Gespecialiseerd in het restaureren van monumentale gebouwen Rol Heemschut Steenfabriek Biezeveld levert: IJsselformaat handvorm Rijnformaat handvorm Vechtformaat handvorm Friesche drieling handvorm Hilversums formaat handvorm Utrechts plat handvorm Profielen handvorm Vormstenen handvorm Plavuizen handvorm Kloosterformaten handvorm en alle andere bakstenen voor restauratie op maat. AANNEMERSBEDRIJF Süderséleane 1 8711 GX WORKUM Tel05151-42133 Fax 05151-42693 20 meer interesante plekken in contact kunnen blijven. Met zo'n historische verkenning kun je het ruimtelijke ordeningsbeleid vanaf de beginfase beïnvloeden door de provincie, de gemeenten, histori sche verenigingen en andere partijen tijdig de goede argumenten in handen te spelen. Je speelt dan als Rijksdienst in het gewone, reguliere besluitvor mingsproces een belangrijke, doel treffende rol.' Verfiihrden wijst er in dit verband ook op, dat de tijd van groots opgezete monumenteninventarisaties ook een beetje voorbij is. Onderzoek zoals bij het MIP dient een gewoon vast onder deel te zijn van de teams van de Regio Service van de Rijksdienst. cultuurhistorische verkenningen. Daarmee wordt een instrument verschaft om de historische factor heel breed tot gelding te brengen en zo mogelijk op een renderende manier. Ben Verfiihrden noemt als voorbeeld de verkenning van de Over-Betuwe. Nijmegen en Arnhem kijken beide al jaren reikhalzend uit naar het nog open gebied tussen beide steden de sprong over respectievelijk Waal en spoorlijn (richting Driel) om hun stedelijk gebied verder uit te breiden. De Rijksdienst nam daarom het initia tief om dit gebied cultuurhistorisch eens goed in kaart te brengen. Het blijkt, dat dit gebied en de Over- Betuwe een van de vroegst bewoonde streken van ons land is met bijna het rijkste bodemarchief in Nederland. Verfiihrden: 'Als je hier de historische factor wilt laten gelden moet je je niet beperken tot die paar individuele monumenten, die zich hier bevinden. Nee, je moet alle historische waarden signaleren en zeggen welke prioriteit genieten. Op stroomruggen en oever- wallen, het hoger gelegen gebied, is veel waardevols te vinden. De lager gelegen komgronden zijn cultuurhis torisch minder interessant. Daar zouden de ontwikkelingen dus het best kunnen plaatsvinden, zodat de Rest tenslotte een belangrijke vraag: Wat is de rol van Heemschut naast de verbrede taak van de Rijksdienst Hylkema: 'Heemschut hoeft niet als de Rijksdienst geïntegreerd te worden in dat reguliere besluitvormingspro ces. Heemschut moet primair haar functies als waakhond en pleitbezor ger blijven vervullen en zich dus niet laten inkapselen. Dat betekent overi gens wel, dat Heemschut steeds op het juiste moment goed geïnformeerd moet zijn. Zij kan dat doen door bijvoorbeeld te participeren in monu mentencommissies en historische verenigingen. Een nieuw geluid van de Rijksdienst. Oud-directeur van Nispen sprak in 1991 nog over Heemschut als de 'eeuwig verongelijkte', een etiket, dat zij soms krijgt opgeplakt juist omdat Heemschut te lang aan de kant zou blijven staan en pas op het laatste moment gaat blaffen. Verder heeft Heemschut naar zijn mening een belangrijke rol in het educatieve vlak. 'De liefde voor het monument moet aan een breed publiek uitgedragen worden. De inte resse is er in principe heel duidelijk. Dat publiek moet bovendien gemid deld jonger worden. De Rijksdienst zal graag deze taak van Heemschut stimuleren. Zij heeft ook veel sympa thie voor het tijdschrift Heemschut. Er zou een groot landelijk tijdschrift moeten komen met een multidiscipi- naire benadering. Ongeveer zoals het blad Archis maar dan minder acade misch.' Of en hoe bestaande tijdschrif ten daarin kunnen participeren zal nog het nodige overleg vergen, daar is de Rijksdienst nog niet helemaal uit. We horen dus nog wel vanuit Zeist. Steenfabriek Biezeveld B.V. Fabriek van handvormstenen en verglaasde plavuizen Lange Weistraat 25 5331 LH Kerkdriel Telefoon 04183-1719 B.g.g. 04704-2920 BOUWEN VAN TOEN, IsTU EIST S TRAKS

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 20