Kasteel Bloemendal: vernieuwd en behouden Elders in dit Heemschutnummer houdt de Limburgse gedeputeerde drs. G. Kockelkorn een warm pleidooi voor herbestemming van in verval rakende m,onum.entale panden. De provincie Limburg gaat via de kanjer regeling ondersteuning bieden bij de restauratie van leegstaandegrote en complexmatige objecten, zoals bijvoorbeeld kerken, kastelen en industriële gebouwen, waarvoor de reguliere bijdrage onvoldoende is om de instand houding veilig te stellen. Het eind vorig jaar geopende Kasteel Bloemendal in Vaals is alvast een voorbeeld van deze wijze van monumentenbescherming. In dit magnifiek gerestaureerde en vernieuwde pand heef het Van der Valk concern zijn 53ste vestiging ondergebracht. Mathieu Schlijper, lid van de afdeling Limburg van Heemschut, had op Bloemendal een gesprek met Lreek van der Valk en architect ir. P.A.M. Mertens. MATHIEU SCHLIJPER De frontgevel van Kasteel Bloemendal met zijn hardstenen middenrisaliet en bekronend fronton. Kasteel Bloemendal ligt aan de Bloemendal straat, de oude weg van Maastricht via Vaals naar Aken. Je kunt er dineren, logeren, vergaderen, congresseren, reünië- ren, jubileren, exposeren... Je kunt er ook omheen lopen, door het schitterende park aan de voorzijde en de boeiende terrastuin aan de achterzijde en dan bewust genieten van het feit dat er weer iets moois gered is van de ondergang. Voor de restauratie staat de architectengroep Mertens BV Heerlen. Ir. P.A.M. Mertens: 'De bouw van het kasteel startte in 1791 naar een ontwerp van architect Joseph Moretti. Hij ont wierp een sober, maar statig buitenhuis in classicistische trant met een rechthoe kige plattegrond en een symmetrische indeling. De symmetrische opzet wordt geaccentueerd door een hardstenen middenrisaliet met een bekronend fronton in wit geverfde baksteen, terwijl de architectonisch bepalende elementen, zoals plinten met buitentrappen en bordessen, de geblokte hoekpilasters, de vensteromlijstingen en de cordonlijsten zijn uitgevoerd in Namense steen. De hoofdingang bestaat uit een dubbele paneeldeur in LodewijkXVI-stijl.' Van vervallen klooster tot luxueus hotel ln 1990 heeft de gemeente Vaals het gebouw, dat zij in de jaren zeventig voor- twee en een half miljoen had gekocht, voor één gulden aan Van der Valk verkocht. Bij de opening in december 1992 zei burge meester Van Dijk tegen Freek van der Valk: 'We moeten nog één ding regelen. Um,oet nog betalen. Het project is nu afgerond, dus ik zou graag die ene gulden van u willen beuren'. En dat geschiedde. En gouverneur Mastenbroek, die de openingshandeling verrichtte, keek nog even terug op het besluitvormingsproces, hoe ze tijdens ver gaderingen van G.S. zich hadden afge vraagd: 'Is het wel goed wat we doen? Kan er sprake zijn van precedentwerking? Totdat uiteindelijk gezegd werd: kop op, er is een ondernemer, de gemeente Vaals doet mee, de Rijksdienst voor Monumentenzorg is ook van de partij. Waarom zou het mis gaan?' En dank zij twee miljoen van de provincie, driekwart miljoen van de gemeente Vaals, één en een kwart miljoen van de Rijksdienst voor Monumentenzorg en acht miljoen van Van der Valk is er dus nu in het toch al aantrekkelijk gelegen Vaals een oogstrelend kasteel bijgekomen, in twee en een halfjaar omgetoverd van vervallen klooster tot luxueus hotel. Freek van der Valk, directeur van Motel Heerlen, voert de supervisie over de aanwinst in Vaals: 'We hebben in Bloemendal gekozen voor twee zaken: enerzijds iets meer luxe, anderzijds wilden we het Van der Valk publiek niet teleurstellen en probe ren in de prijs-kwaliteit verhouding te blijven die ons publiek gewend is. Daarvoor hebben we in de nieuwbouw- vleugel gekozen voor een standaard Van der Valkconcept. De inrichting is standaard Van der Valk, maar de ronde vormgeving en de Franse balkonnetjes geven het gebouw een wat luxueuzere uitstraling. De prijsstelling van de hotel kamers is heel betaalbaar: 125 gulden per nacht. We hebben een gebaar willen maken naar het publiek dat Van der Valk heeft groot gemaakt. De historie van Bloemendal, de vormgeving en de ligging van het kasteel geven het logeren hier wat meer cachet, maar met de prijs zijn we bewust niet in de supertop gaan zitten en het publiek bleek heel snel op 4

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 4