BOEKENRUBRIEK MIP Zeeland Jaarverslagen Twente akademie Alblasserwaard Haags hofje Monumenten Landschappen Monumentenzorg Den Haag Op 3 februari werd in Goes het 8ste deel van de MlP-serie uitgereikt. Architectuur en stedebouw in Zeeland 1850-1945', is samengesteld door drs. Beritl. Sens, lid van de Provinciale Commissie van Heemschut in Zeeland. De eindredactie is in handen van drs. Jan van Oudheusden. In de periode 1988-1990 werd de inventari satie in Zeeland verricht. Er zijn 3 regiobeschrijvingen en 30 gemeente beschrijvingen gemaakt. Er werden ca. 5200 objecten en complexen geregis treerd en 47 gebieden met bijzondere waarde benoemd. Zoals in de andere delen is er in het boek gestreefd een representatieve selectie te geven van verschillende typen: woningbouw, boerderijen, onderwijsinstellingen, spoor- en tramwegen, winkels enz. Het eerste deel beschrijft algemene ontwikkelingen, bodemgesteldheid, grondgebruik, verkeer, nederzettings structuren en de steden. Het tweede deel geeft een overzicht van de gebie den met bijzondere waarden en de verschillende categorieën bouwwer ken/ complexen. Ondanks de grote rampen die Zeeland deze eeuw trof, is er een gevarieerde, zeer eigen bouw- traditie waarneembaar, die zich vooral in de agrarische bebouwing manifes teert. Nu de serie voor de helft voltooid is beseft men steeds meer het belang van het Monumenten Inventarisatie Project en van deze uitgaven. Het overzicht van de Nederlandse jonge bouwkunst wordt steeds completer. Een uitgaven van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in samenwer king met Waanders Uitgevers. Zwolle, 1993.143 p. ISBN 90.6630.373.5. Prijs 30,-. [pizzeria] Art nouveau villa (1910) in Vlissingen van architect P.F.Smagge. Nagekomen zijn nog de volgende jaar-, verslagen: Stichting de Utrechtse Molens, bevat tende het jaarverslag over 1991 en de Molenrevue, samengesteld door J. Kuver, waarin van verschillende molens in het kort een aantal wetens waardigheden wordt verteld, herstel werkzaamheden, aantal draaiuren enz. Per 31 december 1991 had de Stichting 19 molens in haar bezit. De Stichting is aangesloten bij de Federatie Stichts Cultureel Erfgoed, Mariaplaats 23,3511 LK Utrecht. T el 030-343880, contactpersoon is drs. T.W.B. Blekkenhorst. Jaarverslag van de Stichting RIBO, opgerichtin 1987. RIBO staatvoor Stichting Scholing Restauratie en Innovatie in de Bouw in Overijssel. Het jaarverslag geeft een overzicht van de periode 1988-april 1992, omdat eind maart de laatste cursisten hun opleiding afrondden. In deze eerste periode hebben 21 werkloze, onvol doende geschoolde bouwvakarbeiders de opleiding tot restauratie-timmer man of metselaar gevolgd en is een aantal cultuurhistorisch en toeristisch waardevolle objecten in Overijssel gerestaureerd. Maar de politiek is nu aan zet,'aldus het jaarverslag, om op de ingeslagen succesvolle weg doof te gaan. Er moeten dus voldoende finan ciële middelen vrijgemaakt worden om de toekomstplannen te verwezen lijken. Ook is men van mening dat de positieve ervaringen, in Overijssel opgedaan, model kunnen staan voor een landelijke, structurele aanpak, maar met een uitvoering op regionaal niveau. De Bond Heemschut heeft zeer veel waardering voor het werk van het RIBO en zou het ernstig betreuren indien dit initiatief niet gecontinueerd wordt. In Overijssel is men inmiddels van start gegaan met een tweede tranche, een tweede fase. Het secretariaat is ondergebracht bij Het Oversticht. Adres: Aan de Stadsmuur 79-83, Postbus 531, 8000 AM Zwolle. Tel 03 8-213 2 5 7 Op 31 oktober 1992 bestond de Twente akademie, Centrum voor Streekcultuur, tien jaar. Een reden om een jubileumnummer van het kwar taalbericht 'Stad en Land' uit te geven. Deze aflevering is helemaal gewijd aan het instituut en de verschillende medewerkers. Het bevat een door de medewerkers zelf samengesteld 'portret' van persoon en werkzaamhe den. De akademie is geopend van dinsdag t/m vrijdag van 9.00-12.00 uur. Adres: Lasondersingel 129, 7514BP Enschede. Tel 053-334577. Half november verscheen wederom een deel in de serie 'De Nederlandse m,onumenten van geschiedenis en kunst* en wel 'De Alblasserwaard' door Catharina L. van Groningen. Hierin worden kerken, boerderijen, woon huizen, overheidsgebouwen, verdedi gingswerken en waterwerken behan deld in dit voornamelijk agrarisch gebied en de ontwikkeling van een uiteenlopende reeks van historische gebouwen uiteengezet. De steden Gorinchem, Nieuwpoort en Ameide worden in het eerste hoofdstuk beschreven. Tussen de rivieren de Lek, Merwede en de Noord heeft de Alblasserwaard een belangrijke rol gespeeld in de verdediging (vesting steden en Nieuwe Waterlinie) en ook de strijd tegen het water is in menig opzicht nog herkenbaar (dijken, molens, gemalen, sluizen). Het gebied heeft haar karakter van open polder landschap vrijwel gaaf behouden. Het bouwhistorisch onderzoek en de teke ning zijn van J.J. Jehee e.a., de foto's van de vaste fotograaf Ger Dukker. Deze vierde uitgave over de provincie Zuid-Holland sluit nauw aan bij het in 1989 verschenen boek over Vijfheerenlanden. Een uitgave van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Zwolle, Waanders, 1992.400 p. ISBN 90.6630.386.7. Prijs/95,-. Bij uitgeverij Matrijs verscheen onlangs 'Het hofje van Nieuwkoop te 's- Gravenhage; een ontwerp van PieterPost (1608-1669)'doorM.S. Verweij, medewerker van de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Monumenten Landschappen Het jan./feb. nummer van dit fraai uitgegeven Vlaamse tijdschrift gaat over de synagogen in België en de parken van Lovenjoel (bij Leuven). Als lezer van Heemschut kunt u een gratis proefnummer aanvragen (tel. 02-209.27.37) Utrecht, Matrijs, 1992. 88 p. ISBN 90.5345.024.6. Prijs f24,50. Het jan./febr. nummer van dit fraai uitgègeven Vlaamse tijdschrift gaat over de synagogen in België en de parken van Lovenjoel (bij Leuven). Als lezer van Heemschut kunt u een gratis proefnummer aanvragen (tel. 02/209.27.37). De afdeling Monumentenzorg van de Dienst Ruimtelijke en Economische Ontwikkeling van de gemeente Den Haag heeft al enkele jaren de 31

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 31