Dagboek van een PC Provinciale Commissie van Heemschut in Groningen dagelijks in touw SASKIA SIMON 3 februari De PC is bijeen, voor de tweede maal in het Scheepvaartmuseum. We zijn gast van PC-lid Philip Bosscher, die hier de scepter zwaait. Het Scheepvaartmuseum is gevestigd in twee monumenten in het centrum van Groningen, een van de panden is hetGotisch Huis', een van de oudste huizen van Groningen. Het museum en de collectie blinken en de bezoeker tegemoet. De opkomst van de PC is dit keer wat mager, 6 personen, meestal zijn er minstens 10 leden aanwezig. We werken een pittig aantal agendapunten af. De commissie besluit geen verdere actie te ondernemen tegen het bestem mingsplan 'Dorpsrand' in Zuldhorn. Een delegatie van de PC heeft met de burgemeester gepraat en bij nader inzien lijkt het bouwplan mee te vallen, behalve dan die ene gevel van het nieuwe gemeentehuis. Een triest moment in de vergadering ontstaat er, wanneer de commissie moet constate ren dat de kerk van Heveskes niet meer te redden is. Een eeuwenlange geschiedenis van kerk en streek is door de drang van de industriële ontwikkeling in nog geen 40 jaar kapotgeslagen. Ook is de omgeving zwaar vervuild en ongezond geworden. Bij Joop Lejfers is een tele foontje binnengekomen. De eigenaar van een nog oorspronkelijke 19de- eeuwse sluiswachterswoning in Nieuwe Pekela vraagt ons om advies bij de restauratie. Een delegatie van Heemschut zal er op af gaan en een handreiking bieden. Door informatie te geven kan voorkomen worden dat restauraties te 'mooi' worden uitge voerd met zaken die er nooit geweest zijn. Een bezoek is vaak voldoende. 4 februari - Technisch adviseur Wim Bameveld en de beide secretarissen Piet Reijenga en Philip Bosscher gaan 's avonds naar Sellingen. Daar wordt Het voormalige tramstation in Ter Apel. een voorlichtingsbijeenkomst gehou den over de plannen rond het stations gebouw van de Oost-Groningse Tramwegmaatschappij in Ter Apel. Het voormalig tramstation-annex- remise is een historisch waardevol en beeldbepalend pand uit 1910. B en W van Vlagtwedde willen slopen en op dezelfde plaats een appartementen complex laten verrijzen. De Bond Heemschut is gevraagd te bemiddelen tussen de gemeente Vlagtwedde en enkele mogelijk toekomstige gebrui kers van het pand. Tegenstanders van afbraak - diverse organisaties uit Ter Apel - komen met alternatieven voor (her)gebruik van het oude gebouw. Ze willen het pand niet kwijt! Heemschut heeft bij de gemeente Vlagtwedde tijd gevraagd om beraad, er moet onder zocht worden of een en ander haalbaar is. We hebben de indruk dat er binnen de gemeente Vlagtwedde nog niet direct een monument-vriendelijk klimaat heerst. 10 februari - Philip Bosscher krijgt bezoek van twee studenten, die hem willen interesseren voor het bouwblok achter het Scheepvaartmuseum, aan de Reitemakersrijge. De gemeente laat ieder huis dat daar vrij komt meteen onbruikbaar maken voor bewoning. De oude bouwsubstantie bevat echt wel waardevolle elementen, maar dit stukje Groningen is helaas te ver heen. 13 februari - PC-lid Saskia Simon ontdekt in de krant een artikeltje over de bouwplannen in Zuidhorn. Dat is iets voor secretaris Reijenga. In de PC wordt relevant materiaal verspreid, of het nu gaat om kranteknipsels, nota's of artikelen over monumentenzorg in de jaren negentig. 16 februari - Op het architectenbureau bij Wim Bameveld verschijnt een verontruste inwoner van Winschoten. Mede door acties van Heemschut is in die gemeente een aantal panden van rijkswege tot monument aangewezen. Nu is de gemeente, als eigenaar, een beroepsprocedure gestart tegen deze aanwijzing. De ongeruste inwoner kan maar nauwelijks accepteren dat in deze procedure geen taak is weggelegd voor de burger. Dat de Bond al op zoek is naar een nieuwe bestemming voor de panden en dat een eerste geïnteres seerde al benaderd is, kan de bezoeker enigszins opbeuren. 20 februari - Philip Bosscher en Joop Leffers organiseren de excursie op 26 juni. Vandaag rijden ze alvast de route en gaan een paar adressen langs. Philip Bosscher: 'Op Kloosterwijtwerd bij de familie Hopma Zijlema en op Huninga bij de familie Clevering zijn we allervriendelijkst ontvangen. Het zijn twee enorme monumentale Hogelandster boerderijen. Kloosterwijtwerd is gebouwd op en met restanten van een klooster van de Johannieter-commanderij. Dat heeft daar gestaan tot eind 1600. De familie heeft nog een kruiswegstatie uit het klooster in de gang hangen. En er is een prachtige schouw.' Joop.Leffers: 'Het leuke is dat wij van Heemschut deze panden ook van binnen kunnen bekijken. Bij andere excursies gebeurt dat niet zo gauw. Heemschutters hebben een goede reputatie, die ze op gepaste wijze weten te benutten. Ën we houden de groep klein, hoogstens 50 excursie- gangers. Dan is de belasting voor de bewoners ook niet zo groot. Wat zo mooi is om te zien, is de sterke verbondenheid van de bewoners met hun woning. De mensen koesteren die echt en hebben er veel voor over.' 26februari-Technisch secretaris Reijenga stort zich op het jaarverslag 1992 van onze commissie. Dat moet voor maart in Amsterdam ingeleverd zijn. Piet heeft griep. Het wordt midder nacht. De volgende dag ligt er een gedegen stuk, waarin nog eens duidelijk, bij de behandeling van enkele geval len, onze mening naar voren komt. 27 februari - De excursie van 26 juni is definitief rond. Theedrinken bij Hamming in Garnwerd. Lunch met mosterdsoep en pastei in Eenrum. Saskia Simon is PR-medewerker van Heemschut Groningen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 10