Snel restauratie Noorderkerk Boerderij 'Klein Rijswijk' aan de achterzijde. adviesbureau gaat versneld de gemeentelijke monumenteninventari satie afmaken. Monumentenzorg in een kleine gemeente kent zo zijn specifieke problemen. 'Regelmatig loop je rond met een dubbele pet: dit maakt een zuivere belangenafweging wel eens moeilijk', verzucht Verhaaf. 'Ik vind het daarom ook niet erg dat ik het secretariaat van de Monumenten commissie heb kunnen overdragen aan mijn collega Jan Kniest' En dan komen we bij misschien wel het grootste knelpunt voor een kleine gemeente, de verdeling van de restau- ratiegelden. Duiven krijgt per jaar 40.000 toegekend. Een gemeente mag maximaal zeven jaarbudgetten opsparen, te weinig dus om een grote restauratie te financieren. Dit is extra pijnlijk omdat meerdere eigenaren van rijksmonumenten serieuze restauratie plannen hebben. Overheid verzuimt financiering Uit het stads- en dorpsvernieuwings fonds reserveert de gemeente 20% voor het gemeentelijke monumenten beleid. Dit geld wordt nadrukkelijk niet gebruikt voor de restauratie van rijksmonumenten. Verhaaf: 'De decentralisatie van het monumenten beleid is alleen een overheveling van bevoegdheden geweest. De overheid heeft verzuimd om ook te zorgen voor een goede financiering. Het is niet aan de gemeente om hier voor op te draaien.' Goed, dit standpunt is te respecteren. Maar het gevolg is natuurlijk wel dat de restauratie van Die Magerhorst hierdoor misschien wordt afgeblazen, de eigenaar vindt dat de gemeente ook moet meebetalen. Verhaafs antwoord is ook hier heel pragmatisch: 'Ik noemde in het begin van ons gesprek al de noodzaak van een goede belan genafweging. Ik zou me dan ook niet verbazen als de politiek in dit geval overstag gaat.' Onwillige eigenaren vind je ook in kleinere gemeenten. Het rijksmonu ment Loowaard, een lóde-eeuwse havezathe met een heel interessante bouwgeschiedenis, verkeert in slechte staat en een restauratie valt op korte termijn niet te verwachten. De gemeente is hierover in gesprek geweest met de eigenaar. 'Jullie jaar budgetten zijn wel aardig, maar daar kunnen niet eens de steigers van opge bouwd worden', zo diende de eigenaar de gemeente van repliek. Verhaaf kan hem niet eens ongelijk geven. 'We hebben maar niet al te veel aangedron gen, want stel, je krijgt zo iemand inderdaad over de streep getrokken, dan zul je hem toch moeten teleurstel len met de mededeling dat er helaas niet voldoende geld beschikbaar is'. Een min of meer vergelijkbaar geval is het gemeentelijk monument Klein Rijswijk, een boerderij met een markant voorhuis uit 1862 en een er achter gelegen vloedschuur uit 18 7 9 Het complex is door de eigenaar dusdanig verwaarloosd dat de gemeente het pand onbewoonbaar heeft verklaard. 'Veel meer kunnen we nu niet doen', aldus Verhaaf. De tijd dringt, steeds vaker worden we in ons gesprek gestoord. Behalve Monumentenzorg gaat de afdeling Welzijn van de gemeente Duiven over uiteenlopende zaken als Sport, Kinderopvang en het Minderheden beleid. En ook deze onderwerpen vragen aandacht. 'Welk beleidsterrein dan ook, het blijft opereren binnen gegeven marges', zo besluit Verhaaf ons gesprek. Is de gemeente Duiven illustratief vraag ik me af als ik naar huis rijd? Ik denk het wel, al zullen er zeker gemeenten zijn die van het Monumentenbeleid meer werk maken, maar er zijn evenzo goed heel wat gemeenten die het er slechter van afbrengen. Kunnen we een conclusie trekken? Volgens mij wel: gemeentebesturen staan meestal niet te trappelen om zichzelf vrijwillig, in de vorm van een doortastend monumentenbeleid, beperkingen op te leggen. Maar dat betekent niet dat zij helemaal geen oog hebben voor het behoud van de historische bebouwing. Het is de taak van monumentenorganisaties als Heemschut en historische verenigin gen als de Historische Kring Duiven- Groessen-Loo om het voor de zwakke partij, het monument, op te nemen. In goed overleg en zo nodig met 'man en macht' valt er ondanks de gebrekkige financieringsmogelijkheden toch vaak heel wat te bereiken. Of ben ik te opti mistisch? Met dank aan Rob Lureman voor de door hem verstrekte informatie. Math Berkers is geograaf en oud-lid van de Provinciale Commissie Heemschut Overijssel. vervolg van pag. 3 Opmerkelijk is zijn visie op de taak van Heemschut. De Bond moet zich niet laten inkapselen in het reguliere besluitvormingsproces maar primair een waakhond-functie vervullen. Een andere opstelling dan die van zijn. voorganger jhr.ir.L.L.M.van Nispen tot Sevenaer, die vond, dat Heemschut moest oppassen niet altijd de rol van de 'eeuwig verongelijkte' te spelen. Heel interessant is tenslotte het artikel van Sarah Bakker over de verloedering van de omgeving van het Korenmetershuis, het landelijk bureau in Amsterdam en de jaren lange planvorming voor dit gebied. Er staan nog meer boeiende artikelen in dit nummer maar ik beperk me tot de speciale service-artikelen. Ik wijs u nog op de uitgebreide lijst met adres sen van actieve vrijwilligers van Heemschut. Daar kunt u in uw omge ving uw voordeel mee doen als u ont wikkelingen signaleert, die het eigen architectonisch karakter van uw buurt dreigen aan te tasten. Tenslotte nodig ik onze leden uit de Algemene Leden vergadering van Heemschut bij te wonen op 22 mei. Aan deze vergade ring in de historische entourage van het stadhuis van Deventer is een fraaie stadswandeling en ontvangst ten stadhuize verbonden, (zie pag. 39). Moge ook dit nummer van ons blad bijdragen tot een verbeterde uitstra ling van de Bond Heemschut J.Franssen voorzitter Bond Heemschut Nu de gemeente Amsterdam ruim vijf miljoen bijdraagt aan de restauratie van de hoofdstedelijke Noorderkerk kan het herstel van deze 17de eeuwse kerk deze maand van start.De Hervormde Kerk zal zelf zo'n vier miljoen moeten bijdragen. Een giftenactie heeft al meer dan 750.000 gulden opgebracht. De architect Walter Kramer wordt met de restauratie belast. Het kerkbestuur kreeg de gemeente over de drempel door de kerk een bredere bestemming te geven. Behalve voor kerkdiensten zal de kerk ook gebruikt worden om de Afdeling Archeologie van de gemeente te huisvesten. In de zuidelijke beuk van de kerk wordt een permanente exposi tie ingericht van bodemvondsten. De Noorderkerk maakt deel uit van de schakel van vier 17de eeuwse prote stantse kerken in Amsterdam: de Zuiderkerk, de Oosterkerk, de Noorderkerk en de Westerkerk. De kerk heeft een plattegrond in de vorm van een Grieks kruis en is vermoede lijk gebouwd door Hendrick de Keyser. De restauratie wordt uitge voerd door aannemer Van der Sluijs en Van Dijk te Dordrecht. In het juni- nummer verschijnt een artikel over de restauratie. 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 15