Nieuwbouw in historische omgeving Conclusies Langgewenst, Groest, Laanstraat Op excursie met raadsleden Laatst genoemde panden staan nog verpauperd aan de zuidwand van de Kerkbrink naast een al lang bestaand 'gat'. Voor de invulling van deze wand van het centrale plein van Hilversum hebben beide historische instellingen aan Paul van Vliet, architect BNA te Loosdrecht en technisch adviseur van Heemschut, verzocht een discussie- prent te maken, waarbij de genoemde historische bebouwing behouden blijft (zie afbeelding). In de vorm van een aquarel is deze prent aangeboden aan burgemeester en wethouders. Bij de besluitvorming over het binnenstads plan op 23/24 december 1992 kreeg deze prent algemene steun van de gemeenteraad. Een tweede punt van zorg werd inge geven door het feit dat het merendeel van de nieuwbouwplannen bestond uit afgeronde, gesloten gevelwanden, terwijl het centrum van Hilversum zich kenmerkt door een grillig straten- patroon en schots en scheef staande, hoekige rooilijnen. Deze vanouds positief gewaardeerde rommeligheid is echter zeer kwetsbaar wanneer verpaupering toeslaat. Esthetische overwegingen gaan dan de doorslag geven zoals afgeronde rooilijnen en 'mooie' gevelopbouw. De historische instellingen hebben te letten op respect voor de historische bebouwing en een harmonieuze inpassing daarbij.' In het februari-nummer van Heemschut noemt Mertens dat: 'oud en nieuw met elkaar verzoenen' en 'nieuwe ontwikkelingen enten op elementen die ons zijn overgeleverd'. De historische instellingen hebben aangedrongen op een architectuurdis cussie over uitgangspunten en rand voorwaarden voor nieuwbouw in een historische omgeving en daarbij de eerder vermelde nota van Bond Heemschut onder de aandacht van het gemeentebestuur gebracht. Ook de gemeenteraad heeft de architectuur discussie een hoge prioriteit gegeven: er komt een stadsgesprek hierover, waarin ook de historische instellingen zullen participeren. - Het centrum van Hilversum heeft - ook naar het oordeel van de plaat selijke monumentencommissie - veel waardevolle cultuurhistorische bebouwing, maar weinig van bijzon dere architectonische kwaliteit. - Nieuwbouw wordt ten onrechte in eerste instantie beoordeeld op esthe tische en niet op historische overwe gingen. - Er is van het oude gemengd agrari sche- en nijverheidsdorp nog veel te behouden maar dat vereist naast het herstel van dit oude een zorgvuldige inpassing van nieuwe bebouwing. - De discussie over deze nieuwe bebouwing wordt extra verzwaard. Er is niet alleen sprake van een discussie die ook elders bekend is, namelijk mag deze nieuwbouw al dan niet opvallend zijn, maar er moeten ook andere vragen beant woord worden: Hoe ga je om met cultuurhistorische waardevolle bebouwing zonder dat daaraan hoge architectonische kwaliteit behoeft te worden toegekend? Hoe breng je een goed evenwicht tot stand tussen dorpse en stedelijke elementen, waaraan Hilversum zijn karakter ondeent? Een uitdaging voor architecten derhalve. Alvorens zij een opdracht aanvaarden dienen zij zich goed te vergewissen van dit specifieke Hilversumse karakter. Nu er een belangrijke voorwaarde is vervuld door het centrum verkeersluw te maken, moet er een aantrekkelijk verblijfsklimaat door middel van architectuur en straatinrichting te creëren zijn. Drs. F.F.M. Repko is bestuurslid van 'Albertus Perk' en lid van de PC Heemschut Noord-Holland. Zulke namen verzint alleen het verle den. We komen ze als straataandui ding tegen op een wandeling in Hilversum. Ongetwijfeld alle drie geënt op de geschiedenis van deze verstedelijkte plattelandsgemeente. Een geschiedenis die bestudeerd, vast gelegd èn beschermd wordt door de Hilversumse Historische Kring 'Albertus Perk'. 'Albertus Perk' (AP) is in 1975 voort gekomen uit de regionale historische vereniging 'Tussen Vecht en Eem'. Er ontstonden in het Gooi nog meer plaatselijke verenigingen. Deze loten aan de Vecht- en Eem-stam houden onderling nog altijd contact. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de vaste rubriek 'Wat anderen doen' in het blad van AP dat naar de toepasselijke naam 'Eigen Perk' luistert. Dat blad mag gezien worden. Artikelen zijn goed geschre ven en geredigeerd. Er staan fraaie illustraties in en iemand die zelf nog verder wil speuren heeft houvast aan noten en literatuurvermeldingen. De inhoud geeft verder een goede doorsnede van het vele waarmee AP zich zoal bezighoudt: Vooraanstaande bewoners van dorp en omgeving, de huizen waar ze in woonden en natuur lijk al te voortvarende plannen van het gemeentebestuur met de oude dorps kern. Voorts treft de lezer verslagen van ledenavonden en excursies, aankondigingen en worden symposia besproken, waar een afvaardiging van AP naar toe is geweest. De pagina's bruisen van activiteit, geheel in de geest van de man waarnaar de Hilversumse Historische Kring vernoemd is. Albertus Perk was een rasechte negentiende-eeuwse nota bele. Hij was notaris en kende uit hoofde van zijn beroep erg veel mensen. Die contacten wendde hij aan ten eigen voordele maar minstens zo vaak ten bate van de samenleving waar hij deel van uitmaakte. Zijn grote passie was de archeologie en hij bedreef deze wetenschap als amateur op verbluffend hoog niveau. Drs. Jan Lamme, eindredacteur van 'Eigen Perk', vertelt hoe je bijna geen instel- lings- of verenigingsarchief uit het Gooi vóór 1850 kunt doorspitten of je komt wel ergens de naam Albertus Perk tegen. Dat veronderstelt zeker een talent om samen te werken, een zekere beminnelijkheid. Ook hierin handelt AP in de geest van de gravende notaris. Dit valt goed in de smaak bij de Hilversumse bevolking; zo'n 700 leden zijn daarvan het bewijs. De om gang met andere verenigingen in de regio noemden we al. Dicht bij huis, in Hilversum zelf trekt men vaak geza menlijk met 'Hilversum Pas Op' ten strijde tegen onverantwoorde sloop en dito nieuwbouw. Deze zusterorganisa tie zet zich in voor het behoud van historisch of architectonisch belang rijke gebouwen in Hilversum. Dat gebeurt soms door ze te verwerven en op te knappen maar ook wel door het aandragen van werkbare alternatieven voor het gemeentebestuur. Met politici en bestuurders gaat AP om zoals het een heer van stand betaamt. Men gaat het gesprek aan en deinst er niet voor terug met wethou ders en raadsleden op excursie te gaan om hen op de waarde van het Hilversumse eigene te wijzen. Een dienstverlening waar de politiek dank baar gebruik van maakt! De band met Heemschut is ook niet van vandaag of gisteren maar heel direct. Voorzitter Fred Repko van AP was jarenlang lid van onze provinciale commissie Noord-Holland. Elders in dit nummer licht hij de verontrusting toe, die binnen de AP-kring is ontstaan naar aanleiding van het zogeheten binnen stadsplan. De Hilversumse Historische Kring kan er in ieder geval van op aan, dat die zorg binnen de Bond gedeeld wordt en ook dat Heemschut niet zal aarzelen aan ongewenste ontwikkelin gen binnen Hilversum paal en perk te stellen. Leo van derMeule 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 27