretariaat van de stichting: Schapenlaan20,1862 PWBergen. 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 35