Wordt 'Mooierplein' wel mooier? In Amersfoort zijn de buurtbewoners rondom het zogenaamde Mooierplein nogal verontrust over de nieuwbouwplannen voor dit stukje stadshart bij het begin en aan de voet van de Muurhuizen. De Amersfoortse binnenstadsedert 1982 beschermd stadsgezicht, dient met grote zorgvuldigheid ingericht te worden. Heemschut deelt de zorg van de buwrtbewoners met betrekking tot de mogelijke grootschaligheid en massaliteit van de nieuwbouwplannen en volgt de ontwikkelingen nauwlettend. Een praktijkvoorbeeld. De nieuwbouwplannen op het Mooierplein maken deel uit van het bestemmingsplan de Kern uit 1985. Het 'plein' is het resultaat van de doorbraakplannen uit het midden van de jaren zestig, toen men een weg dwars door de stad wilde leggen. Het gebied was vroeger een dichtbevolkte wijk met lage bebouwing, zoals dat te zien is op de vogelvluchtkaart uit 1657. De in slechte staat verkerende bebouwing aan de Mooierstraat en Rozemarijnsteeg werd gesloopt, evenals het postkantoor aan de Kortegracht. Dit leverde een verwaar loosd braakliggend terrein op, inmid dels al jaren lang volgepakt met auto's. Dat in deze situatie verandering moet komen staat buiten kijf. Wat nu zijn de plannen met betrek king tot het Mooierplein? Men wil onder het plein een gesloten (alleen voor buurtbewoners) parkeergarage maken voor ca. 100 auto's, waarboven een 24-tal winkeltjes en 38 apparte menten (verhuur). Uit de brochure met de voorlopige plannen die de gemeente Amersfoort heeft uitgege ven kan men al snel aflezen, dat de bebouwing massaal is. Er blijft weinig terrein onbebouwd, en de bouw hoogte kan oplopen tot 12,5 meter (het bestemmingsplan geeft overigens een maximale bouwhoogte van 10,5 meter). In de loop van de jaren zijn er diverse ideeën geopperd, variërend van herin richting als plein, bouw van een hofje en lage gevarieerde nieuwbouw langs de oorspronkelijke straten. Al deze ideeën bleken financieel niet haalbaar. Eind oktober 1992 was er een alge mene informatie- en inspraakavond, waarop het gezamenlijke programma van eisen gepresenteerd werd. Op dezelfde avond werd een Inspraak commissie uit buurtbewoners samen gesteld, waarin zoveel mogelijk belan gen verenigd werden. Woordvoerder ANNEMARIETEN CATE Het Mooierplein richting Muurhuizen (foto's Annemarie ten Cate). Het Mooierplein richting Kortegracht. Doorbraak Plannen Inspraakcommissie 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 11