HEEMSCHUT IN ACTIE Verbouwing doorgedrukt Parochiehuis niet slopen Extra geld voor aardbevingschade na brandbrief Heemschut Wie redt de kerk van Heveskes? Binnenstad moet beter Slechte stadhuisontwerpen Bedrijfsterrein niet uitgebreid Grave - Ondanks negatieve adviezen van zowel de monumenten- als de welstandscommissie is onlangs een verbouwing uitgevoerd aan het pand Klinkerstraat 21De verbouwing werd uitgevoerd op grond van een monde linge toezegging zonder dat een bouwvergunning was verleend. Heemschut maakt zich zorgen over deze onzorgvuldige werkwijze. Het pand is inmiddels aangetast door verlaging van de raamdorpels en vooral de willekeurige paatsing van de lichtreclame en de opzichtige vorm daarvan. Dit past niet in het tot op heden door de gemeente Grave gevoerde beleid, schrijft Heemschut aan B en W. De hele gang van zaken kan een onaanvaardbare precedentwerking tot gevolg hebben, meent de Bond. Deume - Heemschut is erg bezorgd over de dreigende sloop van het Sint Vincentiushuis te Neerkant. B en W van Deurne overwegen sloop als er voor het gebouw geen bestemming kan worden gevonden. Heemschut schrijft het college, dat het parochiehuis, zoals ook uit de MIP- inventarisatie blijkt, tot een van de belangrijke beeldbepalende gebouwen van Neerkant behoort. Het is een van de meest gave bouwwerken in de stijl, die het vertegenwoordigt. Den Haag-Minister C.I.Dales heeft na een brandbrief van Heemschut hierover besloten om een extra bedrag van 12 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor het herstel van de schade aan het Limburgse culturele erfgoed na de aardbeving vorig jaar. Daarmee komt de totale Rijksbijdrage op 19,5 miljoen gulden. Dit meldt de minister in een brief aan de Vaste Kamercommissie voor Welzijn en Cultuur, tot welke commissie Heemschut haar schrijven had gericht. Een aardige opsteker voor zowel Heemschut als Limburg. Met dit extra bedrag erkent de minis ter ook duidelijk, dat het reguliere WVC-instrumentarium hier geen toereikende oplossing kan bieden. Heemschut had de minister daarop o.m. gewezen in zijn brandbrief. Heveskes - De doodsklok luidt voor de kerk van Heveskes, in Noord-oost- Groningen. Het van oorsprong 13 de- eeuwse kerkje is niet meer te redden. Dat is de mening van de Provinciale Commissie Groningen. De commissie zal behalve het bericht als noodsignaal De kerk van Heveskesffoto ir.LW.Barneveld), geen actie ondernemen. Het wierde- dorp Heveskes moest in de zestiger jaren plaats maken voor de industrie. In 1967 verliet de laatste predikant de kerk en begon het definitieve verval. Eigenaar van de kerk is sinds 1975 het Havenschap in Delfzijl. Het Havenschap heeft jarenlang de hoogst nodige reparaties aan de kerk laten uitvoeren. Maar het geld voor de restauraties (1,2 miljoen gulden) is niet te vinden en het Havenschap heeft in januari een sloopvergunning aangevraagd bij de gemeente Delfzijl. De eerste kerk, in romano-gotische stijl, werd gebouwd omstreeks 1250. De toren was zelfs ouder. Van deze oorspronkelijke situatie resten twee muren. In de loop der eeuwen is de kerk verschillende malen herbouwd en gerestaureerd. Van het kerkinterieur is niets meer over, er is veel geroofd en vernield. De preekstoel uit 1781 en het orgel uit 1891 zijn naar elders gebracht. Een uitgebreid artikel over de geschie denis van deze kerk is te vinden in: Publicatiemap Stichting Oude Groninger Kerken VI, 1989, nr. 1. Groningen - In een reactie op de Nota 'Binnenstad Beter' confronteert Heemschut de gemeente Groningen met tegenstrijdigheden in haar beleid. Waar in de nota gesteld wordt dat versterking van stedelijke en regionale functies 'zo zorgvuldig mogelijk inge past in de karakteristieke binnenstads structuur' dient te geschieden, consta teert Heemschut dat dit de gemeente niet gelukt is bij de uitbreidingsplan nen van het Provinciehuis, bij het nieuwe museum en bij het ontwerp van de nieuwbouw voor de rechtelijke macht aan het Guyotplein. Ook het volbouwen van de Westerhaven ter uitbreiding van het aantal winkels acht Heemschut strijdig met de genoemde zorgvuldige inpas sing. De Westerhaven is een structu reel ruimtelijk-historische stads ruimte, onontbeerlijk als markering van de oude stad. Een alternatief zou zijn een winkelpassage tussen de Vismarkt en de Zwanestraat. Verder waarschuwt Heemschut voor leegstand en devaluering van het winkelbestand, wanneer het centrum van Groningen autovrij wordt gemaakt. Saskia Simon, PR-medewerker PC Heemschut Groningen. Muiden - De Provinciale Commissie Noord-Holland van de Bond Heemschut heeft bij het gemeentebe stuur van Muiden ernstig bezwaar gemaakt tegen de ontwerpen van een nieuw stadhuis in die plaats, die onlangs ter visie zijn gelegd. De beide ontwerpen van bureau Mart van Schijndel en van Roy Gelders en Partner zijn volgens de Bond een ernstige aantasting van het monumen tale vestingwerk Muiden. Het feit, dat het gemeentebestuur tegemoet wil komen aan de wens van de inwoners om de aarden wal op gebouw 'E' langs het Ravelijnspad te verlagen maakt die aantasting alleen maar erger. Vooral het plan van Van Schijndel is op zich beschouwd volgens de PC Noord-Holland, daarom zo onder de maat, omdat het een slecht ontwerp is van iemand, die niets begrepen heeft van de vestingbouwkunst. Voor kenners is het lachwekkend, voor leken onbegrijpelijk en onduidelijk. Geen van beide ontwerpen compense ren op enigerlei wijze de aantasting van het monument door bijv. herstel van de vestingwerken rond het nieuwe gebouw, noch houden ze rekening met het bastion rond het fraai geres taureerde 'Muizenfort', waarvoor het college van Muiden volgens de Bond alle hulde verdient. Maar juist dat Muizenfort, dat daar nu al als een betrekkelijk uit zijn historisch verband gerukt monument staat, zal door de bouw van het stadhuis op die locatie nog onduidelijker worden. Jan Derk GerritsenPR-medewerker PC Heemschut Noord-Holland. Loosdrecht- De Provinciale Commissie van Heemschut Utrecht boekte succes in Loosdrecht. Het garagebedrijf van de heer Lamme detoneert in de landelijke omgeving, vooral door de aanleg van verhardin gen. Lamme diende hij de gemeente Loosdrecht een plan in tot herinrich ting en uitbreiding (meer parkeer plaatsen en een wasstraat) van het bedrijfsterrein achter de Nieuw-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 34