n/m VERENIGING Nijmeegse Begraafplaats behouden De NCM wordt het NCM Excursie naar Batenburg Excursie Zuid-Holland Adressen Afdeling Limburg van de Bond Heemschut besluit net wel of net niet getoetst behoeven te worden. Ook is het volgens de PC wenselijk dat woonhuismonu menten en beeldbepalende panden van het Gemeentelijk Woningbedrijf in het abonnementenbestand van de Monu- mentenwacht worden opgenomen. De PC hoopt met deze en andere op merkingen een constructieve bijdrage te leveren aan het Beleidsplan Monumen tenzorg. Het blijft een vraag, of de voor gestelde beleidsvoornemens financieel haalbaar zijn. Richard Kers Onlangs ontving de Provinciale Commissie Gelderland van de Bond Heemschut van het Bestuur van de Stichting ter Behartiging der Belangen van Nabestaanden van de Overledenen ter aarde besteld op de begraafplaats voor Roomsch Katholieken te Nijmegen Daalseweg (BBN) het lijvige onder zoeksrapport 'Begraafplaats Daalseweg. De moeite waard!'. Het rapport, geschreven door deskundigen van belan gengroeperingen zoals de Terebinth, is een onderbouwing en versterking van het standpunt van de BBN, dat de cul tuurhistorisch en ecologisch waardevolle begraafplaats in zijn totaliteit beschermd en als een 'levendige' beheerd moet en kan worden. De Dekenale Stichting R.K. Begraafplaatsen Nijmegen (DS), die het eindbeheer voert, denkt daar geheel anders over: het centrale deel is waardevol, alleen nog geschikt voor grafbijzettingen en te financieren door spoedige verkoop van de buitenranden aan een projectontwikkelaar ten behoeve van huizenbouw. De P.C. Gelderland steunt de BBN: zij is eveneens pleitbe zorger voor instandhouding van de gehele begraafplaats! De Nationale Contactcommissie Monu mentenbescherming, de Nederlandse koepel van particuliere monumenten organisaties heet voortaan kortweg het Nationaal Contact Monumenten.Het NCM, waarbij ook de Bond Heemschut is aangesloten, heeft ook een nieuw logo. Heemschut wenst het NCM veel succes met deze imago-vernieuwing. De provinciale commissie Gelderland van de Bond Heemschut organiseert een excursie speciaal voor de Gelderse leden op zaterdag 15 mei 1993 naar het oude stadje Batenburg, aan de Maas, westelijk van Nijmegen gelegen. Om technische redenen zal het deelnemersaantal helaas beperkt moeten blijven tot negentig. Het programma zal er als volgt uitzien: De N.H. Kerk van Batenburg. 09.30 uurvertrekt per bus van station Nijmegen (pöstkantoorzijde). 10.00 uur: aankomst te Batenburg. Bij eenkomst aldaar in de oude N.H. kerk. Welkomstwoord door de voorzitter van de provinciale commissie, mr. W. W. Hopperus Buma. Vervolgens een toelich ting op de te bezoeken objecten: de kasteelruïne van Batenburg, de eenden kooi Batenburg en het nabijgelegen kasteel Hernen, alle eigendom van de Stichting Vrienden der Geldersche Kasteelen en de Stichting'Het Geldérsch Landschap. 11.30 uur: bezoek aan de kasteelruïne Batenburg. 12.30 uur: wandeling door het stadje en lunch in De Viersprong. 13.30 uur: bezoek aan de eendenkooi Batenburg door de ene helft van het gezelschap en aan het kasteel Hernen door de andere helft, met circa 15.00 uur een wisseling van de groepen. Vervoer per bus. 16.30 uur: einde van het programma en terugkeer naar het station Nijmegen. De deelnemers wordt dringend verzocht niet per auto naar Batenburg te komen, maar van de bus gebruik te maken teneinde parkeerproblemen te voorko men. De kosten van deelname bedragen f37,50 p.p., incl. vervoer, koffie en lunch en entree van de te bezoeken objecten. Opgave van deelname uitsluitend door betaling van f37,50 p.p. op postbankre kening nr. 124326 t.n.v. Bond Heem schut te Amsterdam, onder vermelding van 'excursie Batenburg'. Gelderse leden genieten voorrang. De aanmelding sluit 1 mei 1993. 'Wie het eerst komt...'. Batenburg was als heerlijkheid één der oudste van Gelderland. De Heeren van Batenburg werden door huwelijk verbon den met het geslacht Bronkhorst, sedert 1272 Bronkhorst en Batenburg geheten. Het stadje is zeer oud en kreeg reeds rond het jaar 1000 stadsrechten en bezat ook het recht van munt. Batenburg bezit sedert 1967 de status van beschermd stadsgebied. De kasteelruïne heeft een ronde vorm, die wijst op vroege oorsprong, maar het be staande muurwerk gaat niet verder terug dantotindel5de eeuw. Omstreeks 1600 moet er een aanzienlijke herbouw heb ben plaatsgevonden. In 1794 is het kasteel door de Fransen in brand gestoken. De resten zijn daarna verder afgebroken en tot ruïne vervallen, zodat thans slechts resten van het poortgebouw, ringmuur en een ronde toren over zijn. In het na jaar van 1992 werden langdurige conso- lidatie-werkzaamheden afgesloten. De eendenkooi Batenburg is één van de laatste nog functionerende kooien in het Gelderse rivierengebied. De kooi zal ze ker eeuwenlang deel hebben uitgemaakt van de Batenburgse goederen. Een oud karakteristiek bedrijf en een stuk natuur worden ermee in stand gehouden. Het kasteel Hemen is een grotendeels nog omgracht kasteel, ontstaan uit een zware vierkante woontoren of donjon met daar- aansluitend een ommuurd plein in de vorm van een onregelmatige rechthoek, in aanleg waarschijnlijk daterende uit het midden van de 14de eeuw. Naderhand is het burchtplein geleidelijk langs de weermuur volgebouwd. In het midden van de 16de eeuw heeft het zijn huidige vorm gekregen. De donjon is in de 19de eeuw tot op de kelderverdieping na een zware storm gesloopt. Namens de provinciale commissie Gelderland, G.J. de Maret Tak. De in het december-nummer van Heemschut aangekondigde excursie op 5 juni gaat door.Reeds vele deelnemers hebben zich aangemeld. Daarvoor onze dank. In het april-nummer van Heem schut zullen wij alle nodige informatie publiceren. De PC van Heemschut Zuid-Holland Voorzitter Mr.J.L. Matti, Frans Hals laan 6, 6006 PJ Weert, tel. 04950-38481. Secretaris Ir. P.J.A. Bongaerts, postbus 670, 6040 AR Roermond, tel. 04750-36553 (na 19.00 uur). Penningmeester G. Hermans, Hofke 2, 6281 NB Mechelen, tel. 04455-2228. Technisch adviseur Ir. K.J.C. Merks, St. Servaasklooster 20, 6211 TE Maastricht, tel. 043-250051. PR-medewerker M.J.G. Schlijper, Aan de Gapert 21,6231 BXMeerssen, tel. 043-643513. De Heemschut agenda staat dit keer oppag. 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1993 | | pagina 40