Historie Fraai gerestaureerde gang, die toegang verschaft tot de hotelkamers. hebben we toen bijgesteld omdat we vonden dat we toch minimaal 75 kamers nodig hadden om een goede exploitatie te krijgen.' Terworm 'In het begin hebben we nog geprobeerd om de subsidie en het verhaal te koppe len aan kasteel Terworm in Heerlen, een kasteel dat wij - met de landgoederen die om Motel Heerlen liggen-in 1978 hebben gekocht. We zijn al een aantal jaren met de gemeente bezig om het Terworm-project van de grond te krijgen, en nu het hier in Bloemendal tot een redelijk succes is gebracht zijn we er nog meer van overtuigd dat we op basis van een zelfde vruchtbare samenwerking als hier in Vaals ook kasteel Terworm zouden kunnen restaureren. Alleen moet er met gemeente en provincie nog gepraat worden of het mogelijk is daar dezelfde ondersteuning te krijgen die hiervoor Bloemendal mogelijk is geble ken. Voor Terworm denken we overi gens aan kleinschalige invulling, een beperkt aantal kamers, niet te vergelij ken met Bloemendal. Het zal waar schijnlijk ook geen op zichzelf staande exploitatie kunnen zijn, maar door de combinatie met het in de nabijheid gelegen Motel Heerlen zou je in Terworm een 36-tal luxe kasteelsuites kunnen maken met een klein Frans restaurant. We hopen dat we de gemeente Heerlen en de provincie ervan kunnen overtuigen dat dit belangrijke monument binnen niet al te lange tijd gerestaureerd moet worden. Het verval is ernstig en ook de aardbeving heeft het kasteel geen goed gedaan. Dat hebben we ook met Bloemendal gezien. Door de langdurige leegstand is er toch een behoorlijke som geld méér in de restauratie gaan zitten dan nodig zou zijn geweest als er eerder was in gegrepen.' De aankleding en inrichting van een project als Bloemendal eisen een heel andere aanpak dan die van de bestaande Van der Valk- motelszegt Freek van der Valk. Verlichting, stoffering, meubilair moeten harmonieus met de historie van het kasteel omgaan. Voor het slagen hiervan hebben twee dam,es Van der Valk gezorgd: Alicja van der Valk, de vrouw van Freek, en haar nicht Wil Volman. Enige maanden voorde opening van Bloemendal is Alicja bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Haar man Freek wordt in Kasteel Bloemendal door veel mooie dingen herin nerd aan het werk van zijn echtgenote, en hij put er troost uit. 1791 Johann Amold von Clermont, een Akense lakenfabrikant, kiest voor een vorstelijk buitenverblijf in Vaals. Hij noemt het Schloss Blumenthal. 1846 De Akense Stadtrat Johann Wilhelm von Lommessen koopt Schloss Blumenthal. Hij schenkt het gebouw aan de Dames du Sacré-Coeur. Blumenthal wordt noviciaat, internaat en meisjes school voor kinderen uit Vaals en omgeving. 1862 Een groot deel van het interieur wordt door brand verwoest. Na de herbouw krijgt Blumenthal wereldwijde bekend heid omdat leden van de hoogste adelstand er hun gymnasiale studie volgen. Door de sublieme onderwijskwaliteit is Blumenthal een begrip in Europa. 1940-1945 De bezetter eist het gebouw op. Hij gebruikt het als lazaret met een capaciteit van 350 bedden. 194 7 Na de oorlog luidt de naam Kasteel Bloemendal. Vanaf de beginjaren zeventig loopt het aantal leerlingen en kloosterroe pingen snel terug. In 1976 komt een einde aan 130 jaar klooster leven. 1978 De gemeente Vaals wordt eigenaar van Kasteel Bloemendal. Het duurt lang eer zich een koper-met-passende-bestem- nting aandient. 1989 In november komen de gemeente Vaals en het Van der Valkconcern - in samenwerking met de provincie Limburg en de Rijksdienst voor Monumenten zorg - met elkaar overeen het kasteel te restaureren c.q. uit te breiden tot luxe hotel-restaurant. 1992 Officiële opening van Kasteel Bloemendal op zaterdag 19 december. 6

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 6